Ablatie la copil de 5 ani? | Forumul Medical ROmedic

Ablatie la copil de 5 ani?

25-04-2009
Ohcamy77
Nu este medic/terapeut
Ohcamy77
De la nastere fetita mea sufera de tpsv.a stat 1 luna si 22 zile in criza nu a coborat sub 280 bpm a fost un miracol k a supravietuit.acum are5ani dar tot face crize.ultima a durat 8 zile peste 300 bpm.e un miracol cum trece peste ele.nu as suporta sa o pierd acum.rog un raspuns daca se poate face ablatie la varsta asta.as face orice i as da si inima mea k sa i fie bine
4 comentarii
0
28-04-2009, ora 16:15
nicholas vasii
Nu este medic/terapeut
nicholas vasii
te sfatuiesc sa iei legatura cu doctorii de la clinica de cardiologie pediatrica din tg.mures.stiu destul de multe despre subiect.si eu am o fetita de 5 ani si care a fost operata si a stat foarte mult in spital cu aritmii de peste 250 bpm.au reusit sa o stabilizeze doar cu amiodarona(un medicament foarte toxic dar care o tine in viata).Doza era intre 70 si 100mg o data pe zi.se poate face ablatie dar nu in tara.stiu destul de multe despre subiect dar nu stiu in ce masura te pot ajuta.nu stiu daca ma pot ajuta pe mine. -. e foarte important sa poti spera
0
28-04-2009, ora 19:29
Ohcamy77
Nu este medic/terapeut
Ohcamy77
Mersi pt raspuns.crede ma la fel ca si tine stiu absolut totul despre boala asta mai putin despre ablatie.de fapt fata e nascuta in italia, timp de2ani am mers periodic cu ea la control, stiu doar k la ea nu e nimic de operat si singura sansa e tratamentul l a urmat 2ani.de atunci nu am reusit sa mai merg cu ea.aici pe net am auzit de ablatie dar nu cred ca e posibil la copii atat de mici
0
28-04-2009, ora 19:34
Ohcamy77
Nu este medic/terapeut
Ohcamy77
-.te rog spune mi mai multe despre fetita mea.am uitat sa ti spun tratamentul care l a urmat a fost cordarone cu propanolol.
0
12-05-2009, ora 17:02
kikiriki
Nu este medic/terapeut
kikiriki
Buna tuturor,

Undeva pe forum(cred ca la subiectul ablatie) o mamica scria ca a facut ablatie fetitei ei in germania si a reusit. Cautati sa vedeti ce scria, eu am avut tpsv si stiu ce inseamna si pentru un copilas este f.greu sa traiasca cu asta. Multa sanatate

PS:Poate nu ar strica sa mergeti cu copilasii la Dr Vatasescu la Floresca, chiar daca el nu poate face ceva poate va indruma. In orice caz nu lasati copilasii cu suferinta asta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul parodontal în perioada de aÈ™teptare pentru ablaÈ›ie ar putea reduce riscul de recurență a fibrilaÈ›iei atriale
  •