Accident vascular cerebral, diabet tip 2, paralizia

08-11-2008
corabc
Nu este medic/terapeut
corabc
Mama mea a suferit un AVC la inceputul lunii august, are 65 ani, diabet tip 2, a stat internata in spital la bacau 21 de zile unde a facut tratament. Revenind acasa urmeaza in continuare tratament cu pastile si injectii cu Cerebrolizin inclusiv gimnastica zilnica, ea in urma atacului avand paralizie pe partea dreapta la membre. In prezent piciorul il misca cat de cat dar mana deloc. Dati-mi va rog un sfat ce e de facut, mai sint sanse de recuperare a mainii, daca da in cit timp ? VA MULTUMESC!
3 comentarii
0
08-11-2008, ora 17:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dupa un AVC cu hemipareza abilitatile membrelor afectate sunt recuperate mai greu.Deabea dupa un an incet, incet, mana va putea cat de cat fi miscata.Important este respectarea terapiei [nu ar strica si suplimentarea cu vitamine ], respectarea programarilor la control, suportul psihic familial[ persoanele cu AVC sunt uneori nervoase, alteori au depresie ], gimnastica si masajul mainii respective ; trebuie periodic masurata tensiunea arteriala, atentie la ce mananca deoarece nu e indicat sa ia in greutate etc.. Deci sunt sanse de recuperare a mainii, dar in timp si cu rabdare.
0
20-01-2009, ora 09:57
TUDORACHE LEONTINA
Nu este medic/terapeut
TUDORACHE LEONTINA
va rog ajutatima. Socrul meu a suferit un accident vascular ischemic pe 13 aprilie 2008. Dupa accident a ramas cu un tremur general al corpului si nu poate vorbi bine. Se deplaseaza foarte greu. Va rog recomandati-mi un centru de recuperare. Va rog daca puteti sa imi raspundeti - Nu mai stim incotro sa o apucam. Are doar 52 de ani a stat internat la Craiova din 13 aprilie pana in iunie aproape o luna dupa care din doua in doua luni merge la recuperare. Urmeaza tratament cu Cerebrolizin si Plavix face gimnastica acasa si o serie de exrcitii. Are si o bicicleta medicala in speranta ca il va ajuta sa isi revina mai repede. Isi poate misca si mainile si picioarele dar nu si le poate controla 100%. i-am facut repetate analiza, tomograf si RMN. Am dori sa ne recomandati un centru de recuperare care ar dispune de aparatura necesara pentru AVC. Cu speranta ca intrebarea mea nu va ramane fara raspuns va multumesc anticipat.
0
27-06-2010, ora 21:58
Mireiile
Nu este medic/terapeut
Mireiile
CEREBROLIZIN S -A DOVEDIT A FI FOARTE BUN IN OBOSEALA CRONICA-CARE SE MANIFESTA PRIN AMETEALA LIPSA COMPLETA A PUTERII DE CONCENTRARE, DOCTORUL A PUS DIAGNOSTIC DE ANOMALIE PSIOAFECTIVA.
INSA CU TIMPUL ORGANISMUL S A OBISNUIT SI NU A MAI AVUT REZULTATELE DE LA INCEPUT.
CARE AR FI DOZA POTRIVITA PENTRU TRATAMENT ??
ADICA DACA LA INCEPUT ERAU SUFICIENTI 10 ML PE ZI CU TIMPUL 10 ML NU MAI REPREZENTAU NIMIC.
MULTUMESC TARE MULT!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.