Abces sau alta infectie?

11-02-2011
hayden88
Nu este medic/terapeut
hayden88
Buna ziua.
Acum 6 zile mi-a aparut o umflatura in dreptul ultimei masele de pe partea stanga-jos. Umflatura in sine nu ma doare, insa am inceput sa iau amoxicilina timp de 5 zile, cate 3 pe zi. Antibioticul nu a avut niciun efect, , mai mult, la 1-2 zile dupa aparitia umflaturii a inceput sa ma doar un pic urechea stanga, si uneori si gatul tot in partea stanga. Nu stiu daca am de-a face cu un abces, deoarece nu ma doare si nici nu se afla in dreptul unei masele cariate (desi maseaua imediat de langa are carie). Ma gandeam ca poate infectie provine de la ureche (am mai avut inainte dopuri in urechi, poate am si acum). Ce parere aveti?
Multumesc.
3 comentarii
0
11-02-2011, ora 14:24
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Mergeti la stomatolog. Sanse mari sa fie de la vreo masea din zona.
0
12-02-2011, ora 12:24
hayden88
Nu este medic/terapeut
hayden88
Multumesc pentru raspuns. Am fost la stomatolog si am aflat ca nu este un abces. Medicul mi-a pus un pansament cu o substanta intre masea si gingie si mi-a spus sa-l tin acolo 2 ore. Dar dupa o zi nu am observat nicio imbunatatire, umflatura persista si ma doare urechea stanga. Ar trebui sa merg la un control ORL?
0
12-02-2011, ora 15:18
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Aveti o radiografie la dintii din zona umflaturii?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul