Adenocarcinom ovarian mucinos

17-04-2014
empi
Nu este medic/terapeut
empi
Buna seara,
Puteti sa ne ajutati cu interpretarea rezultatului histopatologic? E vorba de un rezultat dupa o operatie de chist ovarian gigant, care s-a dovedit a fi malign pe o portiune de 6mm.
Macroscopie:
Formatiune chistica multiloculata de 24/16/7, 5 cm, continut serocitrin, care dupa evacuare prezinta pereti externi netezi, iar peretii interni prezinta numeroase formatiuni papilare, conopidiforme.
Microscopie:
Proliferare tumorala compusa din structuri glandulare cu epiteliul cubocilindric cu atipii nucleare marcate, focal multistratificat, cu mitoze multiple tipice si atipice, cu model de crestere expansiv ('invaziv confluent'), pe o arie de 6 mm diametru, cu papile si glande aglomerate si stroma redusa interglandulara.
IHC: - CK 7 pozitiv pe epiteliul glandular tumoral
- CK20 negativ
- CA 125 negativ pe epiteliul glandular (se exclude o tumora seroasa ovariana)
Examenul citologic nu evidentiaza celule atipice.
Concluzii:
Aspectul histologic si profilul imunohistochimic pledeaza pentru un adenocarcinom mucinos ovarian de tip gastro-intestinal, grad nuclear inalt, forma 'invaziva confluenta' (grad histologic redus), fara invazie distructiva.
Cod de boala: 8480/3
Cod de localizare: 56.9

Se poate face in asa fel incat sa nu se ajunga la infertilitate si menopauza indusa chirurgical? Deocamdata s-a scos doar ovarul stang..Sunt necesare terapii adjuvante?Daca da, care? (chimio, radioterapie, hormonoterapie sau..?)
Am incercat sa ma documentez despre tipul mucinos, se pare ca e mai rar. E adevarat ca nu raspunde la fel de bine la tratamentele obisnuite pt cel seros?Ce marker tumoral se foloseste? Am fost la oncologie medicala si acolo au insistat pe CA125, dar acela a iesit normal si inainte de operatie, in schimb CA19-9 a avut valoarea 109.
8 comentarii
0
17-04-2014, ora 18:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu cred ca e indicata chimioterapia adjuvanta, deci nu se pun probleme de infertilitate, avand un ovar viabil. trebuie urmarita totusi, iar ca marker folosit, cred ca e just sa se urmareasca acela care a fost crescut si inainte de operatie, respectiv CA 19-9. Dupa operatie (si la cat timp) ce valoare a avut ? ce valoare are cum ? si ce v-a propus oncologul ?
0
18-04-2014, ora 11:26
empi
Nu este medic/terapeut
empi
Markerii tumorali i-am facut alaltaieri, operatia a fost in 3 mar, analiza histopatologica a venit dupa o luna. Oncologul nu s-a pronuntat inca, ar vrea sa vada intai rezultatele de la radiografia pulmonara, ecografia abdominala si analizele de sange.Cred ca initial tindea spre a nu imida terapii adjuvante, dar posibil sa mai reconsidere situatia dupa ce a vorbit cu cei de la anatomie patologica (i-au zis ca cel de tip mucinos, gastro-intestinal e destul de agresiv).
Eu am fost la oncologie medicala, dar pt linistea mea as vrea sa aud si parerea unui ginecolog cu supraspecializare in oncologie, dar nu ma poate programa decat in mai. Ma intreb daca e prea mult sa astept pana atunci.. Ce alte analize se mai pot face? CT?PET-ct?
0
18-04-2014, ora 15:10
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
BUNA empi eu sunt pacient si in 2009 nici mie doctorul oncolog nu mia recomandat nici un tratament am urmarit doar prin analize, rmn, ct, ecografii, in mai 2013 am avut prima recidiva caruia ia luat sase luni ca sa ajunga la 6, 5cm( am comparat timpul intre eco si rmn)si dupa extirparea ei doctorul mia zis ca sa nu imi dea tratament pt ca sunt tanar si recidiva a fost in acelasi loc si nu sa extins in organism, numai ca la trei luni aveam alta tumora langa coloana vertebrala de 2, 4--3cm care sa dovedit a fi neoperabila, am depus dosarul pt un medicament care a durat si in noiembrie mai aveam inca trei pe un plaman. Eu tin legatura cu pacienti carora li sa recomandat sa inceapa chimio preventiv eu sincer sunt multumit ca nu am facut dupa prima deoarece in acel interval am avut al doilea copil.
Daca vrei atunci cand mergi la spital intreaba alti pacienti de acolo care trec prin ce treci tu si fati o idee despre cum evolueaza, la cat timp a recidivat, daca a recidivat ce tratament se da ce efecte are cat timp etc...
0
18-04-2014, ora 17:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este suspect CA 19-9 atat de mare la peste o luna de la operatie. ar fi ca atare util de stiut cum aratau markerii INAINTE de operatie. desigur ca un CT era util tot inainte de operatie, dar este util si acum, mai ales daca markerii nu se normalizeaza in inca o luna de acum incolo.
un "ginecolog cu specializare in oncologie" nu exista la modul formal in romania, nu exista o asmenea "supraspecializare" si in orice caz, un chirurg nu mai are la ce sa te ajute in acest moment. este treaba oncologului sa vada care este stadiul actual al bolii. daca merkerii se normalizeaza complet, nu mai e nevoie de chimioterapie.
0
20-04-2014, ora 23:48
empi
Nu este medic/terapeut
empi
CA19-9 era 109 inainte de operatie, acum este 8.
CA125 era 24 preoperator, iar acum e 12.
CT a fost facut inainte de operatie.
0
21-04-2014, ora 00:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
foarte bine deci !
0
30-04-2014, ora 23:51
empi
Nu este medic/terapeut
empi
Gradul tumorii in cazul meu e 1 sau 2? se pare ca analiza histopatologica nu e tocmai completa. mi s-a zis ca in functie de acesta se va da sau nu chimioterapie..
0
01-05-2014, ora 07:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
"grad histologic redus" inseamna probabil 1. daca anatomopatologul nu a dorit sa fie mai specific de atat, nu pot nici eu sa zic altceva. medicina nu e mecanica fina.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: