avc tratament cu cerebrolysin

18-04-2014
ANGELA2014
Nu este medic/terapeut
ANGELA2014
buna ziua.mama mea a suferit un avc ischemic cu afectiune pe partea stanga in data de 8 februarie 2014 fac precizarea ca misca piciorul stang si mana stanga chiar merge si cu cadrul dar cu supraveghere problema mea este urmatoarea si va rog sa ma ajurati cu un raspun...suntem la a doua luna de tratament cu cerebrolysin 10ml intravenos ei din luna aprilie fiind a doua luna de administrare cam pe la a 5-a fiola a inceput sa nu mai urineze si dureri foarte mari in partea dreapta a abdomenului si cuprinzand si jumatate din sale...dr, de familie m-a sfatiut sa intrerup cerebrolysinul si sa-i dau furosemid si no-spa din 6 in 6 ore.treaba este ca de la furosemid a inceput sa urineze insa d-na asistenta care ii face cerebro a spus sa-l facem perfuzabil treaba e ca mama acum face pipi dar in continuare acuza dureri mari de abdomen in dreapta si jumatate de sale...ce ma sfatuiti sa fac ? stiu ca acest medicament forteaza activitatea rinichilor...sa intrerup tratamentul cu cerebrolysin ?
va rog sa-mi raspundeti am mare nevoie de ajutor
2 comentarii
0
18-04-2014, ora 09:25
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Pentru a stabili un diagnostic si o conduita terapeutica, ne intereseaza si o ecografie abdominala, uree, creatinina, acid uric, examen sumar urina. Eventual, mergeti la Urgente Medicale. Nu intrerupeti CREBROLYSINUL fara sa vorbiti cu medicul neurolog. Numai bine
0
18-04-2014, ora 10:26
ANGELA2014
Nu este medic/terapeut
ANGELA2014
MULTUMESC PENTRU RASPUNS.MAMA MEA INCA NU POATE FI TRANSPORTATA EA MERGE FF PUTIN SI ASTA NUMAI PRIN CASA CU CADRUL O ANALIZA LA URINA POT SA FAC LA CLINICA SANTE...AZI AM CHEMAT MEDICUL DE FAMILIE SA VINA PT CONSULTATIE SI TOT AZI MERG LA SPTAL SA VB. CU NEUROLOGUL CARE A TRATAT-O...MULTUMESC PT RASOUNS AM SA MERG IN CONTINUARE CU CEREBRO
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: