APENDICITA?

10-05-2012
AlexandraT
Nu este medic/terapeut
AlexandraT
Buna seara, de 2 zile experimentez niste intepaturi in fosa iliaca dreapta, nu sunt puternice, nu le-as putea asocia cu durere, este ca un discomfort in partea dreapta, cateodata ma inteapa si pana in picior in schimb am avut o senzatie f puternica de greata! In urma cu 2 sapt mi-am facut analizele de sange pentru c aveam probleme la stomac, analize din scaun si un ecograf abdominal, toate mi-au iesit bune, intrebarea mea este cum se poate diagnostica o eventuala apendicita la modul cel mai sigur? Nu vreau sa ajung la laparoscopie doar daca ar fii absolut necesar, dar nu as vrea sa fiu taiata pentru diagnostic! Multumesc
2 comentarii
0
10-05-2012, ora 21:04
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Dar cine a spus ca te taie pentru diagnostic? Eu asa ceva nu am mai auzit! Si un simplu test de sange poate indica daca ai sau nu apendicita. Un test de sange pe care sa-l faci acum. Nu se poate lua in considerare cel de acum 2 saptamani. Apendicul s-ar fi putut inflama intre timp.
0
10-05-2012, ora 21:57
AlexandraT
Nu este medic/terapeut
AlexandraT
O prietena de-a mea a fost taiata pentru diagnostic, analizele de sange erau bune, la eco nu se vedea nimic, durerile nu ii erau f mari, totul era neclar i s-a facut laparoscopie care tot taietura e, ca sa i se puna diagnosticul, de aceea am intrebat care ar fii o metoda sigura de diagnosticare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.