aplatizarea lordozei lombare

08-02-2011
alinutza_lee18
Nu este medic/terapeut
alinutza_lee18
Buna ziua,

Am apelat la dumneavoastra in speranta ca voi primi un raspuns...am 23 ani si am dureri de coloana, in urma cu kteva zile am apelat la un medic, iar acesta m-a diagnosticat cu APLATIZAREA LORDOZEI LOMBARE PENSARE L5 S1, insa nu mi-a explicat mai exact ce inseamna acest lucru, daca e nevoie de tratament sau de operatie...imi puteti spune, va rog ce inseamna acest diagnostic, ce urmari are, daca e grav sau duce la operatie?Imi doresc sa am un copil, sarcina imi afecteaza ceea ce am?Va rog sa ma ajutati!astept raspunsul dumneavoastra!
Va doresc o zi buna!
3 comentarii
0
08-02-2011, ora 19:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Aceasta aplatizare fie este constitutionala si nu aveti ce face, fie este simptomul unei iritatii lombare (de tip hernie de disc).
Trebuie sa consultati un neurochirurg, problematica coloanei lombare apartinandu-le in totalitate in Romania. Nu cred ca este cazul de operatie. si atunci veti recurge cu siguranta la kineto-terapie (gimnastica medicala dupa programe specifice coloanei lombare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-02-2011, ora 13:50
alinutza_lee18
Nu este medic/terapeut
alinutza_lee18
Va multumesc mult pentru raspuns!
0
04-10-2012, ora 13:34
MihaelaAdy
Nu este medic/terapeut
MihaelaAdy
Buna ziua. Am 33 ani si cu ceva timp in urma(cam 3-4 luni) am inceput sa am dureri de spate la nivelul rinichilor in ambele parti. Durerile au fost destul de dese, dar nu insuportabile. Nu am luat nici o medicamentatie.
Am fost la medicul de familie si mi-a dat trimitere sa fac radiografie la coloana fata + partea dreapta.
Pe rezultat scria: Aplatizarea lordozei lombare. Reducere moderata lateral dreapta a spatiului iv L4-L5 si moderat posterior a spatiului articular iv L5-S1.
Va rog sa-mi spuneti si mie ce inseamna.
Multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Deformările coloanei - explicații și sfaturi utile
  •