Accident motocicleta

06-08-2011
Relu61
Nu este medic/terapeut
Relu61
50 de ani.Tibie si peroneu rupte.Plag la nivelul gambei.Toate la piciorul sting.Operatie la urgenta tija introdusa 10.07.2011.Atela gips, observatie zilnica evolutie plaga gamba.Evolutie post operatorie foarte buna(antibiotic +fluidizare singe)fara infectii si febra.15.07.2011 deplasare cu ajutorul unui cadru.La inceput ameteala apoi deplasari din ce in ce mai lungi(hol sectie ortopedie Bacau)03.08.2011 externare supraveghere in continuare evolutie plaga, pansament zilnic cu o perioada de stat la aer.Deplasarile au devenit mai dificile in sensul ca apar acce in picior iar degetele se invinetesc.Stiu ca trebuie refacuta circulatia in zonele afectate, ma deplasez la circa 60 de min., dar de ce o asa evolutie?Pot sa trimit si niste poze cu cele relatate dar nu stiu cum sa le atasez prezentului mesaj.Poate imi trimiteti um e-mali.
Cu stima Relu Mardare
16 comentarii
0
07-08-2011, ora 09:14
Relu61
Nu este medic/terapeut
Relu61
O corectie necesaranPlaga la GLEZNA STINGA..Astanoapte am gresit.
0
07-08-2011, ora 10:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ceea ce descrieti D-voastra se suprapune unei fracturi deschise a gambei, diagnostic gravissim, cu o rata extrem de mare de complicatii (osteite, non-consolidari, infectii superficiale etc).
Situatia se analizeaza in functie de aspectul clinico-radiologic initial, de situatia intraoperatorie, de evolutia zilnica post-operattrie, de radiografiile de control, de analizele de control etc etc.
Pentru o evaluare a situatiei avem nevoie de toate aceste elemente, plus antecedentele D-voastra patologice (vasculare, reumatologice, infectioase, hepatice, renale, digestive etc etc).
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-08-2011, ora 12:15
Relu61
Nu este medic/terapeut
Relu61
Apreciind promtitudinea raspunsului dvs va pot preciza urmatoarele:
Dupa cum poate ati remarcat am facut ocuvenita corectie privitoare la plaga suferita.
Nu am probleme hepatice.Tensiunea diastolica usor marita 13~13, 5/8, 5~9, 5.
In urma anesteziei am avut un reflux gastric destul de sever(tratament intavenos cu OMEZ)
Ingrijorarea mea vine de la faptul ca revenirea la circulatia normala in picior nu are o evolutie liniara.
Domnule Doctor as dori sa va mai intreb la cit se intinde perioda medie de vindecare a unei fracturi de felul acesta si care este recomandarea dvs.in privinta recuperarii locomotarii.(Sanatoriu Techirghiol ar fi o posibilitate sau centrul Ana Aslan de la hotelul EUROPA din Eforie )
Am citeva poze cu piciorul afectat inclusiv radiografiile dinaintea operatiei dar nu stiu cum sa le trimit cu acest mesaj.
0
07-08-2011, ora 12:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Notiunea de "vindecare" este relativa si extrem de dificil de cuantificat in cazul unei fracturi deschise a gambei, care determina modificari cutanate, vasculare si nervoase locale, pentru a nu adauga si vindecarea leziunilor osoase propriu-zise.
Nu se pune problema frecventarii stabilimentelor mentionate cel putin pana la stabilizarea fracturilor. Infinit mai importanta este kineto-terapia, in scopul restabilirii mobilitatii articulare.
Circulatia perifcerica va fi analizata si cuantificata de catre un Chirurg vascular.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-08-2011, ora 16:21
Relu61
Nu este medic/terapeut
Relu61
D-le Dr Martus Uscatu am trimis pe e-mailul Centrului de Chirurgie citeva paoe printre care si radiografiile dupa accident.De asemenea precizez ca initial am facut o confuzie.Plaga este la nivelul gleznei si provine de la schimbatorul de viteze a motocicle si nu ca urmare a unei fracturi deschise a gambei.Oricum va urma sfatul si voi consulta un chirurg vascular.
