Adenocarcinom bine diferentiat, acinar cu arii micropapilare

07-02-2013
ali1965
Nu este medic/terapeut
ali1965
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat, soacra mea are 78 ani si are in raportul de investigatii anatomopatologic-microscopie, biopsie pulmonara din lobul mediu fragmente pulmonare cu infiltratie de adenocarcinom bine diferentiat, acinar cu arii micropapilare cu stroma sclerohialiana si bogatinfiltrat, inflamat limfo-plasmocitar.Se remarca invazie vasculara seroasa pleurala integra.Nu mai este operabila si nici tratament chimioterapie, ptr ca are probleme si cu cei doi rinichi, are sonda de 3 saptamani, hidrinofroza de gradul 2 si de gradul 3.Va fi supusa numai unui tratament chimioterapeutic per os cu Navelbine.Va rog sa imi spuneti ce pronostic de viata are, sa stim ce ne asteapta? Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
07-02-2013, ora 19:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imi e greu sa cred ca nu s-a facut o radiografie pana acum.

altfel, mai utila ar fi o TOMOGRAFIE COMPUTERIZATA de torace si abdomen, care sa ne arate un bilant complet al bolii. s-a facut asa ceva ? care e starea ei generala ? e activa sau imobilizata la pat ? are suferinte de tipul dificultate in respiratie sau dureri ?

din pacate in cazul unui cancer bronhopulmonar, iar ca subtip adenocarcinom, care nu este operabil (posibil metastatic), prognosticul nu este prea bun. am inteles deci ca posibilitatea de operatie, deci de vindecare, iese din discutie. ma tem ca in acest caz vorbim de o speranta medie de viata de aproximativ un an. repet MEDIE, cu variatii destul de mari si intr-un sens si in celalalt. variatiile pot tine in primul rand de cum va reactiona la diversele tratamente ce ii vor fi aplicate. inteleg ca se va practica chimioterapie cu navelbine; in caz de necesitate, poate fi folosita radioterapia.

un alt lucru pe care cred ca trebuie sa-l faceti este sa luati proba de la biopsie, blocul de parafina, si sa il inaintati catre un laborator care va efectua pe el un test numit DETECTIA MUTATIEI GENEI EGFR. pe baza acestui test se poate sau nu recomanda un tratament foarte nou si inovator, cu rezultate foarte bune la un anumit tip de pacienti (pe baza testului EGFR). ati vorbit cu oncologul asta ? daca nu, faceti-o !
0
07-02-2013, ora 22:34
ali1965
Nu este medic/terapeut
ali1965
Nu se simte bine, a slabit 16 kg in interval de 1, 5 luni, nu sta la pat, oboseste, tuseste a si inceput sa raguseasca.Are dureri la capul pieptului, de fapt de acolo a inceput investigatiile acum un an si jumatate, simte ca o smulge ceva de la piept in sus, nu are pofta de mancare, dar totusi mananca.
.Are CA 19-9, val. de referinta 724 CA 125-168 UI/ml, ACE 136ng/ml si buletin de computer-tomograf din 12.12 2012 cu diagnostic de trimitere:
-diabet zaharat tip II nou diagnosticat
-obs.neoplasm de pancreas, ovarian

-TORACE-Masa de tesut moale situata pe topografia bronsiei mijlocii ce determina atelectazie completa la nivelul lobului mijl.fara a se putea decela o limita neta de separatie tumora-zona de atelectazie-adenopatii perilezionale(dimens.globale aprox 56/59/30 mm diametrul antero-posterior/transversal/cranio-caudal, cu priza de contrast intensa si neomogena;complexul descris anterior ingloteaza ramul segmentar mijlociu al arterei pulmonare drepte, este placata cu pleura mediastinala(fara a se putea exclude invazie la acest nivel), vine in contact cu ramul drept al arterei pulmonare.Multiple adenopatii mediastinale, rotunde, imprecis delimitate, cu priza de contrast heterogena, cu urm localizari:;paratraheal sup. drept-11, 5 mm, paratraheal inf. -13 mm, precarinar-10 mm, subcarinar(cateva adenopatii sub forma de bloc cu dimens.globale de aprox 21/18 mm).Noduli pulmonari solizi, cu prelungiri in parenchim, imprecis de limitati, localizati la nivelul LDS, cu dimens.aprox.7-8 mm-aspect sugestiv ptr.leziuni secundare.Hemidiafragm drept ascensionat(comparativ cu cel controlateral)

-Abdominalo-Pelvian-Formatiune expansiva nodulara localizata pe topografia bratului extern al glandei suprarenalei stangi, rotund -ovalara, cu, structura neomogena, cu arie de necroza in interior, cu dimens.de 18/17/19 mm/AP/T/CC), cu priza de contrast intensa la nivelul componentei solide-in context aspectul r putea fi interpretat ca si leziune secundara.Examinarea pelviana artefactata datorita prezentei protezei de sold drept cu densitati metalice.
Mai are si hipertensiune arteriala esentiala gradul 2 risc cardiovascular foarte inalt, ateromatoza aortica, ureterocel.

Imi cer scuze cat am scris, va multumesc anticipat.
0
07-02-2013, ora 23:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles situatia. ramane valabil ce am spus si in postul anterior.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.