Acnee - ce as mai putea folosi?

10-02-2016
Liannaa
Nu este medic/terapeut
Liannaa
Am acnee de acest tip de la varsta de 12-13 ani pana in prezent(21 ani).
Am incercat o gramada de tratamente, cum ar fi Zineryt, Eryfluid, Skinoren, MaskPlus Gel, Brevoxyl, Isotrexin, anticonceptionalele Diane 35, etc. Acestea imi vin acum in minte, dar au fost mult mai multe, inclusiv tot felul de tratamente naturiste.
Am luat chiar si Roaccutane 2 luni, atat mi-a indicat medicul. Rezultatele au fost relativ bune pt. acest timp in care am luat - a se vedea in poza a doua cum arata fata mea dupa cele doua luni. Am terminat recent, insa incep deja sa imi reapara aceleasi cosuri.
Ce credeti ca ar fi de facut? Deja am obosit sa ma plimb pe la diversi dermatologi si sa primesc aceleasi tratamente si sugestii.
Pana acum nu mi-a indicat nimeni sa fac analize hormonale. Ar fi relevante daca iau si Logest in prezent? Ar putea fi vorba si de un stafilococ? Ce as putea face pt. a-l depista sau a vedea despre ce este vorba?
In prezent folosesc in continuare Duac(peroxid de benzoil+clindamicina) - deoarece l-am folosit si inainte de a lua Sotret si rezultatele au aparut rapid si chiar m-au uimit.
Astept cu nerabdare un raspuns.
In prezent(dupa Sotret 2 luni si Duac/Isotrexin) - pielea mea arata asa: http://postimg.org/image/vmht1jil3/
Inainte de a lua Sotret si a folosi Duac, arata asa: http://postimg.org/image/cah3jumgh/

Totodata, cat timp este indicat sa astept pentru a incerca sa raman insarcinata dupa terminarea tratamentului cu Sotret, daca am luat doua luni?
2 comentarii
0
10-02-2016, ora 17:28
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Nu stiu de ce vi s-au indicat doar 2 luni. O cura de Isotretinoin dureaza de obicei macar 15 saptamani. Daca nu ajungeti la o anumita doza cumulativa totala pe kg corp sansa ca tratamentul sa fie ineficient si sa mai aveti nevoie de o cura este mare. Acest tratament se intrerupe mai repede doar daca apar reactii adverse sau se modifica analizele de sange peste anumite valori.
La tratamentul topic trebuie asociat si retinoid, daca nu mai luati sistemic. Intotdeauna pe retinoid topic se cladeste tratamentul, el este primul care se introduce si ultimul care se scoate.
Puteti ramane gravida dupa 2 luni de la incheierea tratamentului cu Sotret. Cat timp sunteti gravida nu folositi nici retinoid topic.
0
24-06-2017, ora 09:24
Puzzle74
Nu este medic/terapeut
Puzzle74
Bună ziua.
Am nevoie de sfatul dvs. Sun barbat, am 44 de ani, iar de 10 ani am acnee rozacee.
După ce am citit un forum dîn SUA, am luat Albendazol VM 200, doza unica, cu repetare la 1 săptămână. După 3 zile a apărut o ameliorare a rozaceei, iar după 10 zile a dispărut complet și acum am tenul ca la 20 de ani.
A trecut aproape o luna și nu observ semne de reapariție.
Întrebarea mea este : Cum recomendați administrarea acestui medicament ? Credeți ca din cauza lui am scăpat. Sa repet administrarea lui.
Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •