Acnee persistenta(20 ani)

21-09-2015
Christinna22
Nu este medic/terapeut
Christinna22
Am 22 de ani si ma lupt cu acneea de ani buni.Dermatologi/creme/lotiuni/diverse tratamente etc, alimentatie cat de cat echilibrata, igiena impecabila, ASLO neg, mentionez ca am o viata sexuala activa(pana la 4 raporturi/sapt), mi-am inceput viata sexuala in jurul varstei de 18 ani, 2 parteneri la activ, nu fac sex DOAR cu gandul de a scapa de aceasta problema, ci din necesitate - ma simt foarte bine cu actualul, iar daca trece chiar si o saptamana fara sa am posibilitatea de a ma elibera(prin orgasm), ma simt foarte nervoasa, iritata, anxioasa.Fara prevervativ, folosim coitus interr+metoda calendarului.
Tinand cont ca acneea este de cauza hormonala - si se presupune ca scapi definitiv de ea daca iti reglezi hormonii prin "schimbul de sange", de ce la mine inca persista?Nu am vreo acnee foarte severa, adevarul este ca mi-a mai trecut, dar mi-au ramas cicatrici si INCA imi apar bube.Parca as fi tot in perioada adolescentei.
Imi apar cosuri de regula pe obraji si parca ar fi "conectate"ca sa zic asa, unul langa altul.
Credeti-ma ca nu stiu ce sa mai fac, de unde aceasta tulburare endocrina sau ce naiba am?!Ma uit la alti tineri de varsta mea care au un ten asa de curat, frumos, si stiu sigur ca, cativa dintre ei nici macar nu au viata sexuala/n-au inceput-o.Oare lor nu le umbla hormonii?
4 comentarii
0
21-09-2015, ora 11:53
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Pentru identificarea cauzei acneei trebuie sa faceti o echografie pelvina si dozare de testosteron liber intre zilele 3-5 de menstruatie. Acneea apare si persista la orice varsta, necesitand tratament in functie de forma ei, tratamentele pe care le-a-ti mai facut. etc. Nu exista un tratament standard, si nici un tratament de vindecare definitiva. Mergeti la un consult dermatologic ptr stabilirea unei scheme terapeutice.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
21-09-2015, ora 13:25
Christinna22
Nu este medic/terapeut
Christinna22
Multumesc pt raspuns!
Referitor la dozarea testosteronului, am facut-o cam acum 1 an de zile exact in zilele pe care le-ati specificat si dvs-tot asa mi s-a zis, iar rezultatele au fost surprinzatoate atat pt mine cat si pt dr:nivele serice perfect normale. Cat despre echografia pelvina, am avut un chist ovarian drept de 4 cm care intre timp s-a reabsorbit urmand tratamentul cu anticonceptionale.
Stiu ca acneea merge mana in mana cu hiperandrogenismul care este insotit de hirsutism, insa nu se pune problema la mine de asa ceva, desi sunt bruneta nu am mai DELOC par pe corp, nici nu prea e nevoie sa ma epilez pt ca nu imi creste.
0
21-09-2015, ora 13:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti ecografia pelvina sau trnasvaginala sa verificati daca aveti ovar polichistic. De obicei merg mana in mana. Si
0
21-09-2015, ora 13:38
Christinna22
Nu este medic/terapeut
Christinna22
Am facut si dupa cum am precizat, mi s-a descoperit un chist ovarian drept de 4 cm care intre timp s-a reabsorbit, iar la ovarul stg un chist mai mititel. Doctorita mi-a zis ca e normal ca tinerele femei sa aiba chisturi ovariene, multe fete au si nici nu stiu de existenta acestora. Cat despre sindromul ovarelor polichistice, trebuie sa ai mai mult de 3 dintre toate acele simptome decrise (hirsutism, depresie, supraponderabilitate, caderea parului etc - in niciun caz)pt a ti se pune diagnosticul, iar eu nu am decat acnee.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •