Adenoizi, dermatita alergica.

12-04-2011
iuliancic
Nu este medic/terapeut
iuliancic
Catre domnul Flueraru. Am un baietel de 3 ani si jumatate. La virsta de 6 luni, am depistat cu ajutorul unei d-ne doctor, ca baietelul meu are o dermatita alergica, provocata de Nan -lapticul adaugator pe care il administra inafara de cel natural. A facut alergia de la lactoza( laptelui de vaca), baza Nanului, asa ne-a explicat medicul. Am urmat un tratament, o dieta mai stricta, dupa care am inceput a ne alimenta normal, sau mai faceam si unele exceptii, de exemplu la ciocolata, citrice mai mult, si chestii de cipsuri...Pina a nu pleca la gradinita, adica pina la virsta de aproape 3 ani, a fost bine, dupa care incepind de asta toamna-2010, sau inceput probleme. Am fost bolnavi si de angina, laringita cu tuse, dar si stranuturi dese provocate de alergie, care au favorizat cresterea adenoizilor. Exact nustiu, care a fost cauza alergiei, doar am presupus ca putea fi de la ciocolatele care le minca-se de Craciun, fiind la masa de sarbatoare. A folosit si aerius, zirtec mai inainte dar si parlazin, dupa care si tratamentul infectiei respiratorii acute.S-a tratat, a primit chiar antibiotic Zinnat, dar fara fluconazol, deoarece nu ne-a prescris medicul adica doar Subtilul, si plus Ingaliptul, de nasuc salin cu picaturi compuse si Limphomiozot( pentru 1 luna)- pentru adenoizi care sunt deja mariti si ne-a spus chiar si de interventie chirurgicala cind s-o incalzi afara. Atunci am consultat un alt medic pediatru, care e categoric impotriva interventiei chirurgicale, macar pina la 6 ani, si mi-a spus sa facem o analiza a maselor fecale pentru a depista : leamblee, fermenti, dezboiza, care ar putea provoca alergia baietelului. Analizele au fost negative, doar ca s-a depistat, dezbioza intestinala, avea candida. Am urmat iarasi tratament cu micosist, bifiform, aerius pina la 1 luna, dar si ceva de imunitate-Immubiotic (Influlab junior) -dar in componenta sa saintra: Zinc, extract de Echinacee, si coacaza neagra, dar stranutul nu s-a oprit pentru mult timp, si acuma iarasi ii curge mereu nasucul- mucoasa e transparenta, poate doar putin galbuie, dar e densa si deasa, de stranutat nu prea stranuta poate e din cauza Fenistilului-picaturi care il administreaza acuma, si de astazi am incetat sa-i mai dau pentru imunitate acest Immubiotic-sirop, caci poate fi de la el alergia? Deja aproape 2 luni nasucul ne curge, cind mai puternic, cind mai incet, acuma mai folosim pentru nasuc si colargol dar si cvics, de genul salinului.
Nu stiu, cum sa procedez referitor la adenoizii inflamati, care ii mai provoaca cum v-am scris mai sus si dermatita asta alergica a sa care nu stiu mai exact de la ce. Va multumesc mult.
1 comentarii
0
12-04-2011, ora 23:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da la 3 ani..polipii NU trebuie operati
in rest aveti de rezolvat cateva probleme legate de regim si de tratamentul local
1 orice problema nas, gat, urechi.. tratati numai la ORL
2. Trebuie sa reveniti la un regim alimentar strict alimentar pe viata..sau cel putin pana la 7-8 ani..fara pre parate alergice ( galbenus ou, ciocolata, citrice, capsuuni, coloranti artificiali, s, a)
e mai simplu sa nu mananci lucruri care iti fac rau..decat sa ei o gramada de medicamente care Nu te ajuta
3 aparat de aerosoli acasa. aspirator nazal, si Colargol sau protargol cure cate 10 zile lunar
4 aerius 1 lingurita seara..minim 3 saptamani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dermatita cauzată de săpun și dezinfectanți
  •