Acneea, tenul foarte gras

80 comentarii 1 23 Înainte ›
0
18-09-2010, ora 17:04
coraa
Nu este medic/terapeut
coraa
va multumesc pentru raspuns! sanatate multa tuturor!
0
21-09-2010, ora 21:06
nick20
Nu este medic/terapeut
nick20
Salutare MR Nick
O sa incerc sa fiu cat de poate de scurt si concis in acelasi timp. Nicu ma numesc si am citit pe forumul Romedic despre sfaturile pe care leai dat celor care au probleme cu acneea.

Pot spune ca am sansa sa scap definitiv de aceasta boala. De ce spun asta ? Cautand pe net despre Clearogen am gasit sfaturile tale. Se pare ca acest produs are cu adevarat efecte pentru multe persoane suferinde. De ani de zile incerc sa scap de ea si nu am reusit. In general am folosit produse naturale, stiind ca nu au efecte adverse. Dar.nimic. Din ceea ce spune ca face acest produs, respectiv inhibarea DHT-ului, pot spune ca sunt sanse mari sa ma vindec, am incercat de toate, deci nu am ce sa pierd. (tenul meu este foarte foarte gras)

Teas ruga frumos daca imi poti spune de unde ai comandat setul Clearogen. Am vazut ca in Romania este 450 de RON, foarte mult pentru mine. Am cautat si am gasit pe Folica.com la 69$ dar nu expediaza si in Romania.

Sunt disperat sa incerc acest produs, simt ca el va fi cel care ma va scapa definitv de aceasta boala. Mentionez faptul ca nu consum sucuri, ciocolata, alimente cu e-uri, nu fumez, nu beau (decat ocazional, si atunci foarte putin) si speranta mea este in acest produs.

Multumesc frumos si astept un raspuns !
0
21-09-2010, ora 22:07
daniel16alex
Nu este medic/terapeut
daniel16alex
Scuze Mr. Nick pt. comentariu, dar nu pot sa nu transmit mai departe si la alti suferinzi, sfaturile de aur pe care le-am primit de la un prieten ( asa va consider ). Asadar, Victoria si Cora, puteti citi si comentariile de mai sus, folositi Clearogen cu incredere ( eu la inceput l-am ajutat cu un antibiotic pt. uz extern ). Intrati pe CLEAROGEN.RO si vedeti cum puteti sa-l comandati. Acum setul, compus din 3 produse esentiale, costa 450 lei, dar merita. EU, avind tenul f.f.gras, l-am folosit de 2 ori pe zi. Seara si Dimineata, m-au tinut unele produse mai putin de 2 luni ( ex. Lotiunea tonica se foloseste ca si un demachiant- cu dischete, deci se pierde f. mult ), dar le-am combinat ( cumparat separat. ) Sapunul se foloseste si se lasa fata sa se usuce natural, la fel si cu solutia tonica. Fiti optimisti ca se rezolva, incet dar sigur. Doamne Ajuta ! ps. " Ceilalti vad doar jumatate din problemele pe care le aveti ! Daca vreti mai multe lamuriri, incercati la maestrul Mr. Nick !
0
21-09-2010, ora 23:56
femeia-ego
Nu este medic/terapeut
femeia-ego
bună ziua. aş dori să ştiu dacă într-adevăr urina este bună pentru ten (riduri, acnee) sau e dăunătoare. vă mulţumesc
0
22-09-2010, ora 10:02
madalina-victoria
Nu este medic/terapeut
madalina-victoria
Buna ziua...sunt noua pe aici si as avea nevoie de un sfat URGENT!anul trecut de prin vara a inceput treptat sa imi apara acnee(asta dupa ce am fost la herculane si in toamna am inceput fac in alt oras) am folosit diverse creme si ce am crezut eu ca va trece pt ca initial nu aveam foarte multe si mai avusesem probleme cu cosurile si am crezut ca va trece(am folosit nivea, balea, crema cu zinc, masca cu argila, anticonceptionale marvelon)fara rezultate logic!atunci am decis sa consult un dermatolog.primul dermatolog mi-a dat fara analize..deci daca ma credeti nici nu s-a uitat la fata mea cred:)))...azitromicina, skinoren si schimb pe meleva(nu am luat meleva)...absolut nici un rezultat!intre timp..desi stiu k pare stupid..doctorita de la planificare familiala mi-a recomandat diane 35 pt acnee si le-am luat si ma mai dadeam cu skinoren..deoarece nu aveam rezultatele dorite am decis sa consult alt dermatolog..acesta mi-a dat unidox(doxiciclina), zynerit si a zis sa continui cu diane 35 si skinoren..am renuntat si la astea..si am luat doar dinae 35 cu ajutorul carora mi-a trecut acneea...doctorita mi-a zis k dupa jumatate de an, un an sa le las deoarece imi pot aparea noduli la san..de de la inceputul lunii august anul curent le-am lasat..prima luna nu am avut probleme m-am spalat pe fata cu dove, crema de galbenele si un baton corector pe ele si se uscau daca aparea vreo unul...dar problema e ca de ceva vreme, asta e a 2 a sapt...incep sa imi reapara cosurile:((...si mi-e frica sa nu fac iar acnee...m-am documentat pe net si am inteles ca la anticonceptionale nu e bine sa faci pauze atat de mari deorece intervin dereglari hormonale mai dese si ca pauza se face o data la un an o luna de zile, tocmai pt acest lucru.am mai citit ca diane 35 nu se ia m.mult de un an din cauza hormonilor din continut.eu as dori sa reiau tratamentul cu diane 35 pt k mi-e frica sa nu am din nou acnee(le am luat 7-8 luni).ce ma sfatuiti?
0
29-09-2010, ora 02:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră/d-nă Victoria (TZICKa),

