Abces Dentar? Rezectie apicala sau nu Dx!

25-08-2011
dearme
Nu este medic/terapeut
dearme
Salut.De ceva vreeme m-au luat durerile de dinti, mai exact caninul si incisivul lateral de jos.
Dupa ce m-am documentat pe internet, am ajuns la concluzia ca am un abces dentar la incisiv, deoarece durerea era pulsanta iar incisivul mai ridicat.So, mai intai am inceput un tratament cu amoxicilina(sau amoxacilina) pentru adulti.Treptat, durerea pulsanta a scazut in intensitate, pana ce aproape nu o mai simteam deloc[aproape].Dentistul m-a trimis sa fac o radiografie la dinti, numele ei incepe cu "orto..", ca deh, se pare ca abcesul nu e singura problema.
Ok, problema e ca nnnnuuu se afla nici o punga cu puroi in gingii.Nu se vede cu ochiul liber, daca deschid gura.
Insa simt durere, daca presez baza craniului [din partea mea stanga], si nu doar in dreptul incisivului.Baza dreapta nu are nimic.Cred ca durerea se afla in os, dar nu sunt sigur.
Ce se intampla?Voi fi nevoit sa recurg la rezectie apicala?
2 comentarii
0
25-08-2011, ora 19:11
dearme
Nu este medic/terapeut
dearme
Am uitat sa mentiones, in prezent continui tratamentul cu Rovamycine.
0
26-08-2011, ora 14:10
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Rezectie apicala categoric NU. Nu in acest moment.

Acum trebuie tratament endodontic (de canal) daca este afectat nervul dintelui sau tratament parodontal daca abcesul este de origine parodontala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rezecție apicală - ghidul pacientului (ce trebuie să știi)
  •