Acnee

16-04-2009
Ankutza18
Nu este medic/terapeut
Ankutza18
Buna ziua
As avea si eu o problema. Acu un an jumate, chiar mai mult, a inceput sa-mi apara acnee mai severa pe fata. De pe la 14, 15 ani ma confrunt cu acnee dar nu aveam asa de mari probleme pana acu 1 an jumate. Au inceput sa-mi apara din ce in ce mai urat, in special pe obraji.
Primul dermatolog pe care l-am consultata a fost la spitalul Budimex din Bucuresti ( in toamna anului 2007). Doamna doctora de acolo, mi-a spus ca am facut alergie la niste solutii care le-am folosit eu. Mentionez ca nu mi s-au facut nici un fel de analize, doar s-a uita (din cate am vazut eu la dermatolog se fac niste analize ca sa se constate daca esti alergic sau nu).
Dupa doua saptamani am fost la alt dermatolog care mi-a dat in primele saptamani sa iau Doxiciclina si Retin A crema.
Am urmat tratametul peste jumatate de an, in care am fost la consultati si doamna doctora de acolo mi-a zis sa continui sa iau antibioticele o data la 2 zile. ( pe proscrept scrie ca se ia 12 saptamani pentru acnee).
Pe parcurs nu am mai suportat nici Retin A crema, doarece mi se exfolia pielea de la el si am citit pe proscrept ca este un efect advers: descuamare
In cele peste 6 luni care am urmat tratamentul s-au vazut efectele, caci nu imi mai apareau cosuri si incet incet disparusera si din urmele lasate de acnee.
Am crezut ca nu o sa-mi mai apara acnee si am renuntat pe parcurs la tratament.
Apoi in cateva luni, iar mi-au aparut cosuri pe obraji.
Eu de obicei cand ma duceam la dermatolog, ma duceam singura, caci nu aveam cu cine sa ma duc, si de multe ori mi se dadea un tratament doar ca sa scape mai repede de mine.
In toamna anului 2008 am fost cu cineva la Spitalul Colentina, si i-am explicat ca nu eram de acord sa mi se dea atata timp antibiotice. Doamna doctora de acolo mi-a dat 10 zile antibioitice, o solutie preparata in laboratoarele farmaciilor, si anticonceptionale, desi i-am zis ca nici cu anticonceptionalele nu sunt de acord. Pana la urma am fost de acord sa le iau. Doar ca pana la prima zi a menstruatiei am cerut informatii in stanga si in dreapta si m-am informat si pe net, si nu am vrut sa iau anticonceptionalele pentru ca nu facusem nici un fel de analize la ginecolog ca sa mi se zica daca sunt bune pentru mine sau nu.
Am continuat cateva luni sa imi dau doar cu solutia preparata in laborator.
Acum o luna si ceva, am fost la alt dermatolog, si i-am povestit faza cu antibioticele, desi vroiam sa mi se faca niste analize la ce am pe fata. Doctora de acolo in ciuda faptului ca i-am explicat ca mi se exfolia pielea de la Retin A crema, a continuat sa-mi dea si ea antibiotice si Retin A crema.
De o luna si ceva iau antibiotice si folosesc iar crema, si mi se exfoliaza iar pielea de la ea.
Mari schimbari nu prea am observat pe parcursul lunii acesteia, stiu ca se zice sa ai rabadare, dar m-am saturat de antibiotice, sunt sigura ca corpul meu s-a obijnuit cu atatea antibiotice.
Va rog frumos, sa-mi spuneti si mie ce analize se fac pentru acnee, si daca puteti sa-mi recomandati un dermatolog bun din Bucuresti.
Din cate stiu eu si alimentatia este importanta pentru acnee.Va rog frumos daca puteti sa-mi spuneti la ce ar trebui sa renunt din alimentatie.
O zi placuta tuturor
1 comentarii
0
16-04-2009, ora 14:48
omidee
Nu este medic/terapeut
omidee
din cate stiu eu, la carnea de porc ar trebui sa renunti.si la tigari daca fumezi, cafea iar nu e bine sa bei--bea daca poti ceai verde.Pastele si produsele fainoase scoase din alimentatie.Uleiul de floarea soarelui inlocuit cu ulei de masline(desi acesta din urma daca este incalzit are acelasi efect) sau ulei de rapita( acesta este mai bun daca te poti obisnui cu gustul).Poti bea dupa fiecare masa cate un pahar de suc de lamaie(f. bun antioxidant--storci o lamaie intr-un pahar, dupa care completezi cu apa, fara zahar-care trebuie iarasi exclus pe cat posibil din alimentatie)Si-CEL MAI IMPORTANT-consulta-ti doctorul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.