Abces la masea. Ce pot sa fac sa imi treaca infectia?

21-08-2010
flor1n
Nu este medic/terapeut
flor1n
Buna ziua. AM si eu o problema. Acum o luna mi-a aparut abces la masea si mi sa umflat cerul gurii. Am fost la stomatolog si mi-a spart abcesul, apoi mi-a zis sa vin peste cateva zile sa imi scoata acea masea. Mam dus peste cateva zile si mia zis ca inca mai am infectie la masea si degeaba imi face anestezie ca tot o sa ma doara, si mie cum imi e frica de stomatologie iam zis ca o sa mai astept pana imi trece infectia. Si de atunci inca mai am o umflatura in cerul gurii, dar nu e puroi.Cateodata se micsoreaza umflatura, cateodata se mareste. De ceva timp am inceput sa iau ampicilina 500mg dar fara rezultate. Ce pot sa fac sa imi treaca infectia? Ce pastile imi recomandati?
Multumesc!!!
9 comentarii
0
21-08-2010, ora 18:58
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Ampicilina 500 mg la 6 ore, timp de 5 zile (in nici un caz mai putin), plus antiinflamatoare (ibuprofen de 3 ori pe zi). Daca tot luati antibiotice, mergeti sa va faceti extractia.
Infectia se alimenteaza permanent cu microbi din gura care trec prin canal si ajung la virful radacinii. Nu exista medicament minune care s-o faca sa dispara.
0
29-08-2010, ora 15:27
izamicutza
Nu este medic/terapeut
izamicutza
buna ziua.Si eu am o problema cu un abces la un dinte din fata.inainte sa imi apara abcesul mi s-a umflat putin falca si simteam o senzatie aiura in stanga nasului...mi s-a umflat si buza superioara si simteam o presiune asupra dintelui si o durere care ma lua cand nu ma asteptam.Am luat ketoprofen, codamin p si ospamox iar cand am vazut ca mi-a aparut un abces cam de un cm m-am dus la dentist..Am facut o radiografie si mi-a spus k am un chist care tocmai s-a exteriorizat, mi-a prescris augumentin 1g si m-a trimis la iasi sa imi extirpeze infectia dar din pacate doctorul acela intra in concediu.Tot in ziua in care mi-a aparut abcesul s-a facut o gaurica mai mare in el si s-a spart si a inceput sa tot iasa puroi pana a doua zi...Am tot clatit cu ceai de musetel gura, durerea a incetat si abcesul trece...dintele reactioneaza la rece.Acu stau cu grija si ma gandesc dak mai e necesar sa merg la acel doctor kre e si chirurg dentar pentru ca sunt traumatizata de operatii..Vizita unui stomatolog nu poate indrepta problema fara prea multa durere?
Multumes.
0
29-08-2010, ora 17:20
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Depinde ce origine are abcesul. Daca e abces dentar, atunci as opta intii pt tratament endodontic (nechirurgical), facut de preferinta sub izolare cu diga. Daca la control de 6 luni, un an "chistul" se mareste, atunci probabil ca va fi nevoie de completare cu interventie chirurgicala.
Daca este abces parodontal, atunci trebuie chiuretat (se face sub anestezie)... si vazut in functie de situatie ce este de facut mai departe.
Durerea la rece tind sa cred ca e de la alt dinte.
0
29-08-2010, ora 20:56
izamicutza
Nu este medic/terapeut
izamicutza
am inteles.voiam sa va maiintreb daca as putea sa aman vizita la medicul stomatolog pentru 2 saptamani sau este ceva ce trebuie tratat de urgenta?pentru k m-a prins intr-o perioada aiurea in care am de invatat foarte mult si nu as vrea sa risipesc timpu sau sa ma trezesc cu dureri pe parcursul examenelor...Momentan clatesc gura cu musetel...Asta ar mai putea trage de timp?
0
29-08-2010, ora 21:31
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Poate oricind sa reinceapa sa doara. Si cum legile lui murphy functioneaza, probabil ca asta se va intimpla exact in timpul examenului. Sfatul meu e sa nu aminati vizita la stomatolog.
Musetelul e frectie la picior de lemn in acest caz. Microbii care au dat abcesul sint in interior (ori la virful dintelui, ori in punga parodontala), si la ei se poate ajunge (pentru a-i anihila) doar prin tratament stomatologic.
0
30-08-2010, ora 19:23
izamicutza
Nu este medic/terapeut
izamicutza
Pana la urma mi-am facut curaj sa merg la stomatolog sa repare acolo...si mi-a zis k am aceasta infectie la dinte de 2-3 ani pt ca pe film aparea cam de 1 cm.Mi-a facut gaura in dintele din fata si a curs un pic de puroi.ACu mi-a lasat gaura deschisa si mi-a spus sa mai trag din ea sa mai iasa din puroi si maine iar ma duc si am sa ma tot duc cam vre-o 2 luni de acum inainte pentru dintele din fata.
Am uitat insa sa ii spun k iau augumentin 1g si mai am de luat pentru o zi.Nu stiu daca sa il mai iau pentru k mi-au aparut vre-o 2 bubite usturatoare sub buza.Inainte de augumentin am luat si 5 pastilute de ospamox de 1000mg si le-am intrerupt pentru k doctorita la care am fost intai a spus ca am nevoie de ceva mult mai tare.Dar de cand tot iau antibiotice a inceput s aimi curga nasu non-stopam stare de somnolenta, ma doare paru in cap, mi se usuca buzele si parca imi sunt infundate urechile.
Dat
0
16-08-2018, ora 19:11
pop k
Nu este medic/terapeut
pop k
Buna ziua am si eu o problema cu o masea lucrata dupa 5 ani a inceput sa mi se faca punga de puroi la gingie si a aparut de o saptamana si numai trece. am observat ca sa si invinetit pe marginea unde este puroi. Or fost extrasi nervi am avut 3 canale la aceasta masea si mi sa pus pivot de sticla. Problema este ca nu cred ca am voie sa iau antibiotice deoarce voi avea un bebe, ce as putea face in aceasta situatie? Ar fii mai bine daca as scoate-o?
0
19-08-2018, ora 07:08
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, este important daca aveti vreo radiografie dentara la acel dinte, dinainte de sarcina, oricat de veche este. Veti discuta cu medicul stomatolog si ginecolog situatia, in functie de varsta sarcinii, indicatii de atibiotic, simptomatologia maselei.
0
30-08-2018, ora 15:29
iulia ciulian
Nu este medic/terapeut
iulia ciulian
Buna ziua. o masea de minte cariata si rupta, fara durere si fara umflarea obrazului, jena cand incerc sa calc pe masea.
vreau sa atasez o radiografie dar nu imi permite site-ul
e urgent drenajul infectiei... sau pot astepta sub augmentin 24 ore sa ajung la medicul la caremerg de obicei?

va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: