Acufene pulsatile

24-10-2013
daddy44
Nu este medic/terapeut
daddy44
Buna ziua!Am 22 de ani si de 2 ani ma confrunt cu aceste acufene pulsatile.Am avut un canal arterial persistent, m-am operat, dar se pare ca aceste batai in ureche nu dispar, in plus am zile in care pulsul meu o i a razna(100-130).Este nromal ca inca sa-l mai aud sau astea sunt semnele unei alte afectiuni cardiace?
5 comentarii
0
24-10-2013, ora 13:38
doridori
Nu este medic/terapeut
doridori
Hello!Eu am 45 de ani si am aceste acufene de vreo cateva luni, numai la urechea dreapta.Nu le simt doar daca stau linistita, mai ales cand stau in pat.Am facut eco Doppler si mi s-a spus ca nu am probleme de circulatie.Am tensiunea arteriala ceva mai mare, 15 cu 9 si iau ceva tratament usor.Nu cred ca la tine o ia pulsul razna din cauza acufenelor, banuiesc ca e vreo alta cauza nu neaparat de origine cardiaca.Nu faci atacuri de panica?
0
24-10-2013, ora 18:03
daddy44
Nu este medic/terapeut
daddy44
Buna!Nu...eu fac atacuri de panica dupa ce vad ca imi creste pulsul si acufenele le simt non-stop, fie ca merg fie ca stau.Tensiunea mi-e 10 cu 6, 9 cu 5...depindeAm fost la ORL si mi-a spus domnul doctor sa vorbesc cu medicul cardiolog ca este ceva i n neregula cu o vena...maine o sa-mi iau si glicemia sa vad pentru ca eu sincer m-am saturat sa le adu de 2 ani:(
0
24-10-2013, ora 20:26
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
dl. DR stie ca ai tensiunea 9 cu 5?

1. un control la dr endocrinolog
2.un control la dr cardiolog
cele bune
0
03-11-2013, ora 19:42
daddy44
Nu este medic/terapeut
daddy44
Analizele la glanda mi-au iesit bune.La cardiolog am fost, mi-am facut un test de efort, holter 24 de ore, analize anemie ionograma, glicemie.Tahicardie nu mai am, am renuntat la corlentor, dar inima tot asa puternic simt ca imi bate, adica pot sa am pulsul si 60 ca tot il simt tare.Vreo idee??
0
20-04-2020, ora 23:53
Teysha
Nu este medic/terapeut
Teysha
Buna seara! Si eu ma confrunt cu acufenele pulsatile. Ati mai remediat problema aceasta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Țiuit sau pocnituri în urechi - de ce apar zgomote în urechi?
  •