Acnee si piele iritata

28-03-2015
alicemed00
Nu este medic/terapeut
alicemed00
Buna ziua! Va scriu pentru ca in ultima saptamana sufar de o problema noua. Am acnee de la varsta de 12 ani, in prezent am 21 de ani. In perioada liceului am facut tratament cu Skinoren, Isotrexin, Zynerit si un antibiotic. Niciodata nu au reusit sa imi faca acneea sa-mi dispara. In urma cu 2 ani, cand m-am mutat in Bucuresti, am consultat un alt dermatolog si am primit Minoz antibiotic 40 pastile si o crema Effaclair Duo. Acneea mea a disparut dar tenul ramanea cu probleme. In luna decembrie am inceput sa folosesc Normaderm de la Vichy. Mentionez ca modelul de acnee pe care l-am tratat cu Minoz nu a mai reaparut insa de o saptamana ma confrunt cu alt tip de acnee, am mici pustule, am si cosuri sub piele care se vad doar in relief, mici damburi, iar fruntea este plina de brobonele. Pielea mea arata groaznic si am probleme pe frunte, barbie si de la pometi in jos spre barbie. Acneea din trecut era predominant localizata la nivelul obrajilor, nu cuprindea pometii ca acum. Pielea nu are exces de sebum, este mai ales uscata in zona fruntii.Mai prezint si mancarimi la nivelul fetei care nu cedeaza la antihistaminice. Pielea e rosie in zonele afectate. Aspectul general este de piele iritata+acnee. Am mai avut 2 episoade in ultima jumatate de an dar niciodata de asemenea intensitate si asemenea durata. Va multumesc!
1 comentarii
0
21-04-2015, ora 16:23
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Acneea este o afectiune cronica al carei tratament este variabil in functie de forma ei. Ar trebui sa va adresati din nou unui medic dermatolog, ptr o noua schema terapeutica.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie,
medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Cele mai frecvente cauze de piele iritată
  • Iritațiile pielii - topul celor mai frecvente cauze
  •