Sistemul Clearogen NU poate fi găsit în niciun lanţ de farmacii din România, cel puţin nu în acest moment. Îl puteţi achiziţiona prin comandă on-line!
.
Îl puteţi comanda, folosind un card bancar, direct de la Advanced Skin and Hair, Inc. (12121 Wilshire Blvd. Suite 1012, Los Angeles, CA 90025, United States of America), prin intermediul unei cereri, scrisă strict în limba engleză, expediate la una dintre următoarele adrese de e-mail: alex@clearogen.com (e-mail-ul dermatologului Alex Khadavi(M.D.)) sau helpdesk@clearogen.com (e-mail-ul serviciului de relaţii cu clienţii)); sau, în cazul în care doriţi să evitaţi formalităţile, îl puteţi comanda indirect, adică de la firma care importă produsul în România, accesând următorul link: ----------*

Sistemul trebuie folosit minim 60 de zile pentru a observa primele ameliorări, iar după observarea ameliorărilor, se va continua folosirea lui timp de minim 6 - 12 luni, pentru a trata în profunzime acneea şi pentru a desensibiliza pielea. Folosiţi sistemul de îngrijire conform prospectului aferent lui!

ATENŢIE!
""""""'
La începutul tratamentului este recomandat să folosiţi cantităţi mici din cele 3 produse, pentru a favoriza adaptarea pielii la acţiunea biochimică a substanţelor active. Înainte de a folosi produsele, de asemenea, este indicat să vă testaţi pielea, pentru a vedea când de tolerantă este cu acţiunea acidului salicilic, peroxidului de benzoil şi a celorlalte substanţe active (Aplicaţi cele 3 produse, în ordinea recomandată în prospect, respectând indicaţiile, pe o porţiune de piele de pe faţă (pe nas, de pildă), timp de 3 zile la rând. Dacă nu va apărea o roşeaţă intensă, însoţită de o mâncărime puternică, veţi putea folosi sistemul dermatologic fără a întâmpina vreo reacţie de intoleranţă sau hipersensibilitate).
Evitaţi contactul cu ochii, buzele şi hainele! (contactul cu hainele, de pildă, poate produce discoloraţii, iar contactul cu buzele, din păcate, în majoritatea cazurilor, produce uscare şi descuamare).
_
Pe tot parcursul folosirii sistemului Clearogen, este indicat să folosiţi o cremă cu acţiune hidratantă, antiinflamatoare şi antiiritantă, de genul celei din gama Deuteria Cosmetics
Dacă nu puteţi să o achiziţionaţi pe cea pe care o puteţi vizualiza accesând link-ul oferit, cel de mai sus, vă rog să vă cumpăraţi orice altă cremă pentru ten sensibil, mixt sau gras, cu tendinţa la a dezvolta leziuni acneice, dar fiţi foarte atentă să fie non-comedogenică, să nu aibă textură grasă, să fie hipoalergenică şi să conţină ingrediente cât mai naturale.
Crema trebuie aplicată pe ten, la minim 30 de minute de la folosirea ultimului produs din sistemul Clearogen, seara!

FOARTE IMPORTANT!
"""""""""""""""
NU este indicat să folosiţi pudră sau fond de ten, pentru că inhibaţi cel puţin parţial respiraţia celulară a pielii, regenerarea superficială şi procesul de vindecare iniţiat de Clearogen.
Dacă, totuşi, nu puteţi sta fără machiajul specific de acoperire a imperfecţiunilor, din diverse motive personale, încercaţi să folosiţi produse minerale, dar uzaţi-le doar în cantităţi foarte mici, în mod ocazional.
_


În ceea ce priveşte durerea de cap, sunteţi sigură că ea este provocată de sinuzită?
Aştept rsp-ul dvs.!




Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Cu respect,
Nick
P.S. - Iertaţi-mă dacă am omis să vă spun ceva sau dacă am făcut vreo greşeală morfo-sintactico-ortografică. Sunt foarte, foarte, foarte obosit şi nu am timp să revizuiesc ce am scris! Mulţumesc cu anticipaţie pentru înţelegere.

(*modificat de administrator)
0
29-09-2010, ora 03:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-rule/d-nule Nick20,

Răspunsul la întrebarea dvs. îl puteţi citi şi în mesajul de mai sus - cel scris pentru d-ra/d-na Victoria, însă, pentru a evita confuzii şi nu numai, voi relua ce am scris, în mod mai explicit.

_
Clearogenul poate fi comandat, folosind un card bancar, direct de la Advanced Skin and Hair, Inc. (12121 Wilshire Blvd. Suite 1012, Los Angeles, CA 90025, United States of America), prin intermediul unei cereri, scrisă strict în limba engleză.
Cererea respectivă, care va conţine date despre problemele dvs. dermatologice, detalii cu privire la cantitatea dorită de produse din gama Clearogen şi date cu privire la cardul bancar Visa Electron sau Master Card, va trebui să fie expediată la una dintre următoarele adrese de e-mail:
- alex@clearogen.com (e-mail-ul dermatologului Alex Khadavi M.D., cel care a formulat sistemul dermatologic);
- helpdesk@clearogen.com (e-mail-ul serviciului de relaţii cu clienţii).
(Cererea poate fi făcută şi telefonic. Sunaţi la numărul +1310-442-9700 şi vi se va prelua comanda, în mod direct, dar, pentru o astfel de preluare, trebuie să ştiţi limba engleză foarte fluent).

D-nul Kdavai răspunde la toate e-mail-urile, într-un interval de timp relativ optim, iar asistenţii dânsului, Alan şi April, la fel. Răspunsul la cerere, în principal, va consta în expedierea unui formular de comandă, pe care dvs. va trebui să-l completaţi şi să-l returnaţi.
Un set de Clearogen, comandat direct de la Advanced Skin and Hair, Inc., aşa cum v-am spus mai sus, costă doar 69 de dolari, la această sumă adăugându-se taxele de expediţie (între 15 şi 30 de dolari). În concluzie, un set costă maxim 100 de dolari, dacă se iau în consideraţie şi taxele. Făcând un calcul rapid, la un curs valutar de 3, 1650, dvs. veţi plăti puţin peste 310 Ron, adică, surprinzător sau nu, cu mai mult de 100 Ron mai puţin faţă de setul importat în România, de către firma SC Razmed SRL.
Produsele comandate, indiferent de cantitate, ajung în posesia dvs. în maxim 14 zile, prin intermediul Fed-Ex-ului.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Sper că am reuşit să vă lămuresc. Dacă mai aveţi sau veţi mai avea nelămuriri, cât de mici, vă rog să mă contactaţi pe acest forum, în cadrul acestui topic sau deschizând un alt topic.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Gândiţi pozitiv în continuare, fiţi optimist, aveţi credinţă în Dumnezeu şi totul va fi bine!


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
29-09-2010, ora 04:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-nule Daniel16alex,

Dvs. chiar îmi sunteţi prieten. De fapt, sinceramente vorbind, toţi oamenii sunt prietenii mei, inclusiv cei care-mi sunt duşmani. Nimic nu este atât de firesc pentru mine ca a fi în comuniune cu toţi semenii mei şi a avea nevoia profundă de a-i înţelege, ajuta şi iubi necondiţionat, credeţi-mă pe cuvânt.
Mă bucur că v-a ajutat atât de mult Clearogenul; Slavă Domnului! Aţi avut încredere, aţi fost tenace, iar rezultatele pozitive nu s-au lăsat foarte mult aşteptate (continuaţi administrarea!).
Faceţi tot posibilul să ajutaţi şi alţi suferinzi de acnee (contează foarte mult un sfat, o îndrumare, o mângâiere; orice este de factură pozitivă şi are calitatea de a motiva şi restabili moralul decăzut).
Vă mulţumesc mult pentru cuvintele frumoase, dar mă tem că mă supraestimaţi. NU sunt nici pe departe un maestru. Sunt doar un om simplu!




Toate cele bune şi Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Cu respect,
Nick
0
29-09-2010, ora 04:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră/d-nă femeia-ego,

Bizar sau nu, formidabil sau nu, incredibil sau nu, există şi URINOTERAPIA. Această terapie a fost atestată încă de acum două milenii, când medicii romani Galen (129-199 î. Hr.) şi Pliniu (25-79 d. Hr.) recomandau acest remediu oamenilor suferinzi, pentru vindecarea de diferite condiţii medicale, printre care şi: cancer, diabet, boli de inimă, rinichi, piele şi ficat, printre altele.
Urina s-ar părea că este foarte efiace pentru piele, dar trebuie colectată doar în anumite condiţii, în special la anumite intervale de timp şi pe parcursul jumătăţii jetului urinar, tocmai de aceea, pentru utilizarea ei externă, cât şi internă, aveţi nevoie de avizul unui medic naturopat cu competenţă în utilizarea acestei terapii.
Consultaţi un astfel de medic înainte de a utiliza propria urină!
Ca şi fapt divers, dându-vă un răspuns indirect la întrebarea dvs., am citit că actriţa Demi Moore îşi îngrijeşte tenul făcând...urinoterapie!




Toate cele bune şi multe binecuvântări.
Cu respect,
Nick
0
29-09-2010, ora 05:02
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră/d-nă Mădălina-Victoria,

Acneea dvs. a fost produsă de un dezechilibru între estrogen, progesteron şi testosteron, tocmai de aceea aţi avut rezultate extrem de pozitive de pe urma folosirii contraceptivului Diane35.
Acum, în momentul în care nu-l mai luaţi, din păcate, acneea dă semnale că va reveni (echilibrul hormonal a început să redevină dezechilibru). Chiar şi aşa, ştiind că Diane35 vă face mult bine, cel puţin strict pe acest plan, din câte aţi spus chiar dvs., eu nu vă recomand să reluaţi tratamentul, din cel puţin 2 motive, şi anume:
- Diane35 măreşte enorm de mult riscul de a deveni INFERTILĂ;
- Diane35 măreşte enorm de mult riscul de a face cancer mamar.


_
Slavă Domnului, există cel puţin o alternativă naturală, care vă va ajuta să evitaţi tratamentul cu Diane35.
Donavital este un produs fitoterapic destinat tratamentului diverselor tulburări de natura hormonală a femeii. Donavital acţionează în sensul echilibrării axului hipotalamo-hipofizo-ovarian, ca remediu corector al tulburărilor hormonale feminine, acesta reglând secreţia ovariană şi ciclul menstrual; favorizează fertilitatea, reduce simptomele sindromului premenstrual şi tratează acneea produsă de dezechilibrele hormonale.
Administrarea se face strictamente dimineaţa, prin luarea a 4 ml de preparat, înainte de masă, în doză unică zilnică, timp de minim 3 şi maxim 6 luni (mai multe detalii puteţi citi pe prospect!).
_
Vă rog să vă consultaţi cu medicul dvs. curant pentru a vă da aviz de administrare a acestui preparat naturopat sau pentru a urma orice alt tratament de prevenire a unui nou acces de acnee.
.


Ca şi menţinere a unei igiene adecvate, dar relativ simpliste, ar fi indicat să folosiţi săpunul dermatologic din gama Clear Face, de la Sebamed, pentru că acesta are pH-ul de 5.5, adică exact pH-ul identic cu cel al pielii sănătoase, putând să-i ofere pielii dvs. un "extra-înveliş" protector. .
http://www.romedic.ro/sapun-dermatologic-ten-acneic-sebamed-0H15052
""""""""""""""""""""""'
Decizia de a urma sfaturile pe care vi le-am scris, vă aparţine în totalitate!

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Cu respect,
Nick
0
29-09-2010, ora 14:00
madalina-victoria
Nu este medic/terapeut
madalina-victoria
Multumesc pt sfat!Chiar am fost la medic si mi-a zis sa nu mai iau diane 35, sa iau yasmin..astept sa vad ce se intampla...de sebamed stiam si chiar ma gandeam sa il iau:))...problema e ca mi se usuca fata de la sapun...de gelul de curatare avene cleanance ce parere aveti?:-?
0
30-09-2010, ora 19:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră/d-nă Mădălina-Victoria,

Mă bucur că medicul v-a recomandat să nu mai luaţi Diane35. Chiar este foarte dăunător!!! Nici Yasmin nu este departe de nocivitatea lui, dar...
Dvs. decideţi ce luaţi, cum luaţi, când luaţi şi dacă luaţi.
Săpunul dermatologic de la Sebamed, cel din gama Clear Face, este şi nu este săpun, cu toate că are forma şi caracteristicile unui săpun, însă nu se comportă cu pielea ca un săpun, tocmai de aceea are un potenţial ridicat să nu producă uscăciune cutanată.
Şi totuşi, pentru a evita riscul uscării pielii, chiar dacă el este aproape insignifiant, în urma folosirii săpunului dermatologic, puteţi folosi unul dintre următoarele geluri de curăţare (modul de folosire îl găsiţi în spaţiul rezervat de pe prospectul autocolant, eventual în prospectul aflat în interiorul ambalajului produsului):
- Iwostin Purritin, Face Cleansing Gel;
- Exfoliac, gel desincrustant (facial scrub);
- Teen Derm, Purifying Foaming Gel;
- Uriage Hyseac, Gentle Cleansing Gel;
- Pharmaceris T Puri-Sebostatic;
- RoC Purif AC, Purifying Cleansing;
- Ivatherm Ivapur, Purifying Cleansing Gel;
- Vichy Normaderm, Exfoliant Cleansing Gel etc.
_
Gelul de curăţare de la Avene, cel menţionat de către dvs., este foarte eficient! :-)




Toate cele bune,
Nick
0
10-10-2010, ora 21:51
femeia-ego
Nu este medic/terapeut
femeia-ego
mulţumesc pentru răspuns. sunteţi foarte explicit, ceea ce nu poate fi decît o calitate.
ar mai fi ceva. am aflat de curînd de vaselina cosmetică. aş dori, dacă puteţi şi doriţi să-mi răspundeţi, să ştiu dacă e acelaşi lucru cu vaselina farmaceutică, aceea folosită în farmacii la prepararea cremelor, şi dacă e dăunătoare, aşa cum am citit în mai multe articole pe internet.

o precizare. eu am tenul mixt, cu tendinţe acneice, iar vaselina aş vrea s-o folosesc împotriva ridurilor. dacă e o alegere nefericită a produsului cosmetic, v-aş fi recunoscătoare dacă mi-aţi spune :)

o seară frumoasă!
0
13-10-2010, ora 22:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră/d-nă femeia-ego,

Vaselina cosmetică este puţin diferită de vaselina farmaceutică, însă, în mare parte, îşi păstrează aceleaşi caracteristici şi proprietăţi, cu mici diferenţe de textură şi calitate. Una dintre cele mai dăunătoare proprietăţi este comedogenitatea. Din păcate, odată aplicată pe piele, vaselina are abilitatea să blocheze porii şi să favorizeze enorm de mult formarea de puncte negre, în unul dintre cele mai pozitive cazuri, şi/sau de leziuni inflamatorii (coşuri destul de dureroase şi inestetice!), în unul dintre cele mai negative cazuri.
Ţinând cont de faptul că dvs. aveţi un ten mixt, care este predispus la a dezvolta leziuni acneiforme, NU vă este indicată vaselina, din contră, vă este total contraindicată.
_
ATENŢIE! Lanolina, o substanţă grasă obţinută prin prelucrarea lânii brute de oi, foarte frecvent folosită în multe preparate dermato-cosmetice, în diferite scopuri terapeutice, este la fel de dăunătoare pentru tenul gras sau mixt, ca şi vaselina, tocmai de aceea este de preferat să o evitaţi.
Culmea culmilor este că ea este prezentă în multe produse antiacneice şi nu numai (în unele chiar este omniprezentă!). S-ar putea să vă întrebaţi de ce, nu? Foarte simplu! Pentru că lanolina este folosită, de foarte multe ori, ca şi bază în care sunt inserate/adăugate celelalte ingrediente active. Din fericire, cantitatea face diferenţa. Cu cât cantitatea este mai mică, cu atât lanolina ajunge la gradul de inocuitate (inofensivitate (de nevătămare a pielii)); cu cât cantitatea este mai mare, cu atât lanolina ajunge la gradul de nocivitate. Din păcate, noi, cei care cumpărăm produse de profil, nu avem cum să ne dăm seama de cantitatea folosită, însă avem posibilitatea să evităm produsele, care au lanolina scrisă pe etichetă).
_
Consultaţi medicul dermatolog!



Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Cu respect,
Nick
0
13-10-2010, ora 22:10
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Tratamentul corespunzător este cheia succesului, însă respectivul tratament poate fi prescris/recomandat/sugerat doar după ce se investighează cauza care stă la baza producerii tipului de acnee. Investigarea cauzei NU se limitează doar la examinarea fizică, ci se extinde la verificarea şi aprofundarea anamnezei, la analizarea şi adaptarea alimentaţiei şi a modului de igienizare personală şi, bineînţeles, la analizarea şi restructurarea comportamentului fizico-mentalo-psihic, câteodată chiar şi spiritual, dacă va fi cazul.
Mă bucur că dvs. aţi reuşit să vă trataţi condiţia medicală dermatologică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Nick
0
17-10-2010, ora 22:50
femeia-ego
Nu este medic/terapeut
femeia-ego
atît de frumos răspundeţi, că vreau să vă mai întreb ceva. răspunsul dumneavoastră exhaustiv mi-a generat noi curiozităţi. sper să nu vă deranjeze.
e bună, spre exemplu, această vaselină, să fie folosită doar în jurul ochilor, împotriva ridurilor? sau şi acolo are aceleaşi efecte nefaste?...

mulţumesc şi succes în ceea ce faceţi!
0
18-10-2010, ora 03:17
MsBeatrice
Nu este medic/terapeut
MsBeatrice
Buna ziua Mr Nick,
Ma numesc Beatrice si am 19 ani. De la varsta de 15 ani am cosuri, rareori am avut perioade in care mai dispareau. Pana acum 6 luni, cosurile erau mai mult pe obraji si aveau capete, insa de jumatate de an le simt sub piele, ma dor foarte tare si ies la suprafata sub forma unor bube mari, dar fara acel capat. Acum le am in zona maxilarului inferior si se intind spre gat. Nu cred ca ar fii acnee pentru ca nu raman cu cicatrice si nici nu e o forma atat de severa insa am constant bube rosii sub piele. Am incercat mai multe solutii, geluri de curatare, metode naturale insa nimic nu da roade. Pana anul acesta, verile cand eram bronzata cosurile dispareau insa vara asta nu s-a mai intamplat asta, si parca se agraveaza pe zi ce trece. Credeti ca ar fii din cauza alimentatiei si bubele sa imi iasa din cauza ficatului? Va rog sa ma ajutati, nu stiu ce sa fac.
O zi frumoasa !
Beatrice
0
20-10-2010, ora 09:43
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră/d-nă femeia-ego,

Mulţumesc pentru aprecieri, dar nu cred că le merit. Şi totuşi, vă mulţumesc mult, sunteţi foarte drăguţă.
Orice răspuns plăcut, considerat ca fiind exhaustiv şi nu numai, este normal să aibă abilitatea de a genera curiozităţi manifestate şi prin dorinţa de a pune noi întrebări. Puteţi să-mi puneţi câte întrebări doriţi. Eu vă voi răspunde în limita cunoaşterii şi a disponibilităţii. Mulţumesc pentru înţelegere!
Vaselina NU este bună nici pentru folosirea în jurul ochilor, pentru că pielea din acea zonă este hipersensibilă.
Vaselina, pe lângă efectele sale pozitive, va forţa pielea, mai mult ca sigur, cel puţin teoretic, să reacţioneze prin formarea unor puncte de grăsime, care seamănă foarte mult cu nişte coşuri albe (comedoane albe), din cauza capacităţii sale de a bloca porii. Practic, însă, nu ştiu cum va reacţiona pielea dvs. Dacă sunteţi dispusă să riscaţi, o puteţi încerca, dar nu este indicată (are aceleaşi efecte nefaste, însă ele pot fi şi mai accentuate decât în restul pielii de pe faţă, pentru că pielea din jurul ochilor este cu mult mai sensibilă, aşa cum am precizat şi într-o frază anterioară).
Încercaţi alt produs antirid. Accesaţi link-ul următor şi documentaţi-vă: ----------*
_



Toate cele bune şi Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Cu respect,
Nick

(*modificat de administrator)
0
20-10-2010, ora 11:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră Beatrice,

Vă voi răspunde şi dvs. în câteva zile, cel mai târziu, pentru că în acest moment am o urgenţă care se rezumă la nepoţica mea, Daria. Mulţumesc pentru înţelegere.
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Cu respect,
Nick
0
21-10-2010, ora 01:17
femeia-ego
Nu este medic/terapeut
femeia-ego
bună seara,

acum am să vă spun varianta completă a poveştii. eu, cînd v-am întrebat de vaselină, o foloseam deja de vreo două săptămîni. bineînţeles că de cîteva zile mi-au apărut iritaţii, comedoane etc. nu ştiu cum de n-am avut înţelepciunea (fiindcă doar inteligenţa nu a fost suficientă în cazul meu:) ca mai înti să vă fi solicitat sfatul.
deşi am 28 de ani, la cosmetice mă pricep mai puţin decît un băieţel de grădiniţă; fetiţele de vîrsta asta sunt convinsă că ştiu mai multe lucruri.
am folosit aknesol (îl aveam prin casă). sper să nu fi făcut iarăşi ceva total neinspirat, că nu-mi mai rămîne decît să mă afund într-un somn de frumuseţe de cîteva săptămîni, pînă voi reveni la normal :)
poate vă înduraţi şi-mi faceţi o recomandare salvatoare. e interesant cum am intrat pe acest sait neinteresată direct de problema acneei, ci de cea a prevenirii ridurilor, iar acum sunt on topic, cum s-ar spune :)

mulţumiri.
0
12-01-2011, ora 06:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!


