astigmatism hipermetropic la fetita de 5 ani

04-02-2010
CMONA
Nu este medic/terapeut
CMONA
Am o fetita de 5 ani si 7 luni care in urma cu 2 zile a fost diagnosticata cu astigmatism hipermetropic dupa un consult oftalmologic. Timp de 3 saptamani clipea foarte des si asa am ajuns sa-i fac acest consult oftalmologic. Mentionez ca i s-a pus picaturi in ochi dupa care a fost consultata si finalul a fost : OD: +1 DSP = + 0.75 - 88 GRADE, OS: +0.5 DSP= 1 - 71 GRADE ( scuze daca nu am scris bine, dar asta inteleg de pe scrisoarea medicala data de doctor) si la diagnostic mai scrie " refracta cu my * 5"(scuze daca iar am inteles gresit din ce scrie pe aceasta scrisoare). La 3 zile dupa control am fost chemata sa merg dimineata cu fetita pentru ai testa lentilele sa vada daca le suporta. D-na doctora a spus ca este un defect de crestere si ca totul pleaca de la oboseala si statul fetitei prea mult in fata TV-ului sau PC-ului si prea aproape de ele si ca fetita ar trebui sa poarte 6 luni ochelari dupa care revenim la control. Este necesar sau NU ca fetita sa poarte timp de 6 luni ochelari pe tot parcursul zilei sau se poate rezolva si printr-un tratament, tinand cont ca d-na. doctor a zis ca nu este ceva grav?

VA MULTUMESC
2 comentarii
0
04-02-2010, ora 13:18
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Se poate rezolva totul mult mai usor, mai sigur si fara efecte secundare daca merheti cu fetita la un medic homeopat bun care face homeopatia clasica. Astigmatismul are si el o cauza organica si aceasta nu este vindecata de nici un oftamolog caci nu este in ochi. Ochii depind si ei de alte organe si de sange.
0
04-02-2010, ora 13:22
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga Cmona, daca fetitei i s-a depistat un viciu de refractie este strict necesar sa poarte ochelari, altfel ochii ei se dezvata in timp sa vada si pe urma nici ochelarii nu ar mai ajuta-o. Pana la 6 ani se formeaza centrul vazului, este bine sa poarte ochelarii, chiar indicat. medicul nu a zis la fel? Eu am auzit la emisiuni Tv cu subiecte de oftalmologie si medicul spunea ca orice om trebuie sa faca control in primii ani de viata tocmai ca sa poata fi depistate aceste afectiuni.
Concluzia este sa poarte neaparat ochelarii si mai mult ca sigur ca permanent.
numai bine si sanatate1
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.