Acnee comedoniana+leziuni inflamatorii. O problema care ma termina psihic

05-12-2015
Liannaa
Nu este medic/terapeut
Liannaa
In prezent am 20 ani si am acnee de la 12-13 ani, care a debutat intr-o forma destul de grava, atat pe fata cat si pe spate, brate si piept. Cativa ani mai tarziu, acestea mi-au disparut complet de pe corp si au ramas doar pe fata. Spre varsta de 17-18 ani s-a stabilizat intr-o forma de acnee comedoniana, dupa parerea mea, destul de grava, astfel incat pe un centimentru patrat de piele se regasesc aproximativ 5 astfel de leziuni. Acestea sunt prezente sub forma unor punctulete albe usor ridicate, care pot fi scoase cu usurinta in zonele laterale ale barbiei si mai adanci in zona obrajilor.

B. Acneea este una constanta si nu am observat inrautatiri in functie de consumul sau abtinerea de la anumite alimente.
Alaturi de comedoanele prezente in permanenta pe pielea fetei, imi apar si leziuni inflamatorii, adesea rosii si dureroase, care se vindeca greu. Acestea apar in numar de 3-5 odata, iar dupa vindecarea acestora apar altele noi.
In prezent urmez un tratament cu Mask Plus Gel si Duac.
Am luat timp de 2 ani si 3 luni anticonceptionale Diane35, la care am renuntat acum o luna si iau Logest in prezent, deoarece in timpul tratamentului cu Diane nu am observat vreo modificare remarcabila a starii tenului meu.
De asemenea, de la varsta de 14 ani pana in prezent am urmat tratament cu urmatoarele: Zineryt, Isotrexin, Retin-A, Skinoren, Brevoxyl, Doxiciclina, Eryfluid. Am folosit perioade lungi de timp si aplicatii sub forma de masca cu argila, argila capsule, brusture capsule+ceai, trei frati patati - capsule, ceai. Pe langa toate acestea, am utilizat geluri de curatare si creme de la Vichy, Bioderma, Avene si LaRochePosay(inclusiv EffaclarDuo+).
Fara nasteri sau avorturi. Prima menstruatie: 12 ani jumatate
Ciclul menstrual regulat (27-29 zile inainte de folosirea Diane 35) si 28 zile in timpul utilizarii Diane 35.
Durata menstruatie: 4-5 zile, dureri normale, 5 din 10 ca si intensitate.
Nu fumez, nu consum alcool sau droguri. Nu sunt expusa la substante toxice.
Si mama mea, la varsta de 41 ani are o oarecare forma de acnee, tot comedoniana si pori deschisi, iar fratele meu, care are 15 ani se confrunta in prezent cu acnee grava, foarte purulenta, care a reactionat foarte bine la tratamentul cu Eryfluid, Skinoren si Doxiciclina, dar acum refuza sa mai urmeze tratamentul si a i-a revenit.

Oare Sotret/Roaccutane ar functiona in cazul meu?
Pur si simplu ma termina psihic aceasta problema continua si nu stiu incotro sa ma mai indrept.
Cum as putea atasa niste fotografii pentru a va face o idee despre ce este vorba?
Astept un raspuns cu sufletul la gura, atat de la medici cat si utilizatori.
Multumesc anticipat!
7 comentarii
0
06-12-2015, ora 10:56
Liannaa
Nu este medic/terapeut
Liannaa
Puteti vedea fotografiile aici: http://www.acne.org/messageboard/gallery/album/14383-fleurss/ Prima este in 2011, restul in ultimele doua saptamani.
0
06-12-2015, ora 15:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Acneogel de 2-3 ori pe zi ati utilizat ?
0
06-12-2015, ora 15:42
Liannaa
Nu este medic/terapeut
Liannaa
Buna, clara_p!
Nu am incercat, insa ma indoiesc ca ar da ceva rezultate, atata timp cat nici macar cele enumerate mai sus, care sunt mult mai puternice, nu au dat rezultate. Cu atat ma mult cu cat la mine predomina acneea comedoniana.
Am mai folosit in timp si tot felul de creme si lotiuni diverse pe care nu le-am specificat, gen Eritroacnol sau lotiuni, masti cu tea tree, aloe sau cu busuioc, galbenele si coada soricelului, care pe langa faptul ca miroseau destul ne neplacut, unele mi-au iritat si mai tare tenul.
0
07-12-2015, ora 10:39
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Intra in discutie Roaccutane sau Sotret, dar pentru asta trebuie sa va urmareasca dermatologul. Va atrag doar atentia sa nu folositi antibiotice (inclusiv topice) mai mult de 3 luni (deoarece apare rezistenta bacteriana si foliculite cu Gram negativi) si chiar daca rezultatele tratamentului cu antibiotice este foarte bun, trebuie neaparat continuat cu retinoid topic a la long. La fel, daca vi se va prescrie retinoidul sistemic, dupa terminarea tratamentului continuati cu retinoid topic (Mask gel simplu) cativa ani buni.
0
07-12-2015, ora 12:30
Liannaa
Nu este medic/terapeut
Liannaa
Multumesc pentru rasupuns. Am primit Sotret, 20mg zilnic, timp de 2 luni, apoi vedem daca e nevoie sa ajustam doza in urmatoarele. Sper din suflet sa dea rezultate.
Am observat ca dupa Mask Plus Gel imi este tot mai greu sa aplic o crema hidratanta pe fata si cam tot ce am ma irita si ma ustura fata ingrozitor. Mi-ati putea indica un produs anume pentru hidratare, fara parfum?
0
08-12-2015, ora 12:42
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Cat timp luati Sotret nu este nevoie in principiu si de retinoid topic, daca medicul dumneavoastra nu v-a recomandat altfel. Folositi de exemplu Sensibio sau Toleriane Ultra si nu plecati de acasa fara ir sau balsam de buze.
0
08-12-2015, ora 12:59
Liannaa
Nu este medic/terapeut
Liannaa
Multumesc frumos, am luat ieri o crema tip balsam de la LaRochePosay, Cicaplast si balsamul de buze din aceeasi gama. Mie oricum nu imi lipsea balsamul de buze niciodata :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.