Atacul de panica!

29-08-2010
Mihaela0703
Nu este medic/terapeut
Mihaela0703
Ma confrunt cu acesta problema de cateva luni si vreau sa stiu daca are ceva de-a face cu hormoni (sunt adolescenta)
cum pot sa ma vindec, ceva tratament?, am o data pe luna s-au chear si de doua ori, recent am avut in somn.m-am trezit intr-o stare pe panicaURGENT!!!!
28 comentarii
0
29-08-2010, ora 13:14
ioan78
Nu este medic/terapeut
ioan78
Pentru tratament consultati un psihiatru ca sa va puna un diagnostic si sa va prescrie medicamente care sa nu intre in conflict cu alte posibile medicamente pe care le luati.Nu luati tratament dupa ureche.
Cititi cartea panicaway o gasiti pe scribd si va va ajuta sa intelegeti ce este cu aceste atacuri.
0
19-11-2010, ora 03:30
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
Mihaela ce anume simti mai exact?
0
19-11-2010, ora 21:17
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Ioan- posteaza linkul
Nu am gasit panicaway pe scribd
0
20-11-2010, ora 06:21
ioan78
Nu este medic/terapeut
ioan78
da-i search cu panic away despartit nu intr-un cuvant si e ultima de jos cu 150 pag.
0
23-11-2010, ora 16:25
0cool
Nu este medic/terapeut
0cool
salut.cum pot sa scap de atacurile de panica?m-am cam obijnuit cu ele, sincer doresc sa scap de ele.Ma poate ajuta cineva?
0
23-11-2010, ora 21:24
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
buna seara Ocool,
atacul de panica e numit de catre medici si spasmofilie o sa tot intalnesti acest termen, medicii de familie recomanda magne b 6, insa eu iti recomand sa incepi sa mergi la psiholog
0
24-11-2010, ora 11:51
0cool
Nu este medic/terapeut
0cool
am luat magnele b 6, s-au ameliorat atacurile de panica dar nu au trecut.O sa merg la psiholog, multumesc mut
0
24-11-2010, ora 12:01
0cool
Nu este medic/terapeut
0cool
inca ceva.eu nu mananc produse lactate deloc.am luat calciu si magnele b 6 si si s-au ameliorat putin.am fost 6 luni in anglia totul a fost bine vreo 3 luni, dupa care au inceput iar ametelile si starile de agitatie.Acum sunt acasa si vreau sa rezolv problema asta.Credeti ca sufar de anxietate?Daca sufar de anxietate nu vreau sa iau xanax...cu alte medicamente se poate rezolva?
0
24-11-2010, ora 21:04
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
imi pare rau...dar nu va pot da un diagnostic on line nu e profesional si nici nu va cunosc.se pare ca atunci cand ati fost plecat(a) ati uitat putin de griji.daca suferiti de anxietate cum spuneti dvs nu trebuie sa luati xanax..este un medicament f puternic..nu recomand...o neliniste interioara exista asta e clar dar nu trebuie sa va intereseze un diagnostic ci sa scapati de astfel de stari
0
24-11-2010, ora 21:12
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
atacurile de panica nu au nici o legatura cu calciu.
0
25-11-2010, ora 00:39
0cool
Nu este medic/terapeut
0cool
din ce am inteles eu la medicul de familie calciul este foarte important...si din lipsa calciului pot avea atacuri de panica...am incercat calciu si magnele b6...deci e clar ca nu este de la calciu.din cate am citit pe internet despre anumite boli...anxietatea este ce am eu.zilele astea o sa merg la un psiholg si impreuna sa putem rezolva problema mea...o sa va anunt in legatura cu diagnosticul meu...poate intr-un fel o sa ma ajutati si dumneavoastra sa trec peste acest calvar!
0
25-11-2010, ora 01:27
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
atacurile de panica sunt pe fond psihic, , daca vrei poti veni la o consultatie, oricum la mine e gratuita consultatia deci nu ai ce pierde...mai mult nu am cum sa te ajut nu stiu nici ce varsta ai nu stiu nimic, nici macar sexul nu -l stiu...probabil ca vrei sa iti pastrezi anonimatul..si e doar un strigat de ajutor aici pe ro medic
0
25-11-2010, ora 11:23
0cool
Nu este medic/terapeut
0cool
sunt baiat si am 22 de ani.dumneavoastra aveti cabinetul in bucuresti?eu sunt din craiova
0
25-11-2010, ora 12:55
ioan78
Nu este medic/terapeut
ioan78
Atacurile de panica au legatura cu calciu.
Ionii de calciu neutralizeaza adrenalina care se produce in timpul atacului, de aceea majoritatea care avem atacuri avem si lipsa de calciu.
0
25-11-2010, ora 13:27
0cool
Nu este medic/terapeut
0cool
ioan78 si tu ai atacuri de panica?
0
26-11-2010, ora 01:01
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
In urma experientei mele de 8 ani cu pacientii cu atacuri de panica, nici unul nu a prezentat valori de calciu modificate.Ca la unii exista modificari nu va contrazic, dar cauza atacului de panica nu e calciu.Nu putem afirma ca atacurile de panica au legatura cu calciu, ca si cum calciul ar fi cauza atacului.Sunt cauze psihice.
Mi-a mai zis mie un dr pai vedeti EKG-ul este modificat.normal ca ritmul inimii este accelerat in crizuta ca sa o numesc asa, dar asta nu inseamna ca inima e bolnava
O sa ma uit, nu am apucat azi si iti recomand pe cineva in Craiova

In timpul atacului de panica au loc modificari neurovegetative asta e altceva, dar o scadere de calciu nu e un atac de panica
0
26-11-2010, ora 01:02
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
Psihologie,

Adresa: Craiova, str. A.I. Cuza, bl. 6B, ap.23
Persoana de contact: RAzvan Turcu

Telefon de contact:
0726269890
0
26-11-2010, ora 09:25
ioan78
Nu este medic/terapeut
ioan78
0cool da am avut si inca mai am atacuri de panica dar mult mai rare si de intensitate foarte mica.
Psiholog nu am zis ca atacurile sunt cauza lipsei de calciu ci ca lipsa de calciu poate sa fie cauzata de atacurile de panica din cauza adrenalinei care se neutralizeaza cu ionii de calciu.
Din ce am citit eu marea majoritate a celor ce au atacuri au si lipsa de calciu din cauza asta am cautat legatura dintre ele si explicatia asta este nu o zic eu, pt ca nu am studii de specialitate, o spun altii care au.
Oricum vindecarea nu este in medicamente ci la psiholog, pentru ca medicamentele atenueaza efectele dar nu vindeca cauza.
Asta nu inseamna ca trebuie exclus un tratament medicamentos diferenta cred eu ca o face felul cum persoana care sufera de atacuri raspunde la atacuri.
0
26-11-2010, ora 11:38
0cool
Nu este medic/terapeut
0cool
ok.va multumesc mult.cred k luni o sa m duc la domnul psiholog
0
10-12-2010, ora 14:32
ioan78
Nu este medic/terapeut
ioan78
Ocool ai fost la psiholg?
Daca ai fost spune-ne si noua daca te-a ajutat cu ceva si cat costa o sedinta.
0
23-12-2010, ora 16:35
Deeeea
Nu este medic/terapeut
Deeeea
Buna ziua.Ma numesc Andreea am 15 ani si cred ca ma confrunt cu aceste atacuri de panica.nu sunt sigura 100%. Am perioade in care se intampla de mai multe ori si in care nu se intampla. Am dureri si intepaturi in zona inimii..parca ma strange ceva acolo.Cand am aceste durei speriandu-ma simt ca un curent tot zona inimii. Ma sperii foarte tare cand mi se intanmpla si refuz sa merg la scoala.. simt nevoia sa stau langa parinti. As vrea un sfat, credeti oare ca am atacuri de panica ?
0
24-02-2011, ora 13:19
mihaela_simion
Nu este medic/terapeut
mihaela_simion
deeeeaa am aceleasi simtome ! de mai bine de un am jumate ! nu stiu daca sunt atacuri de panica ! am dureri in zona inimii ca niste intepaturi atunci ma sperii, iar bataile inimii sunt accelerate (palpitatii), iar cand ma vad singura pe strada deja mi e rau, ma gandesc ca totul e psihic. cineva mi a spus sa ma duc la endocrinologie, am uitat sa mentionez ca am si lipsa de calciu...sunt atat de speriata incat cel mai mult timp mi-l petrec in casa, mi e frica sa ies pe strada singura mai ales fara apaaa !
0
24-02-2011, ora 15:27
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Deea si Mihaela, e posibil sa fie atacuri de panica in cazul vostru sau doar niste tulburari de anxietate - sunteti foarte tinere (cred). De aceea nu trebuie sa lasati aceste simtome sa se dezvolte - incercati sa discutati cu parintii si ei ar trebui sa va insoteasca la un psiholog, macar sa stiti despre ce este vorba

Mihaela - daca atacul tau e influentat oarecum de conditionarea "sa am apa, astfel imi pot reveni mai repede" poarta o sticluta cu tine.

Apropo de atacul de panica si frica intensa - poate e prea devreme dar cu timpul veti invata probabil sa va duceti fricile la "capat". Am vazut aseara un film - Push parca se numeste, o combinatie thriller- SF si la un moment dat o tanara clar-vazatoare (o fetita de 14 ani) ii spune unui tip: mai am o noutate. O sa murim. Amandoi.
Tipul incepe sa rada si ii spune ca asta nu e nicio noutate si ca toti murim pana la urma

Si eu cred la fel..de fapt aceste atacuri sunt o teama indefinita de moarte pana la urma nu? "Pot sa innebunesc, pierd controlul, mor"..
Vestea buna e ca nu innebunesti peste noapte, invatati sa va controlati frica, lasati inima sa bata cum si cat doreste, apoi isi va reveni si va bate normal.
0
24-02-2011, ora 15:41
mihaela_simion
Nu este medic/terapeut
mihaela_simion
kateyella : oare e atat de simplu ?? am niste senzatii atat de ciudate..acum un an am ajuns de urgenta la spital si mi au spus ca am spasmofilie.nu mi pot controla corpul si simt ca ma prabusesc ma si sperii si mai rau imi fac..o slabicune in tot corpul.
0
24-02-2011, ora 16:00
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Nu e simplu.
Dar ce simplu in viata asta? Sa stii ca si oamenii "normali" au temeri, frici, de tot felul.Numai ca nu se lasa doborati. Nu te supara ca o sa fiu mai dura dar...vrei o viata dependenta in care sa ai mereu pastile la indemana?
Sa te darame orice inconvenient, orice stress?
Daca nu, acum e momentul sa pui piciorul in prag. Spasmofilia se poate trata din cate stiu. Dupa ce tratezi spasmofilia, mai fa un set de analize sa fii sigura ca nu ai o boala grava (Si EKG)

Daca numai anxietatea este problema, du-te la un psiholog si invata cum sa iti controlezi mintea, corpul.Invata tehnici de meditatie, implica-te in activitati care iti fac placere, fa sport. Nu astepta ajutor din afara ci doar suport moral!
0
24-02-2011, ora 16:14
mihaela_simion
Nu este medic/terapeut
mihaela_simion
poate imi lasi un mesaj privat cu id ul tau mai s chimbam doua vorbe.
0
24-02-2011, ora 16:16
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
ce mai dezbatem aici i-ar ajuta si pe altii asta e ideea...
0
24-02-2011, ora 16:21
mihaela_simion
Nu este medic/terapeut
mihaela_simion
da...am fost si am facut investigati la inima si nu am absolut nimic.am doar lipsa de calciu ce mi a iesit acum 2zile la analize...dar pe langa asta ma lupt si de vreo 6luni cu o infectie urinara..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  •