Ablatie cu radio-frecventa pentru articulatia sacro-iliaca. Unde?

18-02-2012
ortys
Nu este medic/terapeut
ortys
Buna ziua,

Sunt o tanara de 33 ani si din 2006, in urma unui accident moto, sufar de dureri la articulatia sacro-iliaca, sold, dureri lombare, fesa. Desi am urmat tot felul de tratamente medicamentoase, fizioterapie, osteopatie, acupunctura durerile nu au incetat. Am consultat nenumarati medici neurologi, reumatologi, ortopezi, am facut 6 RMN-uri si nu mi-au gasit nimic in neregula ;decat pe baza simptomelor in final au concluzionat ca as putea avea o disfunctie a articulatiei sacro-iliace dar nu mi-au putut confirma 100 %.
Zilele acestea am trimis toate investigatiile la o clinica din Turcia si acestia au confirmat ca in urma simptomelor descrise de mine si a istoricului accidentului as avea disfunctia articulatiei sacroiliace si mi-au propus ca si prim tratament ablatia prin radiofrecventa a nervilor din vecinatatea articulatiei.
Problema este ca mi-au dat si un cost destul de ridicat si as dori sa aflu daca pot face acesta procedura si in Romania. Va rog mult sa imi spuneti la ce spitale sau clinici as putea sa o fac.

Va multumesc mult tuturor celor care ma puteti ajuta.
6 comentarii
0
18-02-2012, ora 15:07
ortys
Nu este medic/terapeut
ortys
Tratamentul se mai numeste si neurotomie prin radiofrecventa
0
18-02-2012, ora 18:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu ati precizat daca ati consultat un neurochirurg.
Din cele descrise se desprinde mai mult posibilitatea unui sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
18-02-2012, ora 19:00
ortys
Nu este medic/terapeut
ortys
Va multumesc mult pentru raspus.

Am fost consultata de 2 neurochirurgi de la spitalul Bagdasar (Exergian si Soare) unde am facut si 2 RMN de coloana lombara insa fara a-mi gasi ceva ce ar putea da simptomele mele. Cred ca ar trebui sa merg si pe indrumarea celor de la clinica din Turcia numai ca nu am gasit unde as putea sa fac acest tratament de neurotomie prin radiofrecventa in Romania. Am nevoie de orice indrumare imi puteti sugera.

Va multumesc inca o data.
0
18-02-2012, ora 19:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din pacate problema depaseste mult sfera mea de competenta. Nu am cunostinta despre procedura descrisa.
Fiind vorba despre o artroza post-traumatica si nu o afectiune inflamatorie, s-au descris inclusiv procedee chirurgicale, cum ar fi artrodeza sacro-iliaca.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-09-2016, ora 16:17
ghizella
Nu este medic/terapeut
ghizella
in cazul afectiunii antiinflamatorie al articulatiei sacro iliace ce tratament recomandati multumesc
0
14-09-2016, ora 20:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Afectarea inflamatorie a articulatiei sacroiliace ("sacro-ileita") este o boala a sangelui, adica o maladie de tip auto-imun.
Prin urmare, se va trata afectiunea de baza, sub indrumarea reumatologului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.