AVC ?

25-01-2015
ELENA-CARMELA
Nu este medic/terapeut
ELENA-CARMELA
buna seara, tata de 86 ani cred ca a facut un AVC medicul de fam. nu era, ne-am dus la urgenta, nu se tine pe picioare, numai ajutat adica prins sub brat picioarele le ridica la trepte a fost verificat tensiune 140/55/73 a intrat in sala a stat 4 ore si la iesire imi zice ca nu are nimic, am zis cum nu are nimic cind nu sta pe picioare a zis d-na 'doctor' batrinetea sa megem la medicul de fam. eu inteleg ca nu sint fonduri, daca era medic, doctor ar putea sa sa spuna clar noi nu avem fonduri pt a va ajuta, sa mergem de urgenta la un neurolog cabinet particular 50-100lei, a trecut 2 zile are statre de somnolenta mina stinga si piciorul sing mai putin le misca si nici piciorul drept nu se tine pe el are memoria buna vorbeste mai rar dar nu are putere sa stea in fund in pat se lasa pe spate maine caut un cab. particular da e asa intirziat cu tratamentul ore ne va putea ajuta ? l-am tratat cu tarosin, aspirina masaj la mina si picior simte daca il pisti de mina o semiparea, ma bucur ca maninca bine adica fara grasimi nu a fost bolnav toata viata, un medic nu iti da macar un sfat ce s-a faci?
2 comentarii
0
27-01-2015, ora 11:33
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va recomand sa-l duceti de urgenta la un medic neurolog.
Trebuie internat si tratat corespunzator.
Aceasta dupa ce se fac investigatiile necesare.
cu stima:
dr Petre Muresan
0
29-03-2015, ora 22:29
ELENA-CARMELA
Nu este medic/terapeut
ELENA-CARMELA
Va multumesc, cu intirziere va scriu am fost la neurolog a facut CT i-a gasit tumoare profund in creier 4.5/5 cm nu avea durere de cap, a spus d-na doctor mai are de trait o luna, doua, dupa 2 saptamini s-a dus a inceput cu febra, a luat antibiotic i sa auzit si planini ceva, urca pulsul, crestea tensiune isi m-ai revenea in ultimile zile era rece la mini, picioare, cap si termometru indica febra, paracetamol, agolcalmin intravenos nu m-ai raspunndea la tratament.Ne pare rau ca nu au fost semne de boala m-ai devreme, nu inteleg cum a crescut tumoarea asa rapid.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: