A luat cineva Seroquel XR 300?

09-01-2012
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Fac de 6 luni tratament cu o pastila de seroquel XR 300 in fiecare seara, pentru somn si depresie mi-a fost recomandat. Diagnosticul meu e tulburare afectiva depresiva. De o luna Depaquine mi-a fost inlocuit cu Prozac pentru ca desi in tratament de 6 luni au revenit simptomele depresiei.
Dorm bine de la Seroquel insa. imi cade parul, m-am ingrasat si mi s-a oprit ciclul menstrual. Medicul a confirmat ca de la acest medicament. Intr-o zi am uitat sa-l iau si toata noaptea nu am dormit.
Dorm bine de 6 luni si eu vreau sa ma scap de acest medicament, nu doresc sub nici o forma sa devin dependenta de el cum se pare ca am ajuns. Bineinteles ca voi merge la doctor ca sa-mi reduca doza sau sa-mi dea tratamentul prin care sa renunt la acest medicament.
Pina atunci insa vreau sa va intreb urmatoarele:

1. Cum a fost la dvs. cind ati renuntat la seroquel, au revenit insomniile? V-a fost rau fara el si ce ati facut? Inteleg ca se pot instala simptome de sevraj. Dupa renuntarea la Depaquine mie mi-a fost rau, am avut tentative de suicid, de aceea intreb. De la inceput mi-a fost teama sa iau aceste medicamente, am aminat mult tratamentul din acest motiv, de teama relelor pe care le pot face medicamentele acestea foarte puternice.
2. Cit timp au durat aceste semne de dupa el si ce ati facut ca sa fie mai simplu de suportat?
3. A revenit ciclul menstrual (la femei, desigur) sau ati ramas dereglata?
4. Care e modul in care se renunta la el, inteleg ca pastila nu se poate injumatati pentru ca isi pierde efectul?
Orice sfat e binevenit, multumesc.
26 comentarii
1
09-01-2012, ora 12:16
caren7
Nu este medic/terapeut
caren7
Buna,
am luat seroquell de 150, cel mai mult. Intr-adevar pentru depresie si pentru a putea dormi. Dupa cca 3 luni de tratament l-am redus la 30g, impartind tableta in 5 parti. Insa, o perioada am impartit-o in 2, apoi in 4 si acum in 5.
Efectul tabletei nu s-a redus, chiar medicul mi-a facut schema de tratament de mai sus, pentru a putea diminua cantitatea. Am scapat de depresie, insa nu pot dormi fara acest 30 g. seroquell. Si nici nu este de dorit sa renunt total la el. Am TAB si un minim de tratament trebuie sa asigur permanent.
Pe timpul tratamentului m-am ingrasat, insa am tinut sub control greutatea cu sala de sport si cu abtinerea de la manacare pe cat se putea. Fara paine, aluaturi, dar cu multe fructe. Odata cu reducerea gramajului, sigur ca pofta de mancare a cazut, am reusit sa mai slabesc si cam totul a intrat in normal.
Nu mi-a fost influentat ciclul menstrual, nu mi-a cazut parul.
Am citit pe forum ca Depakinul duce la caderea parului.
Tot ce am stiut ti-am spus.
1
09-01-2012, ora 12:59
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Multumesc frumos.
Dar e oare bine sa devenim dependenti de acest medicament?
1
09-01-2012, ora 13:08
caren7
Nu este medic/terapeut
caren7
pai, daca eu am TAB, cam tot timpul tre sa iau ceva, de intretinere. La tine, nu stiu, dar daca zici ca ai tulburare afectiva depresiva este acelasi lucru, doar ca te duci doar la un pol, cel depresiv.
1
09-01-2012, ora 20:37
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Am luat si eu Seroquel 200 pentru schizofrenie si la fel ca si Mirodenia imi cadea parul si m-am ingrasat aproape 20 de kg, dupa un an medicul l-a schimbat cu Solian.
1
09-01-2012, ora 21:31
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna seara,
Seroquelul nu da dependenta. Este posibil sa aveti insomnii o perioada dupa renuntarea la el, deoarece dureaza un timp pana se reinstaleaza somnul fiziologic, neindus medicamentos. Se poare renunta la el treptat, vi se poate da 1 cp de 150 mg, apoi 2 cp de 100 mg, apoi 1 cp de 50 mg, apoi se intrerupe.
Menstruatia se va regla complet dupa intreruperea tratamentului.
1
10-01-2012, ora 10:34
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Doamna doctor, ca de obicei, de mare ajutor. Multumim, poate mai sunt si alti oameni in situatia mea si e bine sa stim ce si cum cu medicamentul. Din pacate, la medicul meu nu pot intreba chiar tot, uneori uit intrebari importante si ma trezesc cu efectele secundare si nu stiu ce e.
Eu si asa eram grasa, cu pofta de mincare de la Seroquel am ajuns sa nu ma mai plac.
Acum ma simt bine de la Prozac (nu mai am, stiti dvs,. gindurile acelea groaznice de aruncat de la balcon), dorm bine de la Seroquelul asta. Sunt aproape de menopauza si de aceea sunt interesata de ciclu, as dori sa fac un copil totusi.
Multumesc tuturor pentru ajutor!
In perioada neagra cu balconul mi-a fost de mare ajutor sfatul oamenilor de aici, in special al doamnei doctor Vochescu.
1
10-01-2012, ora 17:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ mirodenia

