ARTICULATII COXO-FEMURALE

05-09-2014
alaicescucarmen
Nu este medic/terapeut
alaicescucarmen
Ma numesc Carmen, am 64 ani, 1.62 m inaltime, 68 kg.Dupa un RM Bazin, sold drept am primit urmatoarea interpetare:'Modificari de morfologie si semnal ale capului femural de partea dreapta, care pare a fi insuficient acoperit(displazie luxantain antecedente?) cu trasee de fisura intraspongioase in proiectie cefalica si edem osos relativ extins:cu tendinta de remodelare osoasa a capului femural cu instalarea unui focar de scleroza si geode milimetrice in priectie posteo-externa a acestuia,
Osteofitoza deformanta cu dimensiuni semnificativela nivelul capului in portiunea antero-inferioara a acestuia.
Debut de osteofitozace prelungeste usor spranceana acetabulara in afara.
Pensare uniforma si semnificativa a spatiului articular coxo-femural.
edem osos extins si la nivelul cotilului.Colectie intraarticulara cu dim semnificativece s-a cloazonat si in proiectia bursei iliopectinee.Concluzie-Modificari de coxatroza femural drt instalate secundar posttraumatic si posibil si secundar unei displazii luxante a soldului drt.'
Va rog mult, ce se poate face? De vreo 3 luni am dureri foarte mari si nu mai pot sa calc in picior.
Eu sufar de multi ani de o boala (o slabiciune musculara )care nu a fost diagnosticata.La inceput s-a zis ca e scleroza multipla, apoi s-a suspectat hernii lombare, cervicale-apoi embolie, pana la urma nici una dupa mai multe RMN-uri.Acum nu mai am nici un diagnostic, numai ca pe acest fond a slabiciunii am cazut de multe ori si probabil si de aici ceea ce am la sold.
Va rog dati-mi un sfat.
Va multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.