Adenocarcinom microglandular pancreas-evolutie

31-07-2013
Maridani
Nu este medic/terapeut
Maridani
In urma operatiei de neoplasm cap de pancreas ( duodenopancreatectomie cu prezervare de pilor WJA T-L, HJA T-L, DJA T-L, dimensiunea formatiunii tumorale fiind de aprox.2/1, 5cm ) rezultatul histopatologic este adenocarcinom microglandular trabecular bine moderat diferentiat G1-G2; focal se evidentiaza leziuni de displazie de tip (PAN-IN I-II).. Marginile de rezectie prezinta arhitectura conservata.Limfoganglionii regionali recoltati ( nr.10, diam=0, 3-0, 8cm) prezinta metastaze carcinomatoase (2+) si aspect imunoreactiv (8-).
Imi poate spune cineva care este media de viata in urma tratamentului oncologic?
Multumesc!
5 comentarii
0
31-07-2013, ora 18:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
exista tot soiul de statistici, dar ele sunt doar statistici, nu pot prezice ce se va intampla cu un caz individual. daca nu exista metastaze, teoretic exista o sansa de vindecare in urma operatiei facute corect. are deci un examen CT de torace si abdomen inainte de operatie ? markerii tumorali au fost dozati ?
0
01-08-2013, ora 07:23
Maridani
Nu este medic/terapeut
Maridani
Examenul CT inainte de operatie arata ca nu exista metastaze(formatiunea tumorala fiind de grad T3N1Mx), markerii tumorali au iesit in limite normale
0
01-08-2013, ora 13:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles. asta e bine. cu siguranta ca exista beneficiu la tratamentul oncologic de completare al tratamentului chirurgical, datorita sanselor de recidiva, dar viitorul nu il cunoaste nimeni. ce v-a fost propus?
0
01-08-2013, ora 13:16
Maridani
Nu este medic/terapeut
Maridani
Chimioterapie, saptamana viitoare ar trebui sa incepem tratamentul. Este vorba de o ruda in varsta de 40 ani care nu ma are decat pe mine.As fi vrut sa stiu mai multe despre evolutie, sa stiu la ce ma pot astepta si ce-i pot spune ei. Multumesc pentru raspuns.
0
02-08-2013, ora 00:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa te astepti la o perioada poate usor mai grea, de tratament cu citostatice, care poate fi de altfel si foarte usoara, dar tine mult de ce tip de chimioterapic se va folosi. inafara de asta, spera la ce e mai bine, si anume ca dupa aceea va fi vindecata si nu vor fi probleme pe viitor, dar ai in vedere si ce e mai rau, respectiv faptul ca boala ar putea sa recidiveze, dupa un oarecare interval de timp, chiar dupa incheierea chimioterapiei. va urez mult succes si noroc !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.