Stimată dră Beatrice, îmi cer profund iertare pentru faptul că vă ofer un răspuns atât de întârziat, cu toate că vi l-am promis, citez "în câteva zile, cel mai târziu". Nu mă pot scuza, deşi am cel puţin o scuză, ci doar sper că răspunsul vă va putea ajuta în vreun fel.
Problema dvs. cutanată se aseamănă cu acneea nodulară, într-o anumită măsură, dar...
Vă rog să-mi răspundeţi la următoarele întrebări:
- Tenul dvs. este gras, că nu aţi făcut această precizare?! Dacă da, în ce zone este? (în zona pomeţilor, a bărbiei, a frunţii, a nasului etc.) Dacă nu, este mixt, normal sau uscat?!
- Formaţiunile inflamatorii - bubele mari şi roşii de sub piele, aşa cum le-aţi numit dvs. - au supurat vreodată? (au produs şi au eliminat puroi?) Dacă da, după ce puroiul s-a eliminat, dacă s-a eliminat din vreo formaţiune, starea respectivei formaţiuni s-a agravat sau s-a ameliorat până la vindecare?
- Aţi observat vreo similitudine între mâncatul unui tip anume de mâncare nesănătoasă şi apariţia acelor "bube"?
- Formaţiunile respective sunt însoţite şi de prurit (mâncărimi)?
- În zona în care sunt prezente ele, aţi observat dacă pielea se descuamează, dacă se cojeşte?
- Vă ştiţi alergică, hipersensibilă sau intolerantă la vreo substanţă anume, la vreun aliment?
- Aţi observat că vă apar astfel de formaţiuni după ce vă administraţi anumite medicamente alopate? Dacă da, după ce medicamente?
- Respectivele formaţiuni cutanate sunt influenţate pozitiv sau negativ de frig, de căldură, de apă caldă sau de apă rece?!
- Aţi precizat faptul că aţi încercat mai multe remedii pentru a vă trata; acele remedii au înrăutăţit starea formaţiunilor sau pur şi simplu nu au avut niciun efect, nici pozitiv, nici negativ?!
- V-aţi făcut vreodată analize medicale la sânge? Dacă da, ce analize nu au avut valori normale?

Cam atât, pentru început :-)
_
Vă rog să faceţi tot posibilul să îmi răspundeţi la întrebări, pentru că doar aşa îmi veţi oferi şansa să fac tot posibilul să vă ajut, de vreme ce întrebările de mai sus fac parte dintr-o anamneză relativ succintă, o anamneză fără de care nu pot să-mi dau seama de cauza care vă determină tulburarea dermatologică.
_

" Credeti ca ar fii din cauza alimentatiei si bubele sa imi iasa din cauza ficatului? Va rog sa ma ajutati, nu stiu ce sa fac ".
- Există şi această posibilitate, dar este întâlnită foarte rar în practică, ea fiind mai mult valabilă în teorie.
_



Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick

Post Scriptum - M-aţi face foarte fericit dacă mi-aţi că nu mai aveţi nicio problemă. Doamne-ajută!
0
12-01-2011, ora 07:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră/d-nă femeia-ego,

Prea târziu vă răspund, îmi pare rău.
Cu siguranţă v-aţi eliberat de iritaţia neplăcută, însă şi de comedoane?
Aknesol este o loţiune foarte eficientă, dar nu şi pentru dv. (este eficientă doar pentru persoanele a căror piele dezvoltă comedoane pe fondul producţiei mult prea crescute de sebum).
_
În altă ordine de idei, comedoanele produse de un agent comedogenic precum vaselina, au toate şansele să treacă de la sine, în maxim 3 luni de zile, prin simpla resorbţie cutanată a materialului obstructiv, în urma procesului natural de keratinizare şi a exfolierii fiziologice a epidermei, însă în unele cazuri..., nu, din păcate nu trec de la sine, fapt pentru care se intervine cu un agent AHA şi/sau BHA, pentru a produce o curăţare în profunzime a porilor.
_
Aştept un feed-back din parte dv.


Toate cele bune.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
08-04-2011, ora 10:52
femeia-ego
Nu este medic/terapeut
femeia-ego
bună ziua din nou,

am scăpat de comedoane, deocamdată nu mai am probleme, dar nu cred că pentru mult timp:),
fiindcă începe iar şirul experimentărilor. de exemplu, m-am gândit să îmi iau apidermin - pentru netezirea ridurilor.
ce mă sfătuiţi? ar fi bună pentru tenul meu mixt?

mulţumesc şi sper că sunteţi bine.
0
08-04-2011, ora 21:59
femeia-ego
Nu este medic/terapeut
femeia-ego
dacă tot aştept să mi se spună ceva care mă interesează, m-am gândit să împărtăşesc şi eu câteva lucruri care m-au ajutat:
1. comprese cu zăpadă (eu am păstrat-o într-o pungă în frigider, folosind-o astfel o perioadă îndelungată) - dimineaţa, înainte de a te spăla pe faţă, iar seara, după ce ai aplicat crema. şi tonifică, şi ajută la diminuarea acneei.
2. fondul de ten time plus acoperă foarte bine impurităţile şi nu încarcă tenul.
0
10-04-2011, ora 00:25
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată d-ră/d-nă femeia-ego, Apiderminul nu (prea) este bun pentru dv., atât din prisma faptului că are în compoziţie celebra lanolină comedogenică, cât şi datorită faptului că el este un produs cu bază mult prea grasă, ceea ce-l face oarecum contraindicat tuturor persoanelor care au un ten gras şi/sau mixt.
...
NU am nimic împotriva acestui produs. Este foarte bun, din multe puncte de vedere, însă majoritatea persoanelor cu ten mixt şi gras mai mult îşi prejudiciază tenul, decât să aibă beneficii, sincer.
...

Apiderminul, pe tenul dv. mixt, ar putea crea adevărate "insule de grăsime", fapt pentru care dv. v-aţi putea vedea obligată să vă degresaţi acele porţiuni; să îndepărtaţi petele de grăsime de pe ele. V-aţi pune într-o asemenea situaţie, ţinând cont că, pe lângă dezavantajul acesta, v-aţi expune şi la un risc considerabil de a vă produce noi comedoane prin voinţă proprie? Din fericire, lanolina nu produce la toţi subiecţii comedoane, astfel că folosirea Apiderminului NU vă garantează dezvoltarea unor astfel de formaţiuni cutanate inestetice, însă doar existenţa riscului substanţial trebuie să vă determine să vă gândiţi foarte bine înainte de a cădea de acord să folosiţi produsul nominalizat.
_
Ca şi fapt divers, pe prospectul produsului se precizează clar, citez: " Crema Apidermin nu lasă luciu şi nici urme grase pe piele, nu declanşează fenomene de intoleranţă, fiind bine suportată de cele mai sensibile tenuri ". Dar...(afirmaţia nu este valabilă în plinătatea tuturor cazurilor!).
Mama a folosit acest produs, ea având un ten mixt. NU a observat nicio ameliorare a ridurilor, însă a beneficiat din plin de luciu şi, pe deasupra, s-a ales cu 5 comedoane albe de care s-a debarasat abia după 1 an de zile.
NU încerc să discreditez acest produs, spun doar adevărul, atât. L-aş recomanda cu toată inima tuturor persoanelor care au ten uscat; exclusiv celor care nu sunt alergice la produse apicole, dar NU şi celor care au ten gras şi/sau mixt.
_