O dupaamiaza agreabila va doresc.
Cu respect Relu Mardare
0
08-08-2011, ora 13:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa intelegeti ca o plaga delabranta a gleznei, in prezenta unei fracturi a oaselor gambei, inseamna o echivalenta a fracturii deschise, iar tratamentul, complicatiile si prognosticul sunt absolut similare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-08-2011, ora 22:50
clapon
Nu este medic/terapeut
clapon
Buna seara. Acum 5 zile am avut un accident rutuer cu motocicleta. In urma impactului am suferit o fractura de col de astragal la piciorul drept. Am fost operata si mi au pus doua suruburi. Mentionez ca fractura avea deplasare si fragmente de os. Va rog sa mi explicati ce implica acest tip de fractura. Niciun medic de la spital nu a vrut sa mi explice nimic
0
09-08-2011, ora 09:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fractura colului talusului (arhaic, "'astragal"") este aprioric o fractura grava, ce determina invaliditati importante prin complicatiile redutabile (necroza domului talian, neconsolidarea).
Este motivul pentru care interventia chirurgicala trebuie sa fie minimala, ne-delabranta, insa fiabila, cu o osteosinteza perfecta si stabila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-08-2011, ora 14:28
clapon
Nu este medic/terapeut
clapon
Astazi m-a externat. Diagnostic fractura col astragal drept tip ii canale kelly (tip doi hawkins modificat). Mi a zis sa stau min 2 luni cu piciorul in ghips. In cat timp credeti ca imi voi recapata mobilitatea piciorului? Multumesc frumos de raspuns
0
09-08-2011, ora 15:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Esentiala este consolidarea osoasa si evitarea necrozei corpului talusului. Nu aveti de facut decat sa asteptati 2-6 luni de imobilizare gipsata, urmata de recuperare (kineto-terapie) inca vreo 2 luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-08-2011, ora 17:45
clapon
Nu este medic/terapeut
clapon
Multumesc din suflet
0
09-08-2011, ora 19:02
clapon
Nu este medic/terapeut
clapon
Buna seara. Va rog sa mi explicati ce inseamna semnul Hawkins si aparitia AVN
0
09-08-2011, ora 19:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Hawkins este una dintre clasificarile fracturilor de col talian, in functie de gradul deplasarii intiale.
AVN reprezinta tocmai complicatia majora, si anume necroza avasculara a corpului talusului, de care discutam in raspunsul precedent.
Necroza apare ca urmare a vascularizatiei precare a talusului, grav afectata de fractura si de catre o interventie chirurgicala extensiva.
La ora actuala nu trebuie sa va ingrijorati, nu aveti nimic de facut decat sa asteptati evolutia fracturii catre consolidare (in cazul fericit).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-08-2011, ora 09:11
clapon
Nu este medic/terapeut
clapon
Buna ziua! Eu sper ca se va consolida( abia am împlinit 18ani). Va multumesc pentru ajutorul acordat!
0
10-08-2011, ora 09:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Consolidarea nu are nici o legatura cu varsta, ci doar cu fractura initiala si cu tipul interventiei chirurgicale.
La 18 sau la 80 de ani, sansele intrinseci de consolidare sunt aceleasi in cazul acestei fracturi.
u stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-08-2011, ora 19:23
clapon
Nu este medic/terapeut
clapon
buna ziua! as vrea sa va intreb de ce imi este amortita talpa piciorului?degetele le pot misca fara nici o problema, mai putin cel mare. daca il misc de mai mult de 4-5 ori ma doare foarte tare. zilele trecute am incercat sa merg in carje si cand am incercat sa imi sustin singura ghipsul in aer nu am putut deoarece ma durea foarte tare. Nu am voie sa il sustin?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul