A inceput sa imi apara acnee din nou dupa aproape un an

29-04-2015
zacc25
Nu este medic/terapeut
zacc25
Buna ziua. Anul trecut pe vremea asta aveam acnee in zona barbiei si in colturile de jos ale gurii, nu stiu exact ce tip e acnee, dar era sigur cu pustuli galbeni si cosurile ieseau mai intai in carne dupa care la suprafata.

Am incercat mai multe tratamente, pana cand am ajuns la Mask Gel Plus, pe care mi l-a recomandat un medic dermatalog si odata cu folosirea acelui nou tratament, am inceput si o alimentatie sanatoasa. Fara dulciuri, fara sucuri, fara lactate etc.

Mi-au disparut absolut toate cosurile, aproape chiar si semnele, aveam barba mai limpede ca niciodata pana acum o saptamana cand deodata au inceput sa imi apara din nou. Inca nu sunt foarte multe pe barba, dar parca nu pot sa le mai opresc, mi-e frica sa nu ajung la stadiul in care era acum un an.

Ce am facut gresit? De ce a inceput sa apara din nou si ce pot face sa o opresc inainte de a fi prea tarziu? Multumesc.
3 comentarii
0
29-04-2015, ora 23:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu puteti relua acelasi tratament si regimul ?
0
29-04-2015, ora 23:56
zacc25
Nu este medic/terapeut
zacc25
Urmez acelasi tratament, intr-un an nu au trecut 2 zile consecutiv fara sa nu ma dau cu acea crema. Ce e drept, regimul nu l-am mai tinut. Am inceput sa mananc dulciuri, lactate, sucuri acidulate si tot felul de prostii, dar de ieri am inceput iar regimul.
0
30-04-2015, ora 00:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Regimul...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  •