Problema nu este ca ati ajuns dependenta de medicament, ci ca boala dv. nu s-a vindecat.
Nu mai stati cu el in conditiile in care acesta va intrerupe menstruatia.
Este foarte periculos.
Si eu am patit asa ceva si am inceput sa am bolile specifice menopauzei.
Mergeti la medicul dv. si rugati-l sa vi-l schimbe.
O sa puteti dormi. Sevrajul nu tine mult.

Ca sa ramaneti insarcinata nu trebuie sa mai luati nici un medicament nici pe perioada sarcinii, nici 6 luni inainte de a ramane insarcinata. Organismul trebuie sa se detoxifieze de medicamentele pe care le-ati luat.
1
11-01-2012, ora 10:21
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Pai da, si eu la fel ma gindeam ca trebuie intrerupt. Nimic din ce nu e natural nu e bun. Aveam insomnie cind am mers la medic si nu-mi reveneam dar nici asa, artificial nu cred ca e bine.
medicul mi-a promis ca dupa sarbatori o sa intrerup, trebuie sa merg sa-mi dea schema de scapat de el.
Am stat mult pe ginduri inainte de tratament, daca sa-l fac ori ba, citisem despre el pe net si eram speriata dar nu am avut de ales.
Multumesc.
1
17-01-2012, ora 00:22
isuhertep
Nu este medic/terapeut
isuhertep
Slut.
Am urmarit sirul discutiei de mai sus si nu numai !
Este vorba despre sotia mea, In decembrie 2010, a suferit un choc emotional, pe o scara de la 1 la 10, avand valoarea de 9.99.Nu si-a permis niciodata la a avea gandul de suicid, somnul ii era normal.
In iulie 2011, a fost la un consult psihiatric, diagnosticul ; Tulburari axioase delirante.
De mai bine de 6 luni ia tratament cu SEROQUEL, incepand cu 150, la momentul actual a ajuns pana la 300 mg, deasemenea a urmat tratamentul si cu Zoloft 50mg.de aproximativ o luna, am decis sa renunte la cel de-al doilea medicament.
In urma unei erori, dupa aproximativ patru luni jumatate am ramas descoperiti, nemai avand medicamentul Seroquel, asta si fiidnca am fost plecati din tara, in acea perioada, deci, timp de 3 saptamani, nu a lut tratamentul, evident, trei saptamani de COSHMAR, nopti nedormite, in schimb recupera ziua, senzatii de voma, dureri de cap, stare de nervozitate continua, lipsa poftei de mancare, etc.
Nu de mult timp am inceput sa aflam mai multe despre acest tratament, si suntem ferm convinsi ca-si face treaba, in sensul dat, dar creaza organismului alte disfunctionalitati, cum ar fi, sotia mea a luat in greutate 11 kg in 6 luni de tratament cu Seroquel.Deasemenea, nu are o viatza normala, are un program zilnic, foarte dezorientat, de pilda, nu reuseste a se trezi, cel mai devreme ora pranzului, binenteles, ora 22h suntem pregatiti de somn, Ea studiaza muzica, deasemenea mai si preda pianul, etc, binenteles, de cand cu problema nu prea o mai satisface muzica...
Idea este urmatoarea, Amandoi dorim ca ea sa intrerupa acest tratament medicamentos, cu atat mai mult ca sunt posibilitati si cai naturale, naturiste,
1.Am dori sa stim care este maniera cea mai potrivita sa ajungem la renuntarea medicamentului, definitiv
- diminuarea gramajului, perioada si gramaj, perioada nr 2, perioada si gramaj etc pana la final ?
2.Cum/cu ce am putea inlocui acest tratament medicamentos, ceaiuri, alimentatie, un program anume, etc:etc ?
3.Alte recomandari si:sau eventulae cotra-indicatii, , !?
Multumi si speram sa avem ceva raspunsuri, pe curand,
2
17-01-2012, ora 10:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ isuhertep