Dv. faceţi ce şi cum doriţi, însă, ca şi sfat prietenesc, trebuie să ştiţi că NU ar trebui să faceţi experimente pe propria dv. piele, nici atât pe pieile altora.
Vă doresc multe împliniri :)
Cu iubire şi respect,
Mr. Nick

Post Scriptum - Documentaţi-vă cu privire la produsul bio BcomBIO Intense Fluid antirid pentru ten mixt. Este foarte bun şi vi se potriveşte.
----------*

(*modificat de administrator)
0
10-04-2011, ora 15:27
femeia-ego
Nu este medic/terapeut
femeia-ego
păi acum chiar sunt de apreciat, fiindcă am folosit mai mult de 2 la sută din creier pentru a avea puterea incredibilă de-a nu cumpăra ceva înainte să cer sfatul unui profesionist:)
ideea care e. am folosit multe produse pentru ten de-a lungul timpului, unele ieftine, altele foarte scumpe. niciunul nu mi s-a părut bun, ce să mai zic de cum ar fi trebuit să fie ele conform reclamelor - adică incredibil (asta poate am crezut-o, dacă înseamnă lipsit de credibilitate:), senzaţionale, de neîntrecut şamd (asta e ca tiparul acela ilariant "O vacanţă de neuitat" al unei firme de turism, excursia în sine fiind într-adevăr de neuitat, dar un coşmar; bine, doar în cazul meu, nu vreau să generalizez:)
deci aşa cu cremele de faţă până acum. iar singurele despre care am auzit cele mai multe păreri favorabile au fost astea, vaselina, apiderminul, de regulă mai ieftine, dar, din păcate, pentru tenuri uscate. bine, am mai auzit şi de urină, dar pe asta chiar nu sunt dispusă s-o-ncerc; mai bine beau nişte plicuri de uricol. glumesc:)
asta aşa, generic. probleme ar fi mai multe, dar nu intru în amănunte.
oricum, v-am întrebat pe dumneavoastră fiindcă până acum mi-aţi dat răspunsuri pertinente, care m-au ajutat.
de asemenea, mersi pentru crema sugerată. dacă spuneţi că e bună, o s-o încerc.

o zi faină!
0
11-04-2011, ora 05:46
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dră/dnă femeia-ego, sunteţi o drăguţă, m-aţi făcut să râd. Mulţumesc!
Din păcate sau din fericire, nici eu nu ştiu, NU sunt un profesionist. Sunt doar un "cineva-nimeni" care are "ceva" cunoştinţe de medicină generală - cunoştinţe asimilate atât în urma experienţei de viaţă, cât şi în urma studiului relativ aprofundat mai mult sau mai puţin organizat. Mă supraestimaţi!
_
Există şi urinoterapie! :)
În cadrul laboratoarelor biochimice Hayashibara din Japonia şi Amarillo Cell Culture Co Inc. din Texas, a fost pusă în evidenţă eficacitatea aşa-numitei urinoterapii. S-ar părea că urinoterapia poate să facă posibilă reciclarea substanţelor vitale pe care organismul le-a pierdut printr-o filtrare renală neadecvată.
La nivel extern, pentru tratarea unor condiţii medicale de ordin dermatologic, urina este folosită în foarte multe ţări, dar...! Sincer, eu NU sunt nici pro, dar nici contra. Încă mă aflu la mijlocul celor doi parametrii extremi, şi nu m-am hotărât pentru care să optez.
Cunosc o persoană care şi-a tratat acneea vulgară cu ajutorul unor tamponări zilnice cu urină, dar...; atât, nimic mai mult.
_

" bine, am mai auzit şi de urină, dar pe asta chiar nu sunt dispusă s-o-ncerc; mai bine beau nişte plicuri de uricol. glumesc:) "
- :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
_

Crema sugerată - BcomBIO Intense Fluid antirid pentru ten mixt - strict din punct de vedere compoziţional, da, este foarte bună. Efecte pozitive veţi experimenta, dacă o veţi folosi, însă nu vă pot spune în ce grad; dacă în grad mic, mijlociu, mare, foarte mare sau excepţional de mare.
_

Vă doresc toate cele bune!
Cu tot respectul,
Nick
0
25-04-2011, ora 20:41
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Buna Nick!

