Adenoidita cronica - se poate trata?

14-06-2013
iulia gafita
Nu este medic/terapeut
iulia gafita
PT. Domul Dr. Flueraru
Buna ziua,

Am urmarit cu interes toate raspunsurile pe care le-ati dat in legatura cu tratarea nasului infundat si probleme de polipi (vegetatiile adenoidene).
Eu am un baietel de 4 ani si jum. Pana sa mearga in colectivitate nu a avut probleme de sanatate. De la 3 ani a inceput sa raceasca toamna, iar primavara face otite (2 otite in 2012, si 2 otite in 2013). De cate ori am intrebat medicul ORL daca are polipi mi s-a spus ca trebuie sa fie copilul sanatos sa i se poata pune acest diagnostic.
Anul acesta din luna mai a facut doua viroze, mai mult cu tuse si doar putin curs nasul. Nasul il curat cu apa de mare apoi suflat si daca e infundat pun Vibrocil.
De sapt. trecuta a inceput din nou sa curga nasul, cu secretii galbui. Am citit pe forum de coralgol si am inceput sa-i pun si acum secretiile sunt aproape inexistente. Mentionez ca nu a tusit doar dim. f. putin.
In acest timp am fost la medicul ORL si i-a pus diagnostic Rinofaringita cr. si Adenoidita cr.
Mi-a dat un tratament pentru diminuarea vegetatiilor, dar nu stiu daca sa- l urmez sau nu? Mi se pare cam exagerat!
Tousilotren capsule - 1cpx3/zi - 6 sapt.
Tantum verde- spay - 3 pufx3 /zi -7 zile
Acc plic - 1 plicx3/zi- 5 zile
Nasonex - 1 puf - dim.- 14 zile
Aerosoli seara - cu 1 ml ACC, 1 ml dexa - 1 ml ser fiziologic- 5 zile

Baietelul se simte bine acum, nu tuseste, iar secretiile nazale sau diminuat, suntem a 6 -ea zi de Colargol. Noaptea respira pe nas.

Ce sa fac in continuare?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
4 comentarii
0
15-06-2013, ora 14:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum continuati cu colargol pentru 10 zile
faceto pauza si o sa faceti tot tratamentul indicat de d. dr... odata cu aparitia primelor simptome de raceala sau nas infundat
0
17-06-2013, ora 12:37
iulia gafita
Nu este medic/terapeut
iulia gafita
Multumesc inca odata pentru raspuns.
0
07-10-2014, ora 18:25
bristenna
Nu este medic/terapeut
bristenna
Buna-seara, domnule doctor! In primul rand, multumesc si eu ca multi altii pentru timpul pe care il alocati acestui forum pentru ca deja citind raspunsurile pe care le-ati dat in alte cazuri, simt un pic de speranta ca o sa scapam si noi din impas.
Am o fetita de 2 ani si 11 luni, care in urma cu doua saptamani a prezentat simptomele unei raceli (nas care curgea, dar cu secretii transparente, ulterior un inceput de tuse). Nu i-am dat nicun tratament pentru ca si anterior mai lasat vindecarea sa se produca de la sine, cu cateva 'ajutoare babesti' - ridiche neagra cu miere, ceaiuri. Nu a luat anterior decat nurofen raceala si gripa, de vreo trei ori. De data aceasta insa, dupa aproximativ 8 - 9 zile in care tusea 'se rupea', dar nu a disparut, iar secretiile nazale erau galbui si vascoase, am mers cu ea la medicul de familie sa ne asiguram ca plamanii nu au fost afectati. Din acest punct de vedere nu au fost probleme, dar ne-a descoperit rosu in gat si ne-a recomandat cexyl, nurofen, un preparat farmaceutic pentru nasuc (antibiotic local / ser efedrinat, hidricortizol si neomicina, la care a reactionat foarte bine, de la inceput) si i-am mai adaugat fluimucil in aparatul cu aerosoli. Ulterior, a facut un pic de diaree, a aparut si voma, in special noaptea, nu mai manca aproape nimic (chiar daca lua medicamente), insa se hidrata. Am mers dupa cateva zile la un medic pediatru, care ne-a spus ca are adenoidita purulenta si ne-a recomandat sa incetam tot ce i-am dat anterior si sa o tratam cu azitromicina 4 zile, ambroxol, nurofen si betabioptal, medicamente pe care i le-am dat ieri si astazi de dimineata. La pranz nu a mai acceptat nici nurofenul, nici ambroxolul, a tusit in timpul somnului de dupa pranz, a vomitat, iar acum nu mai prea bea nici lichide. Astazi amancat doar niste covrigei sarati (pe care i-a vomitat cateva ore mai tarziu), a avut doua scaune diareice f subtiri si galbene si e tot mai slabita. Va implor, dati-mi un sfat, o parere.As vrea sa stiu dca tratamentul este in regula, daca problemele cu burtica, faptul ca nu mananca ar impune oprirea tratamentului si daca as putea in aceasta perioada sa o scot din casa, macar sa ii mai ridic moralul. Mai mentionez ca si eu am avut astazi un scaun diareic ca ale ei si am trecut odata cu ea prin aceasta viroza, dar nu am avut aceleasi probleme Inchei cu inca o mentiune - inca o mai alaptez f putin, in sensul ca eu nu m ai am lapte mai deloc, dar ea insista sa se bucure de ultimele rezerve, iar eu am lasat-o, mergand pe ideea ca e un proces natural care se va incheia de la sine. Va rog sa ma iertati pentru mesajul lung, insa sunt efectiv disperata pentru ca dintr-o raceala vad cum a slabit si unde am ajuns, iar dintr-un copil pe care il tratam naturist, dupa inceperea gradinitei luam medicamente atat de multe. Nu stiu ce sa mai fac sa o ajut. O seara frumoasa si va multumesc!
0
08-10-2014, ora 10:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum.. copilul trebui internat in clinica de pediatrie
starea copiilor cu probleme gastro-intestinale se agraveaza forte rapid
si problemele ORL raman pe planul 2
dupa ce se echilibreaza starea generala... o nsa afceti tratamentul corect indicat de medicii ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: adenoidita cronica

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: