AS VREA UN SFAT DE LA UN MEDIC

21-02-2008
emiliahristo
Nu este medic/terapeut
emiliahristo
Am 30 de ani si din lunile aug-septembrie 2007 am o jena in partea stanga mai exact in fosa iliaca stanga. La inceput aparea si disparea in ultima perioada este prezenta aproape in fiecare zi. Este o jena suportabila. In luna oct 2007 am facut o ecografie iar rez sunt buneIn urma acestor analize am consultat un medic care mi-a spus ca nu este vb de colon ci de rinichi intrucat rinichii au o forma neregulata adica:RS- 106/51mm, IP-18mm, IPC usor neregulatAm facut si un examen de coprocultura care a iest negativ(Dizenteric, salmonela, vibrion holeric, yersinia)Mentionez ca scaunele sunt regulate, nu am fost niciodata constipata in sensul sa nu ies la WC zile in sir, in schimb sunt zile cand materia fecala este mai groasa ceea ce duce la aparitia hemoroizilor. Pt a scapa de acesti hemoroizi am baut timp de o sapt un ceai antihemor. si am obs ca in ultima perioada am inceput sa am scaunele moi si inainte de a iesi la WC am crampe care dispar dupa. Mentionez cu nu sunt sacune diareice si nici nu am observat ca ar fi sange in ele. intrebarea mea este: ESTE VORBA DE COLON? TB SA FAC COLONOSCOPIE? DC NU CE POATE FI?
4 comentarii
0
21-02-2008, ora 00:00
ramona zaragoza
Nu este medic/terapeut
ramona zaragoza
buna am si eu o intrebare.iau de 20 de zile marvelon21 si nu stiu ce sa fac sa fac pauza de 7 zile sau nu ?normal pe prospect scrie sa fac pauza si sa iau in a 8 zii.ciclul ma tine 5 zile cum ma protejez in urmatoarele zile?va multumesc
0
21-02-2008, ora 00:00
ramona zaragoza
Nu este medic/terapeut
ramona zaragoza
buna am si eu o intrebare.iau de 20 de zile marvelon21 si nu stiu ce sa fac sa fac pauza de 7 zile sau nu ?normal pe prospect scrie sa fac pauza si sa iau in a 8 zii.ciclul ma tine 5 zile cum ma protejez in urmatoarele zile?va multumesc
0
21-02-2008, ora 00:00
ramona zaragoza
Nu este medic/terapeut
ramona zaragoza
datimi un raspuns
0
21-02-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Pt emiliahristo:
Nu analizele pun diagnosticul, ci consultul medical. La consult, medicul va va spune dacă sunt ori nu necesare anumite investigaţii. Prin urmare, mergeţi la medicul dv şi descrieţi-i problema.

Pt ramona zaragoza:
Aici este topicul despre boli digestive, nu despre anticonceptionale. Plasand intrebarea dv la topicul adecvat (Contracepţie-Concepţie) aveţi şanse mai mari să vi se răspundă şi să lăsaţi şi pe alţii să primească răspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici