ASLO f. crescut post scarlatina (dupa 5 ani de la infectie)

20-11-2008
iuliq
Nu este medic/terapeut
iuliq
Buna ziua, va rog sa imi spuneti ce as putea face pentru a reduce ASLO baiatului meu de 10 ani, care in urma cu 5 ani a avut scarlatina, iar valorile ASLO nu au fost sub 300 nici o data.Poate fi patologic, sa nu il afecteze?Mi-e inca teama de glomerulonefrita, RAA, sau boli ale inimii.La ultimele analize, ASLO a iesit 687, VSH 21, fibrinogenul 401, BUN 21, creatinina 0.6, celelalte in limite normale.Mentionez ca am facut inmod repetat Moldamin, tratament cu penicilina, fara rezultate remarcabile.Doamna doctor mi-a spus sa ii scot amigdalele, insa am evitat si ezitat, intrucat nu face amigdalita. Mi-as dori sa aflu daca exista vreun remediu naturist sau o alta modalitate de a scadea valorile acestor analize; de asemenea daca exista riscul de a dezvolta tardiv RAA, sau boli ale inimii sau rinichilor.Va multumesc mult pentru raspuns.
1 comentarii
0
21-11-2008, ora 11:39
iuliq
Nu este medic/terapeut
iuliq
Mi-as dori tare mult, daca se poate, un raspuns din partea doamnei dr.conf.drd. Ana-Maria Slanina.Toate raspunsurile dumneaei au fost extrem de interesante.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.