avc la trunchiul cerebral! urgent va rog!

27-03-2010
marianiv
Nu este medic/terapeut
marianiv
Buna seara.Mama mea in varsta de 39 de ani a suferit un AVC la trunchiul cerebral in urma cu 1 luna si o saptamana si-a revenit cat de cat acuma este acasa analizele la zi le are dar am o intrebare DE CE ARE COLESTEROLUL FOARTE MARE?ea nu este grasa inainte de accident ea tine regim de un an si ceva nu era grasa avea analizele bune acuma dupa accident avea colesteroul 308 si inainte de accident il avea 169 care este explicatia?mananca doar supe si totul este facut la blender nu ii dam mancare grasa nu inteleg motivul pentru care are acest colesterol foarte mare va rog frumos sa ma ajutati daca aveti vreo sugestie sau macar o explicatie pentru acest miste.Multumesc.O seara buna in continuare.
7 comentarii
0
27-03-2010, ora 21:49
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Colesterolul creste des de la dezhidratarea corpului (un lucru necunoscut inca de medicina). Acest lucru poate sa provina provina de la tramentele date. Poate proveni si direct de la tratamentele date sau de la nevoia corpului de a repara ceva caci colesteroul este substanta de baza pt.- o sumedenie de alte substante. Nu va speriati de valoarea crescuta, corpul stie ce face.
Incercati sa-i dati destula apa de calitate, ceaiuri, sa vedeti daca asta e cauza. Analizati input-ul si outputul de lichide, setea, starea de caldura si aspectul pielii si veti gasi indicii clare de dezhidratare in caz ca este cazul.
A lua medicamente care opresc colesteroul este cea mai mare greseala care se poate face.
0
28-03-2010, ora 14:28
marianiv
Nu este medic/terapeut
marianiv
Am inteles.Va multumesc mult pentru raspuns.O sa mai revin cu intrebari daca mai este nevoie, O zi buna
0
28-03-2010, ora 19:30
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! E bine sa ia si un supliment cu Omega3 ; numai bine
0
28-03-2010, ora 20:54
marianiv
Nu este medic/terapeut
marianiv
da stiu ia dat doctora OMACOR.Multumesc pentru sfat.
0
29-03-2010, ora 14:10
marianiv
Nu este medic/terapeut
marianiv
mama mea ia trombex pentru subtierea sangelui dar ea nu poate sa inghita pastilele intregi si doctora spune ca nu prea isi face efectul dar este adevarat ca nu avem ce sa ii facem daca nu poate sa le inghita intregi si alta solutie nu exista decat sa le pisam, Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns.Multumesc
0
31-03-2010, ora 18:17
marianiv
Nu este medic/terapeut
marianiv
Buna seara va rog frumo sa ma ajutati cu un raspuns.Mama mea dupa cum am spus si mai sus a avut recent un AVC la trunchiul cerebral si acuma si-a facut analizele pentru coagularea sangelui au trecut 1luna si 2 saptamani del a accident iar rezultatele sunt:
Timp Quick 17.1 sec parametri normali sunt: 11.0 - 14.0

Activitate protrombina : 56.90% parametri normali sunt: 70 - 100

INR: 1.49 parametri normali sunt: 0.80 - 1.20


va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns.Va Multumesc.
0
17-04-2010, ora 23:25
Mihai25000
Nu este medic/terapeut
Mihai25000
Este sub tratament cu Trombostop sau Sintrom ? Daca da, INR-ul este prea mic, tratamentul este fara efect, trebuie sa fie intre 2-3. Daca nu este sub tratament anticoagulat, nu este normal ca INRul sa fie 1, 49. Are o boala hepatica?
Care era cauza AVCului? A fost bine investigata ? RMN, doppler al vaselor cervico-cerebrale, probe autoimune etc? Spuneati ca are colesterolul crescut. Colesterolul nu totdeauna este mare din cauza alimentatiei, este o problema de metabolism, se poate mosteni. Daca are colesterol mare si a facut si AVC la varsta asta trebuie sa ia tratament si pentru colesterol.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fluctuațiile LDL-colesterolului au fost asociate cu reducerea funcțiilor cognitive
  • Colesterolul din ouă nu crește riscul de demență sau Alzheimer
  • Terapia farmacologică pentru creșterea HDL-colesterolului este necesară?
  • Un „vaccin” împotriva colesterolului ar putea preveni afecțiunile cardiace
  • Ar putea exista o asociere între calciu și colesterol
  • Cristalele de colesterol, un indicator al iminenței infactului miocardic
  •