Acnee Baiat - Fara solutie!

25-09-2015
palvis
Nu este medic/terapeut
palvis
Buna ziua, am 20 de ani si nu reusesc sa scap de acnee. Ma simt complexat de acest lucru, vad tot mai multe solutii dar nimic nu este bun. Acneea predomina si este foarte mult pe obraji, in schimb pe frunte, pe nas si pe barbie nu am mai deloc, dar mai apar si pe acolo cate unul doua pe luna, dar trec. In schimb pe obraji sunt plin, am incercat toate cremele si toate mastile si degeaba, in apar pe fiecare zi sau la doua zile.

Pana acum am incercat crema de la Thursday Plantation pe baza de arbore de ceai (cei de acolo mi-au recomandat pachetul de 350 de lei, probabil alta publicitate), Skinoren gel si Skinoren crema, Zineryt, Effaclar Duo, o crema activa verde tot asa de la Sensiblue pe care am dat vreo 60 de lei, sapun cu sulf, lotiuni cu matca, apa micelara, lotiuni cu aloe vera. DEGEABA! Acum adunati cremele de mai sus si majoritatea le-am luat de doua ori, am cheltuit peste 1000 RON si degeaba. Am luat si vreo 30 pastile de Eurovita si 15 de Perfectil cu tot felul de vitamine si zinc. Am mai incercat si masti naturale, cu morcov si otet, ba cu usturoi, ce in final sau dovedit a fi simple prostii.

Nu stiu ce sa mai fac, toti dermatologii imi recomanda fel si fel de creme ca sa scape de mine. Am ajuns sa numai am incredere in niciunul dupa cati bani am cheltuit fara rezultate.

Igiena fetei este foarte buna, ma spal in fiecare dimineata si seara pe fata, nu folosesc sapun (am folosit doar cu sulf), in schimb am mai folosit alte solutii de curatare a fetei.

Am ajuns chiar sa ma gandesc la laser dupa cati bani am cheltuit, dar si acolo sunt pareri pro / contra plus alte efecte in viitor.

Am 75 de kg si 1.80, tenul este normal spre mixt cred, nu este gras. Mai mentionez ca am si matreata in par, nu stiu daca ajuta la ceva ca va spun asta, ma spal cu H&S sau cu Syoss.

Ma gandeam sa iau pachetul acela de 350 de RON de la Thursday Plantation, dar tare mie teama ca toate reviewurile pe net sunt false si o sa cheltuiesc iar banii degeaba, fara rezultat.

Ce parere aveti, ce as putea sa fac?
3 comentarii
0
25-09-2015, ora 15:04
Christinna22
Nu este medic/terapeut
Christinna22
Salut! Am aceeasi problema ca si tine. Mie mi-au mai trecut bubele, ce-i drept, dar tot imi apar pe obraji, la fel ca si tie. Si eu voiam sa imi cumpar acel pachet de la TP, am citit numai reviewuri bune. Pe mine m-a ajutat Brevoxylul, dar din pacate nu se mai gaseste in farmacii. Schimba-ti alimentatia, sa incerci o perioada "verde"-renunta la carne, lactate, dulciuri.Eu am observat o imbunatatire la mine, dar nu am putut sa stau foarte mult timp departe de dulciuri :D
Cel mai probabil problema vine din interior-eu am observat la fratemiu care este mai mare ca mine cu 1 an(are 23), i s-a ameliorat vizibil acneea dupa ce si-a facut o prietena. Si el avea o acnee mult mult mai severa decat a mea. La baieti tind sa cred ca acneea are legatura cu viata sexuala -spre deosebire de femei- in felul asta testosteronul crescut poate fi reglat "pe cale naturala". Fa-ti o iubita si incearca "tratamentul" asta cateva luni de zile. Preferabil fara sa folosesti prezervativ;covinge-ti prietena sa ia anticonceptionale.
0
25-09-2015, ora 15:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anticonceptionalele produc 1-2 avorturi timpurii pe an fara ca mama sa stie. Feriti-va de ele.

Pt matreata

Da cautare caseta cu buton portocaliu dreapta sus Tratament pentru matreata.
Intra pe topicul Matreata !!
Am scris acolo un tratament simplu care e maxim 10 lei si care iti garantez ca va functiona 100 %.
0
26-09-2015, ora 17:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pt acnee mergi sa faci niste investigatii la un medic endocrinolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •