Acnee

19-03-2007
Alessia
Nu este medic/terapeut
Alessia
Am 23 de ani. Am inceput sa am acnee de la 14-15 ani. Am crezut ca odata cu inaintarea in varsta o sa dispara, dar din contara se accentueaza. Am tenul uscat cu mult exces de sebum. Folosesc tot felu de creme pentru acnee si de hidratare a pielii, dar degeaba. Am anumite zile din luna cand nu am nimic si alte zile cand am toata fata plina. Vreau sa mai spun aceste cosuri sunt foarte inflamate si dureroase. Nu stiu ce sa mai fac, ce as mai putea sa folosesc. Va rog mult sa ma ajutati!!! Va multumesc!
18 comentarii
0
19-03-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Aveţi de ales intre 3 variante:
-un tratament naturist
-un tratament dermatologic
-un tratament anticoncepţional
0
20-03-2007, ora 00:00
Alessia
Nu este medic/terapeut
Alessia
Daca ar fi sa aleg un tratament naturist, ce plante as putea folosi? Va multumesc!
0
16-04-2007, ora 00:00
schindler
Nu este medic/terapeut
schindler
Buna Alessia.Ma numesc Vali si exact aceeasi problema am si eu tot cam de la aceeasi varsta sau chiar de mai inainte. Am incercat si eu tot felul de creme. Au ameliorat un pic; cateva zile nu aveam mai nimic dar dupa un timp reapar; atat excesul se sebum cat si acneele. Cat timp am stat la Iasi am fost la Institutul Cantacuzino si mi s-a luat o proba dintr-o acnee, a fost analizata si mi-a zis ca am un stafilococ alb. Mi s-a preparat un vaccin dar a trebuit sa plec din Iasi si am ratat ocazia de a ma face bine. Eu nu stiu unde stai dar te indrum daca poti sa mergi la Institutul Cantacuzino, pot sa-ti recomand doctorita la care am fost eu si sigur acel vaccin va pune capat problemelor. Eu momentan nu sunt in Romania. Cu prima ocazie cand ajung voi merge la acea doctorita si o voi ruga sa-mi prepare din noou vaccinul. Daca vrei poti sa-mi scrii-*. As fi multumit sa stiu ca am putut ajuta pe cineva daca eu nu am avut ocazia pana acum sa scap de acnee. Toate cele bune.



(*modificat de administrator)
0
02-04-2009, ora 00:03
kitty_a88
Nu este medic/terapeut
kitty_a88
Buna!Ma numesc Adriana si am 20 ani.Am probleme cu acneea de cand eram mica.Pana la varsta de 18 ani aveam eruptii de cosuri mari si mici pe toata fata, dar dupa pubertate mi s-a dezvoltat o alta forma de acnee.Imi apar niste cosuri sub piele foarte inestetice si relativ numeroase.Cosuri ca inainte imi mai apar doar cand sunt in perioada de menstruatie.De-alungul anilor am incercat o multime de tratamente atat naturiste cat si prescrise de dermatologi.nu au avut efecte de durata.la varsta de 14 ani medicul de familie mi-a recomandat Diane, dar nu le-am luat.va rog mult sa ma ajutati.Multumesc!!!!!
0
02-04-2009, ora 00:12
kitty_a88
Nu este medic/terapeut
kitty_a88
sorry! :(
0
04-04-2009, ora 21:24
iordan_alin2008
Nu este medic/terapeut
iordan_alin2008
Care ar fi mai buna pt ca eu iau din acelea dermatologice shi nu-mi trece shi le iau de 6 luni shi nu-mi trece ce pot sa fac sa-mi treaca mai repede ca nu le mai suport pe fata shi am urmat tratamentul. nu stiu ce ma fac cu ele pe fata pt ca nu-mi plac deloc
0
06-04-2009, ora 00:30
Stephan_26
Nu este medic/terapeut
Stephan_26
Buna Alessia,

Aceeasi problema o am si eu... din pacate!!! Am 26 de ani si m-am saturat de acnee pana peste cap. Mai sus a fost prezentata varianta cu a duce o proba din secretiile acestor cosuri la bacteriologie si sa se "compuna" un vaccin care sa distruga acest stafilococ. Sincer cred ca e ultima varianta care sta in picioare... Am incercat totul... realmente totul, si degeaba! (o multime de dermatologi care mai de care "mai buni", fel de fel de tratamente naturiste, tratamente cu antibiotic (ampicilina a mers o perioada destul de bine... dar mi-a distrus ficatul, roaccutanne e la fel, creme - cred ca sute). Asta pare sa fie solutia optima si logica in acelasi timp. Orice stifilococ are "nasul" lui, in acel vaccin confectionat chiar pe baza lui...Daca vrei sa mai discutam pe tema asta... stiu ca e greu... -*. Numai bine!


(*modificat de administrator)
0
29-04-2009, ora 18:19
sula_ion
Nu este medic/terapeut
sula_ion
salut eu la fell am acnee de la 12 ani si am incerkat tote medikamentele kotra acneei si tot nu ma ajuta acum am 18 ani si tot am acnee pe fata si nu mai suport.daka puteti sa imi rekomandati cewa mai bun contaktatima -* wa rog tare multttttttt



(*modificat de administrator)
0
06-07-2009, ora 16:40
andaluzia
Nu este medic/terapeut
andaluzia
Buna ziua...am 23 de ani si am acnee de la 11 ani. Datorita multimii de tratamente, creme, ceaiuri, pastile, regimuri etc mi-au mai trecut astfel incat in mom de fata nu mai am decat cateva puncte negre( sporadice si nu chiar atat de deranjante ), dar au ramas pete si arareori din acestea apar un fel de pungute de puroi ( asta se intampla la cateva saptamani...si apar cate una- doua ).In farmacii, vanzatorii mi-au recomandat creme care se utlizeaza deafltfel si pt cei care au pete de la ficat, dar nu cred ca sunt bune ( nici nu le-am cumparat defapt ).
Spuneti-ma va rog daca credeti ca m-ar putea ajuta vreo crema sau vreun alt produs...

Multumesc !!!
0
07-07-2009, ora 12:01
Rebecka 1
Nu este medic/terapeut
Rebecka 1
Ma numesc Rebecka si am 12 ani si am cosuri marunte pe fata indeosebi pe frunte si pe lateralele fetii, dar si pe piept(decolteu) am incercat toate metodele: m-am spalat cu ceai verde pe fata, m-am dat cu multe creme si lotiuni, m-am dat cu clearisil, dar nu functioneaza va rog sa imi raspundeti neaparat si sa imi recomandati un remediu ca sa pot scapa de aceste cosuri mici si marunte va multumesc
0
10-08-2009, ora 01:31
ema86
Nu este medic/terapeut
ema86
Si eu am incercat muuuuuuuuuulte tratamente pt acnee, si mai scumpe, si mai ieftine, si naturiste, si antibiotice, o am de pe la 12 ani, iar acum am 23, dar cu timpul s-au mai ameliorat problemele. Si mie mi se ingrasa foarte repede tenul, extrem de repede, dar de cateva saptamani am gasit solutia, nu-mi vine sa cred ca nu-mi mai luceste fata: dimineata si seara ma spal pe fata cu un gel special pt curatarea tenului gras, acum am de la Gerovital, la mine merge f bine si spuma aceea Pure PoreFection de la Avon, ma sterg pe fata doar cu servetele, dupa care pulverizez putina apa termala, dupa care pt hidratare folosesc crema cu argila AslaVital, aceea mai ieftina, cealalta un pic mai scumpa e pentru riduri mai mult. Seara imi aplic cam de doua ori pe saptamana masca cu argila si apa si cateva picaturi de lamaie, iar dupa masca, iar apa termala si aceeasi crema. De semnele si petele lasate de acnee nu am scapat inca, dar pt a le acoperi nu mai folosesc fond de ten de vreo jumatate de an, le incercasem cam pe toate si apoi am descoperit pudra minerala, nu am incercat decat LOreal si Rimmel, un strat foarte fiiiiiiiiin si imi ador pur si simplu tenul. LOreal daca nu ai grija sa aplici f putin da senzatia de incarcat, dar iti garantez ca nu-ti mai luceste fata, la mine nu mai luceste nici dupa 6 ore de stat in club, ceea ce pt mine e un miracol. Cea de la Rimmel imi place ca textura, e foaaaarte usoara, dar nuanta cea mai deschisa e prea inchisa pentru mine, insa ambele uniformizeaza foarte frumos, la fel ca fondul de ten, dar efectul e de durata, cel putin asa e la mine. Dupa ce ma dau cu pudra minerala pulverizez fooooooarte putina apa termala Avene sau Ivatherm pt fixare. Cand nu ma machiez cu pudra si mi se ingrasa tenul pe la mijlocul zilei pulverizez la fel apa termala pe fata si tamponez foarte usor cu ajutorul unui disc demachiant. In speranta ca va merge si la tine ceea ce a functionat la mine, iti urez succes, sa fii frumoasa si sanatoasa!
0
22-10-2009, ora 22:21
stanraluca
Nu este medic/terapeut
stanraluca
biopron il am il folosesc si am scapat de acnee daca avetri prieteni care il au sau vreun medic care il are la cabinet vil recomand si cu acest aparat evitati si medicamentatia si alte creme destul de costisitoare.

