Accident cu aer comprimat la ureche

11-11-2012
George M.
Nu este medic/terapeut
George M.
Buna ziua!

Acum 30 de minute am directionat, in mod accidental, catre urechea dreapta, un jet de aer sub presiune. Jetul a trecut razant peste ureche, iar o parte din el a patruns in ea.

Instantaneu urechea a devenit 'surda', dar pe parcursul a 15-20 de secunde auzul a revenit. In primele 5 secunde din momentul revenirii auzului, auzeam mici pocnituri si pliciuri, ca atunci cand urechea se desfunda.

Dupa 5 minute am testat auzul, cu casti, mutand semnalul audio, alternativ, de pe stanga pe dreapta:
- cu urechea afectata aud cu cca. 10% mai slab decat cu cealalta;
- frecventele inalte le aud mai slab cu urechea afectata, deci totul se aude mai infundat;
- frecventele joase le aud normal.

In momentul actual urechea afectata imi tiuie, ca dupa un concert cu muzica puternica, si o simt infundata, ca atunci cand urcam cu masina pe munte.

Ce ma sfatuiti sa fac? Este posibil ca urechea sa ramana mai putin sensibila definitiv, sau isi va reveni in timp (daca da, in aproximativ cat timp)?
Exista remediu pentru aceasta afectiune?
Ma pot ajuta de unul singur, sau este obligatorie vizita la medic?

Va multumesc, duminica frumoasa!

George, 23 ani.
2 comentarii
0
11-11-2012, ora 14:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Un consult orl o sa te ajte
Posil sa fie un dop de ceara care a protejat timpanul de traumatism direct
Acel dop trebuie scos la orl
Tot acolo o sa vezibsi starea timpanului
0
11-11-2012, ora 14:54
George M.
Nu este medic/terapeut
George M.
Multumesc pentru raspuns!

Nu cred c-am avut dop de ceara, ma curat des in urechi, iar ceara este vizibila pe betisoarele cu vata, daci este clar ca o elimin.
Dar daca ar fi existat un dop de ceara, este posibil ca acesta sa fi fost impins mai adanc pe conductul auditiv si sa-l fi obturat si de aceea sa aud mai slab acum?

Daca timpanul a fost afectat, cum poate fi remediat? Prin tratament, sau de la sine, in timp?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.