Acnee aparuta brusc

09-10-2012
Oooana
Nu este medic/terapeut
Oooana
Buna! Am nevoie de un sfat. Mi-au aparut brusc cosuri multe si marunte pe fatza. Am mai avut aceasta problema cand eram mai micutza dar de cativa ani in coace nu am mai trecut prin asta. Mentionez ca fac tratament cu Yasmin iar totul a decurs perfect de cativa ani. Insa apar niste probleme care trebuie sa le precizez, acum o luna am suferit o anestezie totala in vederea unei operatii chirurgicale, nu ma pricep si nu stiu daca aceea poate sa fie sursa problemei mele. Iar de cateva luni cand imi aparea un cos mic...foloseam o solutie preparata de la farmacie, la sfatul unei prietene care continea sulf, iar ulterior am aflat ca sulful poate crea reacti adverse. Nu stiu daca miau aparut de la anestezie sau de la sulf, tocmai de aceea va cer sfatul. Ce as putea sa folosesc pentru ele, repet sunt mici si marunte pe T-ul fetzei. Multumesc
3 comentarii
0
17-10-2012, ora 01:45
Corinass
Nu este medic/terapeut
Corinass
Buna tuturor! Si eu am o problema asemănătoare. Mi-a apărut acneea brusc si mi s-a spus căci sunt de la dereglarile hormonale. Acum un an si jum am oprit conceptionalele pt ca nu-mi mai doream sa continui deoarece am in plan sa rămân însărcinată. Bineinteles ca înainte de acest pas îmi doresc sa-mi ' purific' organismul de aceste pastile care din punctul meu de vedere fac numai rău. Ca este in timpul administrarii sau după oprire...eu personal am avut de suferit. Nu vreau sa intru in amănunte câte tipuri de anticonceptionale am tot încercat in vreo 6 ani. Acum am 28 de ani si parca am o pubertate întârziată deoarece eu pana la aceasta vârsta nu ştiu dacă mi-au apărut 5 cosulete. Acum insa mi-au explodat pe aproape toată fata. Sunt multe comedoane, puncte negre si uneori cosuri adânc sub piele dureroase si mari. Zonele afectate sunt de la ureche pana la barbie si in jos pe gat. De când am lăsat anticonconceptionalele mi-a căzut cred ca jumatate din podoaba capilara ( eu având un par extrem de des si uscat in trecut..spre norocul meu, căci altfel ramaneam cu 5 fire de par), mi s-a ingrasat parul, tenul a devenit si el extrem de seboreic si am început sa transpir destul de rău.. Nu mai ştiu ce sa mă fac. Am fost la ginecolog si mi s-a spus ca datorită dereglarilor hormonale. Domnul doctor mi-a spus ca îmi poate da nişte pastile dar sunt destul de puternice si risc sa-mi apară par pe zonele nedorite, sa mă ingras...si instantaneu am refuzat si de aceea nu pot sa va spun ce tratament îmi recomandase pt ca mi-a intrat pe o ureche si mi-a ieşit pe cealaltă. Ciclul meu este haotic si de aceea îl notez încă din Februarie. De regula îmi întârzie...vine la 35-40de zile si chiar intr-o luna nu a venit deloc. Din Iulie insa a venit menstruatia fix pe data de 10. Mare uimire pt mine. Mentruatia nu este normala pt ca la început curge ca un zat de cafea 2 zile, apoi normal 3 zile cu dureri ovariene insuportabile..iar apoi iar vreo 3 zile închisă la culoare. Deci se întinde pe o perioada destul de lunga si curge destul de putin. Revenind la problemele cu tenul am fost de curând la dermatolog si mi-a dat antibiotice Fromilid 500, o pastila la 12 ore pt o săptămâna...deci 14 pastile, ketoconazol 200 câte 2 pe zi timp de 15 zile, gel spumant de la Bioderma sebium, erifluit soluţie si crema de la Bioderma sebium
0
17-10-2012, ora 02:17
Corinass
Nu este medic/terapeut
Corinass
Continuare:
Acestea 3 din urma se folosesc dimineaţa si seara astfel: se spală tenul cu apa calda si sapunul spumant, se usuca tenul iar apoi se aplica doar pe cosurile mai mari soluţia iar după ce se usuca se distribuie putina crema sebium AKN pe toată fata. Cremele le-am început odată cu antibioticele iar ketoconazolul se începe după antibiotice. Mâine termin cu antibioticele si urmează sa iau ketoconazolul dar îmi este teama deoarece am citit efectele adverse si mă inspaimanta. Èšin sa mentionez ca nici cu antibioticele nu mi-a fost uşor...m-a durut stomacul chiar dacă mâncam bine inainte si aveam un gust amar in gura. Inainte de a începe tratamentul am fost si la ginecolog pt a-mi confirma ca este ok pt mine..dpdv ginecologic, eu fiind predispusa la candida. Mi s-a spus ca ketoconazolul este exact pt asta...sa nu fac candida după antibiotice. Insa mie îmi este teama...ce pot sa fac? Cât de dese sunt efectele adverse? Ştiţi ceva despre acest medicament? Închei aceasta cam lunga povestire prin a menţiona ca tenul meu s-a mai curatat. Va rog un răspuns. Va multumesc!
0
29-11-2014, ora 01:03
marinamary
Nu este medic/terapeut
marinamary
Buna!!!Eu la fel am avut parte de o interventie chirurgicala cu anestezie generala acum o luna, si mi-au aparut o multime de cosuri marunte pe maini si spate, mai putin pe fata!credca anestezia este o cauza a aparitiei lor...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  •