Rezultate foarte bune se obtin la tratarea sinusitei, a hemoroizilor sau inflamarea nodulilor limfatici. Lumina polarizata liniar poate fi utilizata pentru tratamentul propriu in cazuri de acnee, herpes, dureri de cap, migrene, dureri reumatice, dureri de dinti, infectii sau alergii.
Terapia prin iradiere are un rol important si in cazul tratamentului la domiciliu (tratarii bolnavului in familie).
Lampa Bioptron constituie un ajutor deosebit in tratamente le cosmetice de toate tipurile - fiind o etapa in plus fata de programele traditionale de ingrijire a pielii. Instructiunile de folosire dau o garantie de 30 de zile pentru obtinerea de efecte vizibile!
-
0
31-10-2009, ora 17:53
cuchie
Nu este medic/terapeut
cuchie
buna ziua vreau sa scap si eu de cosuri si nu stiu cum..am incercat mibazon si cutaden da dar nu miau trecut si as vrea sa incerc pastile.si as vrea sami recomandati niste pastile fff bune pentru acnee. va multumesc
0
18-06-2013, ora 11:41
cometto
Nu este medic/terapeut
cometto
Buna ziua,

pentru toti cei care sufera de acnee (indiferent de tipul si gravitatea acesteia) pot sa va asigur ca exista un tratament care nu presupune ingerarea de pastile...
Acest tratament este vericat pe propria-mi piele si stiu ca este 100% real. Trateaza numai suprafetele pielii pe care se gaseste acneea.
Nu fac reclama niciunui produs, vreau doar sa intind o mana de ajutor celor care sufera de aceasta afectiune perversa, despre care se spune ca nu te omoara, dar care iti poate ruina viata.

Din moment ce nu pot lasa nici datele mele de contact va rog sa ma contactati prin intermediul acestui site.

Va doresc sanatate!
0
03-07-2016, ora 11:47
alle.
Nu este medic/terapeut
alle.
Bună. Puteți să mă ajutați? Am fost la dermatolog și mi-o spus că am acnee inflamatorie. Inainte am folosit skynoren și brevoxil cremă...așa că dna dermatolog mi-a prescris isotrexin gel și doxiciclină. 1 an nu am avut probleme cu acneeia, dar acum a revenit..la fel ca la început.
0
27-07-2018, ora 14:00
laurentiumateiu1992
Nu este medic/terapeut
laurentiumateiu1992
Buna! Eu am avut acnee si am scapat cu ajutorul cremei de la Medicalia. Mi-a fost recomandata de catre medic. Sper sa te ajute!
0
09-08-2018, ora 01:25
Carmen romania
Nu este medic/terapeut
Carmen romania
Buna la toata lumea acum problema cu acnea este rezolvata incepand cu varsta de la 16 ani trebuie sa cauti un doctor bun dermatolog in judetul tau iti da sa faci analize si depinde de analize daca ies bune sunt niste antibiotice tari care medicul iti da sfaturi cum sa-l ie si scapi de acnee in cateva luni de tratament nu iti mai ies deloc acnee medicul mi-a explicat foarte bine ce face tratamentul eu sunt din braila si am fost la medic dermatolog in Galați dr.Tatu Alin-Laurentiu il cauti pe Google foarte bun medic recomand
0
09-08-2018, ora 01:29
Carmen romania
Nu este medic/terapeut
Carmen romania
Tratamentul de acnee rezolva si parul gras tratamentul ataca glanda care produce sebum
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •