A ramas cineva insarcinata avand ovare micropolichistice?

26-03-2009
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
Buna ziua !

Apelez si eu la cele care citesc acest forum deoarece vreau sa aflu daca este cineva care a ramas insarcinata avnad ovare micropolichistice.Am fost la doctorul meu ginecolog, ma stie de ani de zile, de cand nu aveam in plan sa raman insarcinata, am ovare micropolicistice de cativa anisor, se pare ca tot in stadiul asta sunt iar ultima oara, mai exact acum o luna de zile am fost din nou la control pt ca i-am spus ca incerc de 6 luni sa raman insarcinata si nu stiu ce sa fac, stiind ca am ovarele cum am mentionat mai sus.
Mi-a facut eco, totul e la fel, m-a surprins ceva, mi-a spus ca daca trompele nu sunt infundate se poate sa raman insarcinata si in prima faza mi-a dat sa fac teste de ovulatie si sotului spermograma, testele le-am facut o luna de zile, spermograma inca nu ca stiti cum sunt barbatii, ii convingem mai greu...
Dupa ce am facut testele de ovulatie asa cum mi-a spus, am fost dezamagita cu nici unul nu a iesit pozitiv, acum nu stiu ce sa mai cred, testele pot sa NU arate in toate cazurile daca este ovulatie sau nu sau nu ovulez?
Doctorul mi-a mai spus ca micropolichisturile sunt si de la ovulatie, lucru pe care eu sincer nu il inteleg si ca asta nu ar mare problema, chiar ar fi ceva normal spune el.
Am tot citit pe internet si ma sperie gandul ca am tot citit despre multe fete cu aceeasi problema si care se tot chinuie sa ramana insarcinate si de-asta apelez la acest forum sa vad daca intr-adevar cineva cu aceeasi problema a reusit sa faca un bebe.
Stiu ca depinde de fiecare organsim dar vreau mai multe pareri.
Mentionez ca doctorul meu ginecoloc este un doctor foarte bun, mai exact este Dr Badea Stefan care are cabinet personal si lucreaza si la Spitalul Caritas si numai cuvinte de lauda aud la adresa dumnealui si chiar si eu am fost multumita pana acum dar sincer nu se "pupa" cu ce cazuri aud si citesc si cu ce-mi spune doctorul.
Va rog sa-mi spune-ti si sa ma lamuriti daca pana la urma se poate ramane insarcinata cu ovare micropolichistice.
Va multumesc !
6 comentarii
0
06-08-2009, ora 10:28
piciu13
Nu este medic/terapeut
piciu13
DOAR PRIN ECOGRAFIE NU PUTEA STI CA TROMPELE SUNT INFUNDATE, trebuie o histero...ceva.aceeasi problema cu polichisturi am avut-o si eu si ele au disparut prin slabit(de la 96 kg la 84-am 1, 86cm)si prin miscare multa, alimenattie lejera.luna trecuta am avut ovulatie dar cred ca nu am prins exact momentul ptr a ramane insarcinata, asa ca ma monitorizez si luna aceasta.sper sa se poata.Mai am si cateva analize la sange de facut, dar trebuie sa o ieie cu pasi mici si mult optimism.
0
01-09-2009, ora 15:29
crisstinutza81
Nu este medic/terapeut
crisstinutza81
nu e nici o problema grava sa ai ovare polichistice.ar trebui sa vezi cum e cu spermograma sotului tau, ar putea fi ceva probleme.sau daca esti mai plinuta, sa mai slabesti.prietena mea a cautat 4 ani o sarcina si pana nu a slabit 18 kg, nimic.acuma a ramas insarcinata si totul e ok.sper sa-ti fie de ajutor aceste cuvinte,
0
01-09-2009, ora 21:11
dulcineea_eu
Nu este medic/terapeut
dulcineea_eu
eu am ramas insarcinata cu ovare sclero-micro-polichistice Am acum 5 luni si va fi baietel Nu fii disperata uite cum am facut eu Multa miscare Eu faceam inot, mers pe jos, mers pe bicicleta Mancare sanatoasa Un regim cu multe fructe, legume in principal salate cu carne slaba si lactate:iaurt slab, sana, fulgi simpli Fara dulciuri Daca chiar nu rezisti poti sa-ti alegi o zi in care sa gusti si ceva dulce Si eu sunt o pofticioasa dar am reusit am avut 85 de kg si am ajuns la 70 Am 1.64 cm inaltime Mergeam la bazin in fiecare zi si ma simteam minunat Pe langa asta am luat extracte de coacaz negru si de mladite de zmeur Sunt de la Plant Extract Ai si prospectul inauntrul cutiei si iti spune cum sa le iei Pe mine m-au ajutat f mult Mi-au reglat ciclul si a inceput si ovulatia Le-am luat exact un an si apoi am ramas gravida Pe neasteptate Iti doresc bafta Si nu te mai stradui atat Lasa totul in mana lui D-zeu Cand o sa te relaxezi o sa ramai si insarcinata :) Bafta !
0
25-01-2010, ora 22:29
adriana_80
Nu este medic/terapeut
adriana_80
Salutare Aurelia. Nu stiu daca nu ai ramas intre timp insarcinata, dar... Toata lumea m-a batut la cap cu sindromul ovarelor micropolichistice... In primul rand - nu este un sindrom, nu este o boala, este un FAPT. Asa te nasti, asa au fost matusile sau chiar mama ta, este genetic si nu se poate "trata" deoarece nu este o boala. Asta e prima idee. Chisturile exista si organismul lunar le da afara. Problema apare atunci cand imbatranesti, atunci cand chisturile nu mai pot fi date atat de usor afara de organism, si ai nevoie de sport pentru a te mentine intr-o forma buna, si a elimina chisturile natural.
Deci - nr. 1 - nu este o problema faptul ca ai ovare micropolichistice. Nu trebuie sa-ti fie frica.
Nr. 2 - eu am ovar retroversat. Statistic doar 10% dintre femei au ovare intr-o pozitie nativa "aplecata", si de obicei astfel de femei raman mai greu insarcinate, desi nu exista o clara delimitare a cauzelor (pozitia ovarului nu este totul).
Colac peste pupaza mi-a lipsit ciclul 5 luni consecutive, fara vreo explicatie. Eu sanatoasa tun (sunt si solida) si... fara ciclu. Am innebunit cand unica explicatie de la medicul ginecolog, de familie si endocrinolog a fost "stresul".
Ce am facut ?!
Am inceput babeste. Prima idee este sa te convingi ca din punct de vedere medical esti sanatoasa. Eram. Varianta medicala era ca sunt "stresata". Apoi am inceput cu net-ul.
Un prim lucru pe care l-am facut a fost sa renunt la zahar, si toate produsele care il contin (desi este imposibil sa renunti chiar la toate, cel putin redu consumul). Iti recomand sa indulcesti orice doresti cu "fructoza" (gasesti la Plafar).
Al doilea lucru pe care l-am facut, impreuna cu sotul, a fost sa urmam un complex tratament apicol, cu produse naturiste cum e mierea, polenul, diverse tincturi comandate prin posta. Atunci am aflat ca mierea niciodata nu se adauga in ceai a carui temperatura trece de 40 grade. Mierea este un aliment viu.
Al treilea lucru, desi nu a fost planificat, a fost un tratament cu "cristale de japonia". Sincer - le-am comandat pentru o prietena, apoi le-am imprastiat intregii familii. Aceste cristale sunt ca atare niste ciuperci albicioase, sub forma de mici pietricele gelatinoase, care cresc si se inmultesc pe baza zaharului. Ele practic prelucreaza zaharul si-l transforma in enzime, deci nu consumi zahar, ci un produs naturist destul de acceptabil la gust, demonstrat a fi bun pentru organism. Trebuie sa recunosc nu am avut nici o schimbare vizibila in organism dupa acest tratament, chiar ma intrebam daca are vre-un efect...
Cand...
Avand ovare micropolichistice si uter retrovers, fiind "stresata medical", am descoperit ca sunt insarcinata !!! Sotului nu-i venea sa creada! Sunt abia la inceputul sarcinii, e adevarat, dar ma bucur de fiecare moment! Eu zic sa nu-ti pierzi speranta, sa va iubiti cu sotul cat mai mult cu putinta, si va veni si el, ingerasul de copilas!!!
