Absurditate legislativa

20-04-2013
Atreides
Nu este medic/terapeut
Atreides
Romania te iubesc !!!! Negasind un topic cu diverse, mi-am zis sa postez aici cat este de aberanta legislatia in Romania
Mama mea face chimioterapie de 6 luni si acum 6 zile a facut o hepatita, ori din cauza citostaticelor ori a instrumentarului.
A fost internata 3 zile la spitalul de urgenta din Petrosani, unde a trebuit sa cumparam majoritatea medicamentelor, pana si vitaminele B1 si 6, dupa care a fost transferata la spitalul de boli infectioase din Vulcan, unde aceeasi poveste... lipsa medicamente.
Culmea este ca mergand la medicul ei de familie, mi-a spus ca fiind internata, nu are voie sa elibereze reteta pt. medicamente compensate, caci asigura spitalul. Curata aberatie. Nu e problema ca n-as fi cumparat, dar ca idee. o absurditate..
7 comentarii
0
20-04-2013, ora 14:27
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Si care este absurditatea legislativa aici ? Subfinantarea nu este absurditate ci un neajuns !
Eu as zice ca absurditatea este ca salariile in Romania sunt atat de mici incat oamenii se revolta cand trebuie sa dea 30 de lei sau 50 de lei pt propria lor sanatate ! Sau cearta pe 'coplata' care apare in unele parti ale tarii ca de ce sa dea 10 lei pentru spitalizare si nu 5 lei ca altii ! Asta mi se pare cu adevarat trist !

Cred ca trebuie sa zicem bodaproste pana mai exista inca spitale si medici care sa lucreze pe mai nimic !
0
20-04-2013, ora 15:03
Atreides
Nu este medic/terapeut
Atreides
Intr-un fel ai si tu dreptate... dar cand ai o pensie de 700 ron, sa dai 563 ron pe o analiza ( fibromax ) si cca. 300 ron pe medicamente intr-o saptamana... deci nu e vorba de 30 sau 50 ron... gandeste-te la cei cu pensii de 3-400 ron si doamne feri poate nu au nici apartinatori, nu pot cumpara medicamente compensate deoarece sunt internati, iar sa plateasca pret intreg nu au de unde. Vor face un imprumut de la banca ? o viata au platit contributia si... ROMANIA TE IUBESC...
0
20-04-2013, ora 15:54
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pentru cancer exista un program subventionat 100 %, cunosc destul de bine tema, problema este ca se da o gramada mare de bani pe niste tratamente complet idioate si daunatoare ! Aici este vorba de niste megasmecheri internationali care au impus in ghidurile oncologice ( care sunt obligatorii) aceste citostatice care fac mai mult rau decat bine ! Asa ati ajuns sa faceti aceste analize si tratamente scumpe pentru ficat si care nu sunt subventionate !

Eu am atras atentia ministerului de la noi asupra problemei insa MAFIA ONCOLOGICA este una internationala, bine infipta in bugetele tuturor guvernelor 'democratice', la fel cum sunt capusele pe bietele animale !

Referitor la oamenii cu pensii foarte mici nu am cum sa nu ma gandesc pt ca mama mea are o pensie in jur de 450 de lei dupa 23 de ani de munca efectiva si 5 copii pt care nu i s-au recunoscut cei 5 ani de intrerupere ! Deci nu-mi mai spuneti de pensii de 700 de lei pt ca alea sunt deja decente !

Multa sanatate mamei !
0
20-04-2013, ora 16:27
Atreides
Nu este medic/terapeut
Atreides
Multumesc asemenea.

problema cu platile nu la oncologie se refera ci la hepatita pe care a contactat-o ( banuiesc) la oncologie.. la oncologie totul e gratuit ( chimioterapia nu pt. ficat o facea)... analiza la care ma refeream ( http://www.synevo.ro/fibromax/ ) la spitalul de boli infectioase a trebuit sa o faca... adica acolo i s-a recoltat sange si a fost trimis la Timisoara
0
20-04-2013, ora 16:50
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Da domnule stiu, am spus mai sus ca fibroza asta la ficat este efectul secundar al citostaticului ! Spuneam ca tratamentul cancerului chiar daca e subventionat este total gresit ca abordare, asta este megapacaleala ! Dupa ce faci cura de citostatice te poti imbolnavi de absolut orice, deci necesita alte tratamente si investigatii !

Cea mai tragica situatie este la copii bolnavi de leucemie la care dupa ce aproape ii omoara cu chimioterapia, cei care mai scapa cu viata dupa acest tratament idiot au maduva spinarii total compromisa ca efect al citostaticelor, dupa care se fac acele chete publice de zeci sau sute de mii de euro pt a le face transplant de maduva in strainatate ! Acum vedeti cercul vicios ?!
0
20-04-2013, ora 16:58
Atreides
Nu este medic/terapeut
Atreides
Da asa e... din pacate... moderna noastra lume corporatista ( vezi Zeitgeist)
0
22-04-2013, ora 10:12
Atreides
Nu este medic/terapeut
Atreides
Aaa... si mi-am mai adus aminte de o chestie ciudata... acu aprox. 3 sapt. mi-am facut un RMN la genunchi, la Euromedic România care face parte din Grupul Euromedic International, nefiind internat si am platit pret redus/compensat. In timp ce asteptam, a venit un pacient care era internat, si pentru un CT a trebuit sa plateasca pret intreg. i s-a spus ca daca nu era internat, beneficia si el de reducere. Asa ca omul ar fi trebuit sa se externeze 1 zi, facea CT cu pret compensat si pe urma se reinterna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.