Ablatie reusita? | Forumul Medical ROmedic

Ablatie reusita?

20-11-2013
razvan100
Nu este medic/terapeut
razvan100
Buna seara! Am/ am avut TPSV si am facut acum cateva saptamani o ablatie. Acum cateva zile am avut exact aceleasi simptome pe care le aveam cand se declansa o tahicardie( care se oprea tot timpul doar iv la urgente...) - o stare de inceput de lesin, gol in piept, dupa care ar fi trebuit ca ritmul sa accelereze brusc, insa nu s-a intamplat asta. Ritmul nu a crescut si nici nu am simtit vreo bataie puternica ca si cum as fi iesit din criza...Astazi, am avut aceeasi senzatie. E ca si cum 'tahicardia ar vrea sa gaseasca o cale insa nu reuseste'. Vreau sa precizez ca crizele incepeau brusc si se terminau la fel de brusc. Acum, nu stiu ce sa cred...ablatia e reusita sau nu?
2 comentarii
0
25-10-2020, ora 11:52
Costttyy
Nu este medic/terapeut
Costttyy
Salut Razvan,

aceeasi chestie am resimitit o si eu, a doua zi dupa ablatie, m a luat Smurdul
si mi s a spus ca este un ritm iritativ care poate sa tina aproape o luna postablatie, dar fara succes la mine,
am 2 luni de acum de la ablatie, si mie ceva mai rau, mi au gasit hipertensiune gradII, si insuficienta
cardiaca grad I, acum nu stiu ce sa spun, am ajuns sa fiu destul de disperat, si incerc sa ma mentin tare, sa nu dau
in alte treburi mai anxioase, tin sa spun ca medicamentos nu tine nimic la mine...vad ca postarea ta e destul de veche,
as vrea un raspuns de la tine sau de la altcineva care s a mai intalnit cu aceleasi simptome.

Multumesc.
0
12-06-2022, ora 15:45
Coco1975
Nu este medic/terapeut
Coco1975
Bună ziua! Eu am aproape 3 săptămâni de la ablatie și fac în continuare aceste crize! La fel mi s a spus și mie ca este un ritm iritativ post ablatie deoarece cicatricea este foarte aproape de nodulul atrio ventricular care continua sa descarce impulsuri electrice! Iau 1/2 lokren de câteva zile, dar fără succes! Mai precis pulsul îmi creste brusc, scade la fel de brusc(valsalva) doar ca din cauza lokrenului nu mai creste foarte mult! Medicul spune ca durează 1 luna, 1 luna jumătate pana o sa dispară aceste fenomene! Pot sa spun ca imi este mai rău decât pana în ablatie! Când v au dispărut aceste fenomene iritative?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul parodontal în perioada de aÈ™teptare pentru ablaÈ›ie ar putea reduce riscul de recurență a fibrilaÈ›iei atriale
  •