Va doresc tot binele din lume!
0
28-04-2010, ora 14:06
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
Buna ziua la toata lumea !

Sincer nu am mai fost pe forum de mult timp.
In primul rand vreau sa multumesc tuturor care mi-au scris pe acest forum si totodata va doresc tot binele din lume.
Eu am trecut prin multe momente de stres, atunci cand iti doresti ceva foarte mult, atunci parca apare ceva si simti ca efectiv iti secatuieste sufletul.
In afara de ovarele micropolichistice, m-am chinuit 2 ani sa scap de toxoplasmoza.
Totrura psihica, avand in verede varsta (36 de ani acum) si simteam ca timpul trece si nu mai reusesc sa am un copilas.
Am scapat de toxoplasmoza, cu ovarele doctorul mi-a spus doar atat de la ovulatie s-au facut asa), sincer nici prin cap nu-mi trecea, eu chiar am crezut ca va fi o piedica pt a ramane insarcinata.
In concluzie, anul trecut 2009 am avut sarcina in Martie si s-a oprit din evolutie la 2 luni, mi s-a spus ca nu este o cauza anume si pur si simplu cromozomii, exact ca atunci cand din puzzle lipseste o piesa, imaginati-va in ce stare eram dupa ce am pierdut sarcina mult dorita.
Eram fericita ca se intamplase minunea si nu a fost sa fie, am simtit ca e sfarsitu lumii.
Am trecut si de asta ca nu avea, incotro si ma gandeam cand se va intampla minunea din nou.
Ma rugam la Dumnezeu in fiecare seara sa-mi dea un bebelus si ce credeti, nici nu ma asteptam sa raman din nou in Septembrie.
Vreau sa mai spun ca este exact cand am vrut sa-i fac speromograma sotului, atunci am ramas, s-a nimerit si in Martie si in Septembrie, parca a fost ceva facut, el radea spunand ca m-am indoit de alergatorii lui si ca are niste atleti tari dar nu l-am crezut. A fost chiar haioasa toata treaba, sa raman insarcinata exact cand il trimiteam la spermograma.
Acum am ajuns la sfaristul lunii a 7 cu sacrina si totul este foarte bine.
Voi avea o fetita, (exact ce mi-am dorit), deci Dumnezeu m-a ajutat mai mult decat mi-am dorit. Imi da si o fetita, nici nu ma gandeam la asa ceva avand in veder ca in familie sunt numai baieti.
Nu este prima oara cand primesc ajutor de la Dumenezeu, va spun sincer ca nu imi pierdusem nici un pic credinta, nici macar cand era distrusa de supare si se pare ca asa trebuie sa fim si Dumenezeu ne va ajuta.
Sunt fericita, la inceputul lui Iulie voi naste si nu pot spune in cuvinte ce fericire simt in suflet.
Doresc la toata lumea numai bine, numai cine nu trece prin suferinta nu intelege.
Adriana_80, iti multumesc si iti doresc sa fie Dumnezeu alaturi de tine, si tu si bebe sa fiti sanatosi si totul sa va mearga foarte bine !
Dulcineea_eu, la fel iti doresc si tie ! bravo !
Crisstinuza81 - Multumesc !!!!
Piciu13 - Multumesc !
Va multumesc tuturor si sper sa ne mai auzim !
0
15-09-2011, ora 01:48
brejeaalina
Nu este medic/terapeut
brejeaalina
Buna, sunt Alina si am o mare problema de un an de zile incerc sa raman insarcinata, eu locuiesc in germania si am fost la medici ginecologi si aici si in romania, toti imi spun acelasi lucru ca sunt sanatoasa tun. Am facut si o serie de analize care au iesit perfect, toti medici imi spun sa mai incerc si sa am rabdare. Ce pot sa fac?
Recomanatimi va rog niste tratamente. Tin sa mentionez ca am 23 de ani si fumez. Poate sa fie asta cauza/?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •