AVC lacunare

12-02-2009
fitia
Nu este medic/terapeut
fitia
Buna seara.Acum 2, ani mama mea a avut o ameteala puternica spunea"vin peretii peste mine" si am venit la doctor si am facut CT, dopller si ni s-a dat tratament pentru vertij.Nu s-a schimbat nimic se simte la fel ba uneori chiar mai rau.Am venit din nou la doctor si am facut RMN, am primit acelasi tratament.Inplus i s-a dat seroxat.Nu inteleg de ce acuma dupa RMN ni s-a spus ca a facut atunci AVC lacunare si de ce tratamentul este acelasi.
La RMN scrie asa : arii focale in hipersemnal T2si FLAIR, izo /hiposemnal T1, fara restrictie de difuzie in capsula externa dreapta, periventricular bilateral (adiacente cornuluianterior si posterior bilateral0radiatia optica stanga, centrul semioval bilateral si substanta alba subcorticala frontala bilaterala(leziuni demielinizanta -glioza, probabil in context vascular);dilatatii de spatii perivasculare Virchow-Robin;atrofie corticala;sistem ventricular sometric pe linia mediana;chist arahnoidian de cistrna Magna de 24/13;hipertrofia mucoasei stanga dominanta sinuoasa, amprentans fata laterala a hemipungii stangi;bucla AICA stanga cu conflict vasculo-nervos cu nervii VII-VIII in segmentul cisternal;fara anomalii de flux pe segventa angio TOF arterial;infiltrare grasoasa la nivelul stancii temporale, mai evident pe dreapta
1 comentarii
0
14-02-2009, ora 07:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu v-a spus atunci ca a facut AVC pentru a nu va speria, cred, cu toate ca trebuia sa stiti situatia mamei.Tratamentul este acelasi pentru ca probabil ceea ce au vazut acuma la RMN au vazut si acum 2 ani si progrese atat imagistic cat si clinic nu prea sunt.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.