Absenta menstruatie

28-05-2012
stef1073
Nu este medic/terapeut
stef1073
Buna ziua, eu iau anticonceptionale de 1 an. Luna aceasta am urmat in paralel (sub indrumarea medicului endocrinolog) un tratament cu androcur (primele 15 zile odata cu inceperea bilister-ului). Am omis sa iau ultima pastila din saptamana a treia. Mentionez ca in saptamana a doua am avut un singur contact sexual neprotejat, dar fara ejaculare si ca in rest, toate pilulele au fost administrate corespunzator. In perioada de pauza inca nu mi-a venit menstruatia. Este posibil sa fie din cauza stresului sau a noului tratament urmat in paralel ? Cu siguranta voi face un test de sarcina, dar orice sfat este bine venit.
10 comentarii
0
28-05-2012, ora 00:58
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Mai degrabă din cauza noului tratament în paralel.
Un test de sarcină este indicat, deoarece varianta unei sarcini nu poate fi exclusă.
0
28-05-2012, ora 18:23
magdut 29
Nu este medic/terapeut
magdut 29
buna ziua am si eu nevoie de ajutor.incepand cu luna ianuarie am avut probleme care au constat in absenta menstruatiei, frebroarie a venit apoi in martie nu.mi am facut un ecograf si mi sa spus ca am un chist de3 si ceva.am facut injectabil getamicina, apoi a venit pe 13 april.de atunci nu a mai venit.o posibila sarcina nu cred pt. ca am avut contact protejat.nu am nici un fel de simptoma.nu stiu ce sa fac unde sa merg.multumesc anticipat.
0
28-05-2012, ora 22:06
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Chistul unic rareori este o explicatie pentru intarzieri atat de mari. Se poate, insa, sa fie vorba de boala ovarului polichistic. Un consult homeopatic ar fi foarte indicat. In paralel, trebuie facuta ecografie ovariana din 6 in 6 luni pentru a vedea daca chistul nu creste. Daca ajunge la 5 cm, va sugerez interventia chirurgicala.
0
30-05-2012, ora 14:43
magdut 29
Nu este medic/terapeut
magdut 29
multumsc f mult pt sfat!consult homeopat?unde la ce medic?la ginecolog nu pot merge?daca fac si un papa nicolau?nu stiu exact ce ar trebui sa fac..oricum nu a venit si cred ca la ginecolog ar vedea care este problema...oare pot intra la menopauza? mentionez ca am 32 ani!multumesc anticipat!
.
0
30-05-2012, ora 22:02
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Consultul homeopatic se face la medicul homeopat.
2. Inteleg ca ati consultat un ginecolog. Daca, totusi, inca nu ati facut-o, este foarte indicat sa o faceti.
3. Varsta minima la care apare menopauza este, in mod normal, de 36 de ani.
0
14-06-2012, ora 09:03
magdut 29
Nu este medic/terapeut
magdut 29
buna ziua!revin si va spun ca am fost la medic ginecolog si mi s a spus ca am ovarele distrofice si de aici absenta menstruatiei.mi s a dat tratament prementrid si dupa 8 zile ciclul menstrual a venit.acest tratament treb. sa il iau 3 luni cate 15 zile pe luna.mi s a spus ca acel chist nu mai este acolo, am facut si papa nicolau dar inca nu mi a venit rezultatul, insa eu nu stiu concret ce inseamna ovare distrofice.as dori sa imi explicati dvs. va multumesc astept raspunsul dvs.
0
14-06-2012, ora 15:57
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ovare distrofice sunt ovare de marime normala, dar cu continut anormal. Ganditi-va la o capsuna. Cam aceeasi marime, forma, culoare si aspect are ovarul. Dar capsuna este fruct compus din mici formatiuni rotunde. Asa sunt foliculii ovarieni. Fiecare formatiune rotunda are in ea seminte de capsuna. Tot asa e si la ovar: fiecare folicul are ovule. In mijlocul capsunii avem un tesut fara formatiuni rotunde, oarecum fibros. La ovar, chestia asta se cheama stroma.

Acuma, noi mancam capsunile intr-un anumit stadiu de coacere. Aici apar deosebirile: la ovar, fenomenul este ciclic si se cheama ciclu ovarian. Un folicul o ia inaintea altora, se dezvolta mai repede, impreuna cu ovulul din el. Ajunge la marginea ovarului si se sparge, eliberand ovulul: este ovulatia. Pe urma, maurul si-a facut datoria, maurul poate sa moara. Foliculul in care a fost ovarul se micsoreaza, se denatureaza, devine cicatricial si, in final, de nerecunoscut in masa ovarului. Ciclul merge mai departe, un alt folicul, acela cu ovulul lui, se dezvolta, etc.

Dar, daca nu se cicatrizeaza ? In acest caz, vechiul folicul ramane, in paralel cu altul care se dezvolta. La al treilea ciclu avem trei foliculi: doi pensionari si unul in activitate si tot asa. Cu timpul, ovarul nostru poate ajunge sa fie un sac de foliculi pensionari si in loc sa vedem multa stroma si putini foliculi, vedem invers: ei bine, chestia asta se cheama distrofie.
0
15-06-2012, ora 09:29
magdut 29
Nu este medic/terapeut
magdut 29
multumesc pt raspuns!am inteles ca acei foliculi se dezvolta anormal, oare de ce?nu am mentionat ca eu contact am mai rar sotul meu lucrand in strainatate.v am spus ca mi s a dat trat, prementrid capsule2/zi.credeti ca este bine?multumesc anticipat!
0
15-06-2012, ora 20:25
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Prementrid este o combinatie de principii naturale. Trebuie sa aveti un pic de incredere in tratamentul prescris de medicul care v-a consultat, a facut un rationament medical si v-a prescris ce a stiut el mai potrivit.
0
16-06-2012, ora 11:42
magdut 29
Nu este medic/terapeut
magdut 29
multumesca pt raspuns!da am incredere in medic cu atat mai mult ca dupa 8 zile a si venit fara prea multe dureri sau alte incidente.am citit si vazut totodata ca prementrid este un medicament naturist insa ma intrebam daca o sa mearga pt aceasta ditrofie!?am inteles ca aceasta dezvoltare anormala este hormonala?probabil nu i asa?altfel de unde?am nascut 2 copii nu am avut nici o problema, si de asta nu inteleg de unde!!!va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •