A avut cineva TBC caverne mari?

23-04-2009
slivneanu2001
Nu este medic/terapeut
slivneanu2001
Buna ziua de curand am aflat ca am un tbc cavernos 3 pe stangul si 2 pe dreptul.Tratamentul este foarte dificil, acele medicamente sincer ma darama:stari de voma, ameteli si tulburari de vedere slabe, tensiune 8, 5 si a inceput si o durere sub coaste, uneori ma doare tot plamanul stang (de fapt ma tine.nu stiu e o ciudatenie ).Nu stiu daca sa spun dr. dar a zis ca asta e schema ideala.Ar trebui sa rezist, nu?Oare ma mai fac bine?Am 35 de ani si sper sa ma fac bine desi psihic sunt terminata.Nu am fost depistata la timp deoarece s-a suprapus cu o amigdalita cronica si toata lumea zicea ca e de la asta tusea si febra.Si eu.
As dori sa vorbim mai multe, daca stiti in plus despre acesta boala...bine am cititi foarte mult...dar daca se mai vindeca cavernele mari.Mai e cineva cu un astfel de caz ?Va multumesc anticipat.Cu stima, Adriana
10 comentarii
0
23-04-2009, ora 15:08
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
buna, mama mea cand era studenta a avut tbc.
Nu a fost grav, dar a avut o colega la caminul special unde a stat pe urma o colega care avusese o caverna cat o portocala si s-a vindecat, s-a ingrasat apoi s-a casatorit.
de curand am mai intalnit un caz la un prieten de familie fumator care tot asa a avut o caverna mare si puroi incat de abia a putut medicul sa ii faca bronhiscopie, si tot s-a facut bine dupa un an de zile.
totul este sa faci tratamentul, este important.
Bineinteles ca trebuie sa tii legatura cu medicul tau care sa te ajute cu vitamine cu ceva sa suporti. Meciul te poate ajuta, spune-i de toate efectele adverse pe care le ai si te va ajuta.
Multa sanatate, Hristos a inviat!
0
23-04-2009, ora 15:14
slivneanu2001
Nu este medic/terapeut
slivneanu2001
Adevarat a inviat! Scuze dar sunt atat de bulversata de boala.am avut 2 amici care au murit de tbc.Un vecin si o prietena.Sincer psihic sunt terminata.Dar ma intaresc singura.Deci o sa ma vindec.Tratamentul il iau exact cum mi se da numai ca imi face rau.Dar am inteles ca asta e cea mai buna schema...Iti multumesc din suflet pentru raspuns.M-am mai intarit sufleteste. Cu stima, Adriana
0
23-04-2009, ora 15:17
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
cu multa placere, nu uita ca esti tanara si la tinerete organismul lupta mult mai usor ca mai tarziu. Prietenul noetru de familie are 54 de ani si tot s-a vindecat intr-un an. Acum nu mai are nici o problema la radiografie.
Sa incerci sa nu bei cafea, cola sau sa nu fumezi, doamen fereste!
Multa sanatate! Doamne ajuta!
0
23-04-2009, ora 15:22
slivneanu2001
Nu este medic/terapeut
slivneanu2001
A..eu beau pepsi si cafea ca cica am tensiunea mica si trebuie riidcata cu asta.da inainte fumam dar de cand am aflat nu imi mai trebuie...Adevarul ca atunci cand ai cutitul la os te lasi, altfel cica nu poti.Eu le-am lasat si sincer nici nu simt nevoia.Ori de frica...ori de ce o fi dar m-am lasat.Stiu ca nu imi mai trebuie.Aveti idee in cat timp scade febra si te simti mai bine?Cu stima, Adriana
Multa sanatate la toata lumea!Doamne ajuta!
0
23-04-2009, ora 15:37
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Si eu am tensiunea mica dar nu pot bea cafea sau cola pentru ca acestea ma agita si nici nu mai pot dormi din ele.
Beau insa lichide multe. mananca miere, fructe, fa-ti compot daca vrei lichid sa iti creasca tensiunea.
febra va ceda la tratament pentru ca antibioticele omoara virusul de TBC, sunt speciale.
Numai bine!
0
23-04-2009, ora 15:53
slivneanu2001
Nu este medic/terapeut
slivneanu2001
Multumesc mult pentru tot.O sa tin cont si de acest sfat.Cu stima, Adriana.Numai bine si sanatate!
0
24-04-2009, ora 23:12
ailama
Nu este medic/terapeut
ailama
Buna seara!
De ce nu trebuie cafea?
am fumat, nu mai fumez de cand am aflat, insa n-am stiut si de cafea...
Va multumesc si numai bine!
0
25-04-2009, ora 16:18
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
cofeina irita nervii, inima si ficatul de aceea nu este buna,
sanatate!
0
27-04-2009, ora 08:57
slivneanu2001
Nu este medic/terapeut
slivneanu2001
Buna, asta am observat si eu la inima.Voi aveti palpitatii puternice?Dupa ca ce mi-e rau de la tratament, ieri am facut niste palpitatii de am zis gata o sa mor.Ca atunci cand mori de frica..Oricum am o frica de moarte, ca o sa mor, ca nu ma mai fac bine...
0
25-08-2017, ora 16:07
Cosmy1998
Nu este medic/terapeut
Cosmy1998
Buna ziua as vrea dacă se poate va rog din suflet sa îmi răspundă cineva care știe și e ceva sigur, dacă mama acum 15 anii a avut tbc sa vindecat și acum 1 ani a făcut caverna gaura in plămân sa tratat 6 lunii sa videcat acum iar da îmbolnăvit ce ar putea fiii ??? I-o am auzit ca dacă după tbc caverna intri in canceri și moriii este adevărat ???? Se poate trata mai are vro scăpare va rog dațimi un răspunzi sau ce poate fii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tuberculoza (TBC)
  •