Acnee

17-03-2015
ubitahg
Nu este medic/terapeut
ubitahg
Buna ziua! Sufăr de la vârsta de 14 ani de blestemaţia asta de acnee( o numesc aşa pentru că nu mai scap de ea) şi în prezent am 20. Ce pot să spun, am fost la n medici si niciun tratament nu a avut efect îndelungat, ci doar de moment. Singurele tratamente care au avut efecte vizibile, repet, doar de moment au fost antibioticele Doxicilina şi Verospiron. Menţionez că am ovare micropolichistice. Am folosit, bineînteles, si anticonceptionale Karissa, dar nu au avut niciun efect. M-am săturat să merg la medici!! Nu stiu daca problema mea va avea vreo rezolvare vreo data. Intrebarea mea este dacă anticoncepţionalele Marvelon reusesc sa faca aceasta minune. Spun de Marvelon deoarece a folosit cineva apropiat mie şi a reuşit să scape de aceasta boala care te distruge psihic.
6 comentarii
0
19-03-2015, ora 13:08
Evangeline
Nu este medic/terapeut
Evangeline
Si eu tot la fel. Am ovare polichistice, acnee, pilozitate, menstre neregulate. Am mers la dermatolog, am facut analize, am mers la endocrinolog: degeaba! Ca sa imi spuna ca lor nu li se pare asa grav si sa fac tratament cosmetic, ca boala e genetica, nu are ce sa-mi faca...Cum sa spui asa ceva? In loc sa tratez cauza si sa vindec boala, pt ca este o boala! Nu stiu ce sa mai fac! Am incercat si naturiste, crema cu sulf este buna si argila verde. Alimentatia sanatoasa (fara grasimi, carne, lactatele au hormoni) si sport ar trebui sa ajute.
0
19-03-2015, ora 15:38
password
Nu este medic/terapeut
password
ati incercat cu Brevoxyl sau vreo crema pe baza de peroxid de benzoil?si eu am crezut multa vreme ca am probleme hormonale si dupa 10 ani de acnee am tratat problema cu Benzaknen care e din Germania si cu apa termala Avene.rezultatul a fost miraculos dara a necesitat 6 luni ca sa vad rezultatul scontat.
0
19-03-2015, ora 16:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va trimit pe mesaj privat la amandoua mailul unei doamne doctor care a studiat timp de 20 de ani aceste probleme si care are tratament de reglare hormonala naturist + de topire a chisturilor.

Dureaza o luna sau doua. E un pic mai greutz de urmat.
Trebuie sa bei un ceai facut din o lista de plante zilnic dar o sa va dispara si chisturile, si cosurile si o sa va regleze hormonal.

In aceasta conferinta vorbeste de tratamentele dumneaei dar nu stiu la ce minut.

http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/257-pilula-contraceptiva-cauza-avortului-hormonal-sindromul-postavort-dr-christa-todea-gross-conferinta-timisoara-14-iunie-2013

A zis ca anticonceptionalele tin pe loc momentan chisturile dar la oprirea lor acestea se pot mari. NU sunt indicate pentru ca nu rezolva cauza.

Va trimit mailul ei si rugati-o sa fie draguta sa va dea tratamentul pe mail. E din Cluj.
0
19-03-2015, ora 21:26
ubitahg
Nu este medic/terapeut
ubitahg
Vă mulţumesc din suflet că ati raspuns ! O parere în plus contează.
0
14-05-2018, ora 20:05
Mr miru
Nu este medic/terapeut
Mr miru
Salut! Vreau si eu adresa de email sau reteta Doamnei Doctor daca imi puteti da..multumesc!
0
15-05-2018, ora 11:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Imi pare rau. Nu mai stiu. Postarea era din 2015.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  •