Apelez si eu la tine pt un sfat, pt ca am vazut ca te pricepi, si eu chiar nu stiu ce sa ma fac si ce sa mai folosesc. Am si eu probleme cu acneea, dar nu sunt grave. De fapt, poate nici nu pot sa-i spun chiar acnee. De cativa ani ma chinui cu niste cosuri care apar sub piele, se inflameaza rau si dor. Deci nu sunt cosuri din acelea clasice de acnee care fac un punct galben cu puroi. Nu. Sunt niste punctepori care se incarca, se simt ca o mica ridicatura la atingere si apoi dupa un timp se inflameaza sub piele, se inrosesc rau si dor tare. Daca incerc sa umblu la ele nu am ce sa la fac, pt ca nu au cap de cele mai multe ori ca sa scot infectia de acolo, si nu fac decat sa le inflamez mai tare. Si nu apar multe. Apar unu doua, trec, apare iar altul. Si asa nu mai reusesc sa scap de ele. De aia zic ca nu e asa grav. Nu e fata incarcata de cosuri. Pielea inafara cosurilor arata foarte bine. Nu stiu cat de bine reusesc sa-ti explic, dar nu stiu cum altfel sa-ti spun. Sper ca reusesti sa iti faci o idee.
Am fost de multe ori la dermatolog. Am folosit o groaza de produse care nu au facut decat sa imi usuce pielea foarte tare. Pt ca tenul meu nu este gras, este mixt. Dar acum, in ultimul timp, folosind atatea produse pt acnee, care mai toate sunt pt ten gras, am reusit sa-mi zapacesc pielea de tot, si cred a ajuns sa fie mai grasa din cauza asta.
Dar totusi dimineata si seara dupa ce ma demachiez si ma spal pe fata, pielea e fffff uscata, ma strange si daca nu dau cu crema simt ca parca se crapa. Ma demachiez sa ma curat f bine, deci aici nu este problema. Cum spuneam pielea arata foarte curata. Si atunci nu inteleg de ce ma trezesc dimineata cu cate 1-2 cosuri de genul asta.
De 3 luni iau Diane 35, pt ca la eco mi-au aparut ovarele cu aspect micropolichistic. Mai multe chistulete pe ovarul drept, cam 10-12, dar mici, iar pe ovarul stang mai multi foliculi, vreo 6. Dar problemele cu cosurile nu s-au ameliorat, sunt aceleasi. Si asta ma face sa cred ca acneea mea nu are cauza hormonala. Pt ca nu mi-a trecut deloc. Nu au facut decat sa reduca secretia de sebum(piele nu se mai ingrasa deloc, nici macar in zona T, si parul la fel).Si stiu ca acum cand o sa renunt la ele probabil ca o sa inceapa sa se ingrase si tenul si parul, poate mult mai mult decat se intampla inainte.Tu ce crezi? Stiu ca tu recomanzi Donavital in astfel de cazuri, si o sa iau si eu de luna viitoare, cand termin cu Dianele. M-am hotarat sa nu le mai iau, pt ca vad ca nu ma ajuta in cazul acneei. Dar crezi ca Donavitalul ma va ajuta in problema chisturilor?
Sunt foarte dezorientata! :( Nu prea stiu ce sa mai fac! Nu mai inteleg cauza acneei, daca nu este hormonala. Atunci care sa fie? Am luat si vitamine (E, B6, A) date de dermatolog, cateva luni, si nimic. Nu stiu ce produse sa mai folosesc. Mi-am cam dereglat tenul. Am folosit in ultimul an Acne Syt de la Ivatherm, e bun dar nu ma ajuta f mult in problema cosurilor(aaaa... si Ivapur). Am renuntat la el si mi-am luat Spirulin de la Hofigal si Crema cu extract de melc de la Herbagen. Sa folosesc una dimineata si una seara. Crezi ca am facut bine? Crezi ca mi se potrivesc la tipul meu de ten si la problemele pe care spuneam ca le am? Crema cu spirulina parca e putin grasuta dar vad ca face bine pielii, parca arata bine. Nici nu mai stiu.ce sa mai zic! :)
Luna trecuta am facut si o cura de detoxifiere cu ceaiuri de la Fares- "Organism purificat" si "Curatarea sangelui". Nu mai mananc nimic dulce. Tot ce trebuie indulcit o fac cu miere. Incerc acum de cand a venit primavara sa mananc mai sanatos, si chiar o fac. Muuuulte legume si verdeturi, si fara carne, sau mai rar. Paine alba nu mananc de multi ani, tot ce este rafinat evit. Cu toate astea problemele pe fata tot apar :)
Astept un sfat si o parere din partea ta! Ca am mare nevoie!!
0
29-04-2011, ora 19:26
Mr Andrey
Nu este medic/terapeut
Mr Andrey
Buna ziua Mr. Nick,
Numele meu e Andrei si am 16 ani. De la varsta de 12 ani jumate am cosuri, si pot spune ca in acest moment am o acnee destul de severa(nu prea vad pe nimeni prin scoala cu cosuri cate am eu).De vreo 2 ani si cv am incercat multe produse pt. acnee dar din nefericire nici unul nu m'a ajutat. Acum un an sau mai putin am fost la dermatolog.Ea doar s'a uitat putin la fata mea si atat, m'a trimis la farmacie sa iau ce mi'a prescris 2 creme(nu le mai stiu numele) si antibiotice pe care am platit 2 milioane de lei vechi.Tratamentul a durat o luna si jumatate dar pt. ca nu am observat nici o ameliorare nu m'am mai intors...Acum cateva luni am cumparat si un produs Acnezine (http://www.acnezine.ro/) foarte laudat din SUA care am sperat foarte mult ca o sa ma ajute..dar din pacate lafel, dupa 2 luni nici o imbunatatire( si am dat o gramada de bani). As vrea sa incerc Clearogen dar problema este ca e foarte scump si nu cred ca parintii vor fi de acord sa dea inca 4, 5 mil..au dat destule si degeaba. As vrea sa incerc produsele Sebamed clear face(http://www.tenacneic.ro/index.php)dar nu stiu exact ce sa iau si dak ar fi bune, dar Clearogen chiar nu imi permit :(. Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat pt. ca eu chiar nu stiu ce sa ma mai fac cu fata asta:(.
Sper sa primesc un raspuns, o zi buna !
0
01-06-2011, ora 16:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!
Laddy şi Mr Andrey, dv. v-am răspuns în cadrul altui topic, acesta:----------*
Am făcut tot ce mi-a stat în putinţă să vă întind o mână de ajutor. Sper că am reuşit, sincer!

_

Însănătoşire grabnică!

(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns
80 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Coșurile (acneea)
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Ce tip de ten ai și cum îl îngrijești?
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  •