Nu exista tratament naturist care sa inlature elementele psihotice.
Ati afirmat ca sotiei dv. i s-a pus diagnosticul de tulburare anxioasa deliranta.
Sunt convinsa ca dupa aceasta perioada de tratament elementele delirante au disparut dar doctorul ii da in continuare seroquel pentru a preintampina aparitia altora.
Daca va ganditi la cresterea in greutate, poate ar trebui sa rugati doctorul sa ii schimbe seroquelul cu abilify sau cu ce considera el. Nu sunt foarte multe antipsihotice.
Oprirea tratamentului se face insa numai dupa schema indicata de medic si in momentul stabilit de el. Nu poate nimeni de pe Forum sa isi dea cu parerea.

Starea de rau din timpul celor 3 saptamani in care nu a luat seroquel a fost cauzata de sevraj. Si eu am luat acest medicament si am avut sevraj doua sau trei luni. Scrie si pe prospect despre acest fenomen.

De asemenea Zoloftul pe care il ia in prezent sotia dv. este un medicament care este bun si pentru anxietate si pentru depresie. Din nefericire medicamentele naturiste sau ceaiurile sunt un fel de apa de ploaie si nu prea au efect in problema cu care se confrunta sotia dv. Iar medicamentele alopate sa stiti ca nu vindeca. Doar te ajuta sa traiesti o viata de o calitate mai buna.

Daca doamna urmeaza tratamentul corect, fara sa mai intrerupa, se pot inregistra insa si remisii. Insa intreruperea medicatiei se discuta doar cu medicul care o monitorizeaza pe ea lunar, la momentul stabilit de el.
2
17-01-2012, ora 15:21
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Sunt intru totul de acord cu clara_p.
1
17-01-2012, ora 23:34
isuhertep
Nu este medic/terapeut
isuhertep
Bna,
Multumim pt cele doua interventii, si pt detaliile vis a vis de tratament, binenteles, vom lua legatura cu medicul cat de repede posibil, deuarece sotia ia in greutate intr-o maniera haotica, in ultima saptamana a pus, aproximativ 2, 5 kg, chiar daca ne va ramane, nu putine tablete de Seroquel, in schimb nu ne gandim sa luam nici un alt medicament, inlocuitor.
Ci speram sa ne dea un plan de micsorare a gramajului pana la intreruperea completa.

Urez mult curaj si o gandire pozitiva celor suferinzi de aceste probleme ale secolului- Xl -



" O inima vesela este un bun leac,
Dar un duh mahnit usuca oasele "
1
25-09-2012, ora 17:12
Rossady
Nu este medic/terapeut
Rossady
Si eu iau Seroquel de 300, am luat initial de 150 apoi mi sa dublat doza, mai iau si 3 cipralex pe zi + 2 orifiril + anxiar de care am scapat

O luna am fost internat la Obregia cu diagnostic de tulburare depresiva majora cu elemente psihotice, dupa ce am iesit din spital am fost la alta doctora care mi-a pus diagnosticul de tulburare afectiva fara elemente psihotice (nu mai tin minte exact diagnosticul)
Inainte de internare aveam ginduri sa ma arunc pe geam, apoi in spital am incercat sa ma sinucid (credeam ca nu mai am suflet si ca nu mai simt nimic pentru nimeni)

Am scapat de ganduri, dorm de la seroquel banuiesc(am avut cam 3 luni de nesomn )

M-am ingrasat ~15-16 kg intr-o luna, eu care slabisem anterior ~25 kg pe parcursul unui an, inca nu stiu pe ce perioada am sa iau tratamentul dar imi fac griji, imi tot vine sa mananc si cam tremur daca nu mananc regulat
1
29-09-2012, ora 18:18
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Seroquelul, pe care il iau pentru o tulburare depresiva majora recurenta, cu episoade severe, crescut treptat de la 200 mg la 400 mg si mai apoi la 800 mg mi-a dat mereu o stare de seninatate si de liniste sufleteasca.Acuma ce sa zic despre par, am avut si o pseudopelada idiopatica Brocq, cred ca tot din cauza depresiei, pentru ca alta explicatie nu gasesc(de vreme ce e idiopatica) pe vreamea cand nu luam Seroquel, nu luam nimic, dar era o depresie in antecedente, deci se poate ca sa fie si acest lucru o cauza(in ciuda a ce se spune, eu m-am vindecat de pseudopelada!), plus anii care trec si care aduc din pacate barbatilor, calvitia.Medicamentul mi s-a parut a fi un antidepresicv excelent...Oare sunt singurul care il lauda pe aici?Am auzit ca rezultate foarte bune da in tulburarea bipolara, unde poate fi de electie, dar sunt tari care l-au adoptat ca antidepresiv, din cate stiu vreo patru tari.Nenorocirea la noi e ca atunci cand ai o tulburare depresiva, recurenta sau nu, medicii trebuie sa apeleze la cate un tertip ca sa poata trata corect pacientii, al caror tratament este ingradit cateodata de canoanele unor protocoale sau indicatii nu intotdeauna perfecte!Cu bine!
1
21-04-2015, ora 03:22
shangrila222
Nu este medic/terapeut
shangrila222
Multumiri.
2
09-09-2015, ora 20:24
asta_este_9
Nu este medic/terapeut
asta_este_9
Ruineaza fac box de performanta de 8ani am avut certuri familia si am fost internat tulburare psihica si mia dat seroquel 400mg scopul principal pentru care am baut somnu dormeam bine dupa el dupa 4 luni in care am consumat seroquel aveam stari de resin grave da nu am resinat nicio data sa cad pe jos nu mai eram in stare sa mai fac nici un antrenament la sportu care era viata mea eram printre cei mai bun locul 4 mondial la categoria miljocie si locul 3 european categoria grea am slabit 35 de kg in perioada in care am luat seroquel da am dat vina pe e vara transpir ca sa scap de acest medicament 16 nopti albe si adunat vreo 80 de ore dormite ii multumesc lu dumnezeu ca am scapat de acest medicament mai mult ias spune drog
2
28-09-2015, ora 15:30
asta_este_9
Nu este medic/terapeut
asta_este_9
Multumesc lui dumnezeu ca am reusit sa scap de acesta pastila care dupa 2 luni in care am baut mergem pe strada mai mult mort decat viu nu mai aveam putere nici macar sa mai merg.am scapat de a aceasta pastila cu ambitie foarte mare 14 zile in care primele 5 nu am dormit un minut.. stare agiata, nu aveam pofta sa mananc nimica, imi era sete intruna beam cate 15 litri de apa pe zi, stari de nervi si o frica maniaca de orice pana si de pisica imi era frica DECI O STARE DE SEVRAJ URIASA...acuma sunt intro la fel ca inainte ii multumesc dumnezeu...si toata astea sa trag DIN CAUZA LA ABUZURI FACUTE POLITIE pintre care ma numar si eu...AM FOST INTERNAT DIN CAUZA CA ERAM BEAT SI MIA CERUT POLTIA DATELE PE STRADA SI NU AM AVUT BULETINU LA MINE SI EU FIIND IN STARE AVASATA DE BETIE EI A DECIS SA MA DUCA LA NEBUNI CU FORTA
1
02-10-2015, ora 16:50
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
Draga Asta Este_9
Te rog sa fi cu capul sus sa intelegi ca ai o boala care trebuie tratata si mergi la un medica psihiatru bun de exeplu Doctorul Scortescu de la Spitalul Alexndru Obregia care iti va prescrie un tratament bun de lunga durata.
Lasa bautura un faci decat sa te amagesti nu face bine la depresie.Trebuie sa accepti ca ai o depresie care trebuie tratata bine si vei putea fi iar functional. Eu ma lupt cu boala aceasta din anul 2008 si crede-ma am fost functional tot timpul, conduc masina am avut grija de familia mea in acest timp mi-am crescut copilul in armonie.Am fost in concedii in Bulgaria si Turcia, am condus masina cate 1350 de km o data.Am doar niste sintome trecatoare primavara in se schimba anotimpul adica trecerea de la sezonul rece la cel cald un fel de astenie de primavara mai profunda. In acest moment iau Deparkine 1 caps. de 500 mg dinimeata si 600 mg Seroquel + deparkine 500 mg.
Si crede-ma sunt functional 100% am pofta de mancare, moralul ridicat dorm bine noaptea, merg la munca, am apetit sexual, deci se poate.
Mult noroc si curaj si sunt alaturi de tine.
2
15-12-2015, ora 01:13
asta_este
Nu este medic/terapeut
asta_este
ai naibi politisti.doamne fa sectile peste ei sa cada.abuzeaza de oameni sanotosi si ii duce la spitalu noua sa le spele creieru.le doresc la gabori sa naiba parte de copii si de mancare sa cada sectile peste ei
1
28-12-2015, ora 23:31
brandusica
Nu este medic/terapeut
brandusica
Buna seara tuturor Am 33de ani sant depresiva de 8 abi si acum iau seroquel de 200 seara si escitalopran dimineata seroquel iau de numai 3saptamani si ma simt f rau mai rau xa inainte sa incep sa iau.ce ma puteti sfatui sa fac?
1
02-02-2016, ora 00:00
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
O sa intreb aici ca sa nu mai deschid alt topic.Pot lua 3 pastile de Seroquel de 50 mg?Medicul mi-a recomandat Seroquel de 150 mg dar la farmacie avea numai de 50 mg.Pot lua asa?
1
02-02-2016, ora 12:24
marian54
Nu este medic/terapeut
marian54
Nu bag mana n foc, dar parca difera usor la compozitie.
1
02-02-2016, ora 15:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ sdsds

Da.
1
02-02-2016, ora 15:51
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
Va multumesc pentru raspunsuri.O sa iau asa.
1
04-05-2016, ora 22:06
Ich habe keinen Namen
Nu este medic/terapeut
Ich habe keinen Namen
Buna, am 19 ani si am fost internat de mai multe ori la spital, parinti imi dau tratamentul cu forta adica in fiecare seara duc o lupta cu ei sa imi iau tratamentul, nu inteleg de ce imi dau ei tratament cand as putea duce o viata la fel de normala fara tratament. ma gandeam sa anunt autoritatile dar cine ma va crede?
1
06-05-2016, ora 16:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa iti faca parintii o lista cu ciudateniile pe care le-ai facut fara tratament. Ca sa iti dai seama de ce e nevoie de tratament. Nimeni nu isi duce copilul la psihiatrie daca nu e nevoie.
Medicamentele previn epsidoadele psihotice. Acum esti bine ca iei medicamente.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Somnul la vârsta a treia
  • Biblioterapia - pot cărțile să vindece depresia?
  • Depresia la vârstnici
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Ce se întâmplă dacă nu dormi suficient?
  • Creierul îmbătrânește mai repede dacă nu dormim suficient
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Tulburările de somn influențează apariția demenței
  •