ASLO foarte mare peste valorile de referinta

10-01-2012
Alexx90
Nu este medic/terapeut
Alexx90
Buna seara!In urma analizelor a iesit ASLO 1151.Mentionez ca acum o luna am fost la ginecolog si mi a spus ca am infectie cu gardnerella.Ar putea avea legatura cu aceasta infectie avand in vedere faptul ca acum iau tratamentul?Altceva nu cred sa am mai ales ca celelalte valori sunt foarte bune si nici probleme cu infectii in gat sau chestii de genul asta nu am intampinat si nu ma dor nici articulatiile.Va rog daca stiti cate ceva sa mi raspundeti si mie
1 comentarii
0
11-01-2012, ora 00:03
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poti fi purtatoare. ASLO creste in infectii cu streptococ.
Ar fi bine sa iti faci exudat nazal si faringian cu antibiograma amandoua.
Doar daca ceri antibiograma se insamanteaza un mediu de cultura - cu secretiile recoltate, asa se afla ce bacterii cresc aciolo si la ce antibiotice sunt sensibile.
Mai poti avea streptococ si vaginal.
Poti face o analiza de secretie vaginala cu antibiograma, dar sa ceri sa se faca si detectarea pentru streptococ grup B.
Nu se face la orice laborator, asa ca trebuie sa intrebi intai.
Vezi ca nu ma refer la papanicolau, asta este o alta analiza.
Pentru analiza, nu te speli in vagin, nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic luat, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
pentru exudate, nu te speli in nas si in gura, nu mamanci si nici nu bei apa inainte de recoltare care se face dimineta.
Si aici trebuie sa treaca cel putin 10 zile de la antibiotic, daca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.