artrita reactiva... are legatura cu inflamatia articulatiilor sau poate fi altceva mai grav?

30-03-2013
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
As dori si eu cateva lamuriri dc se poate..Am 32 ani si totul a debutat in urma cu 3 luni...dureri de stomac care iradiau in toata zona abdominala, erau prezente mai tot timpul.Am tratat cu ceai de sunatoare si regim.Asta a durat cam 2 saptamani, dupa care s au diminuat, apoi au urmat cateva zile in care faceam febra, mai mult seara.Apoi la cateva zile nu am putut sa mai merg, dureri f mari articulatii, genunchi umflati, mi s a umflat apoi un deget de la mana dreapta si unul de la piciorul stang.Am mers la dr si in urma analizelor mi s a spus ca e vorba de artrita reactiva.Analizele au iesit cam rau, vsh marit, proteina c reactiv si fibrinogen valori mari de asemenea.Factor reumatoid si anticorp anti ccc valori normale.Am slabit destul de mult in aceasta perioada, cam 4 kg(eu avand 52 kg inainte 4 kg se simt).Acum urmez tratament cu sulfasalazina 4/zi si aflamil 1/zi.Durerile si inflamatia s au diminuat.De asemenea radografia pt sacroiliace a iesit k.Medicul mi a recomandat o alta analiza Hlab 27, rmn sacroiliace, insa nu le am facut.As vrea sa stiu dc ceea ce am eu este o boala autoimuna si dc ma mai vindec vreodata?Ceea ce nu am inteles de la medic, a spus ceva ca poate duce la spondilita anchilozanta.Artrita reactiva este boala autoimuna, nevindecabila sau sunt cazuri in care determina spondilita anchilozanta care din ce m am informat se poate tine sub control dar nu se vindeca?Va trebui sa fac tratament toata viata?.De asemenea doresc sa mentionez ca noaptea transpir destul de mult..are legatura cu inflamatia articulatiilor sau poate fi altceva mai grav?Va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: