AVC ISCHEMICE MULTIPLE

27-05-2012
danile
Nu este medic/terapeut
danile
Buna ziua, va scriu in numele tatalui meu de 75 ani care tocmai a fost externat in urma unui al treilea AVC facut cu hemipareza stg.Vreau sa va adaug ca are si diabet zaharat tip II cu complicatii si un cancer de prostata cu tratament diphereline 3.75 mg /luna.In urma acestei AVC a rezultat precum este scris in biletul de externare si o dementa mixta ( vasculara si senila).
Am si analize : L=9000/mm3, Tr=207000/mm3 Hb =12.1 g/dl, creatinina 2.37 mg/dl, glucoza serica =165, 14 mg/dl
Are un mers greu sau aproape deloc, se plange de dureri de picioare( mai ales stangul) cu carcei iar laba piciorului este cu pete si putin umflata( ambele).Carceii sunt si in sold, pulpa si chiar in calcai.
Face tratament cu sermion, plavix, nitropector, glurenorm, metoprolol, prestarium si crestor. In spital i s-a administrat si un plasture exelon 4, 6 g/24h
Nu stiu in care parte sa o apuc acum, pentru ca el tipa de durere de picior, problemele de mers s-au accentuat si nu stiu cui sa ma adresez pentru il inscrie intr-un program pentru acel medicament exelon.( care credeam ca daca va ajunge in mediul sau de acasa se vor rezolva acele probleme phisice).
Va rog un raspuns, cu multumirele anticipate.
1 comentarii
0
27-05-2012, ora 22:34
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Aprobarea pentru exelon o obtineti de la Casa de asig. de sanatate de care apartineti, va trebuie o copie dupa cartea de identitate, copie dupa referatul medicului neurolog.
De obicei aprobarea se elibereaza pentru un an.
Cu acea aprobare vi se va elibera o reteta si veti lua medicamentul gratuit de la farmacie.Asa se procedeaza in Bucuresti.
Multa bafta si sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.