ANOMALIE LA COPIL INTRAUTERIN 32 SAPTAMINI

18-07-2009
magda_expert
Nu este medic/terapeut
magda_expert
In urma unei ecografii 4D la sarcina 32 saptamini sa stabilit urmatorul diagnostic , S-A REFACUT ECOGRAFIA DUPA 2 ZILE PENTRU CONFIRMAREA DIAGNOSTICULUI.

OLIGOHIDRAMNIOS SEVER
ANOMALIE RENO-URETERO-VEZIVALA STINGA COMPLEXA
RINICHI DREPT CU PIELECTAZIE MODERATA

ITREBARE SI SFAT MEDICAL???


CREDETI CA SE POATE SALVA COPILUL DUPA NASTERE PRIN OPERATIE ??? CE SANSE SINT SA TRAIASCA ?
SE POATE DUCE SARCINA PINA LA CAPAT CEL PUTIN PINA LA 36 DE SAPATAMINI???? SI SA NASCA CU CEZARIANA SAU NORMAL ? NU CUNOSC DECIT O SINGURA DOCTORITA BRATU - BUDIMEX DACA EVETI ATLE RECOMANDARI CHIAR SI IN STRAINATATE.VA MULTUMESC DIN SUFLET
Scuze e vorba de nepotica mea si nu stiu cum sa reactionez daca va face mamica cezariana va trebui sa stau eu cu ea si nu sint de specialitate, dati-mi va rog citeva detalii cel putin in termeni normali (eu sunt expert contabil) cit de repede trebuie operata dupa nastere (daca nu poate sa urineze??? )ce sanse are?, avind in vedere ca mamica ei are in acest moment lichid cam putin valoc 6(nu stiu in ce se masoara dat val min 5 max am inteles 8), din aceasta cauza intrebam daca se poate rezista si in ce conditii, care ar trebui sa fie semnele alarmante.medicul ei este in concediu si noi am intrat in panica rau de tot
VA MULTUMESC DI SUFLET
1 comentarii
0
18-07-2009, ora 17:27
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Oligohidramniosul sever se asociaza cu anomalii congenitale fetale.Anomaliile renale singulare nu sunt printre factorii principali care duc la riscuri fetale in trim. III de sarcina..Dar ologohidramniosul, da.Copilul nu va muri, dar la nastere si in primele zile de viata trebuie foarte atent observat de catre neonatolog.E foarte important daca acest copil va urina, daca macar rinichiul drept, mai putin afectat, va avea o functie excretorie normala.E foarte important GRADUL DE AFECTARE a aparatului urinar [ rinichi, cai urinare, vezica urinara ], precum si PREZENTA sau nu A ALTOR MALFORMATII congenitale ce acum scapa neobservate.Caci malformatiile structurale majore sunt incompatibile cu viata.Ceea ce s-a gasit la ecografie seamana cu o boala reprezentand o tulburare de embriogeneza a aparatului urinar numita sindrom Potter.Apare la circa 1-3/ 1000 de nou-nascuti vii.Dar e adevarat ca si multi bebelusi pot supravietui prin interventie medicala sau chirurgicala de urgenta ce poate corecta anumite anomalii.Din maternitate bebelusul va fi urgent transferat intr-un spital de pediatrie.Aveti grija sa va adresati unor spitale utilate bine cu aparatura medicala. E bine ca stiti deja despre ce este vorba pentru a cauta si vorbi din timp cu un chirurg pediatru cu experienta.Mamica poate fi deja programata pentru cezariana; a intrat deja in luna a IX-a. Medicul care a facut ecografia va poate recomanda alt ginecolog bun.Mama micutului nu mai are voie sa ia absolut nici o pastila.Eu va urez sa va ajute Dumnezeu si sa fie bine! Stabiliti cat mai repede data pentru cezariana.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul