Hernie ombilicala, pancreatita acuta, obezitate gr. 1, hipercolerostemie

10-03-2009
GYANYNA
Nu este medic/terapeut
GYANYNA
In urma investigatiilor facute mamei mele in spital in data de 17.02. i s-a dat urmatorul dignostic :Hernie ombilicala, Pancreatita acuta, Obezitate gr 1, Hipercolerostemie.S-a intervenit operator gasindu-se o hernie ombilicala incarcerata pentru care s-a practicat omfalectomie si cura radicala cu material protetic intrafascial.Evolutia postoperatorie favorabila, cu remisia episodului pancreatic.i se face endoscopie in spital si i se da tratament controloc, 1cps pe zi.se externeaza in data de 2.03., dar cu aceleasi simptome inainte de internare, mai exact dureri abdominale intense in hipocondrul drept cu iradiere in epigastru, accentuate de ingestie de alimente.
In data de 6.03 este internata la alt spital la sectia gastroenterologie unde i se pune diagnosticul de pancreatita cronica, Hepatita satelita si i se da tratament cu IPP, ANTISPASTICE.in data de 9.03 i se face endoscopie si se renunta la tratamentul cu controloc si i se da kreon, colomint, duspatalin, epirax.Va rog sa ma ajutati cu un sfat, ce investigatii credeti ca ar trebui sa mai faca.Astept un raspuns
4 comentarii
0
11-03-2009, ora 20:16
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Investigatii cred ca a facut destule, iar tratamentul pe care-l are este foarte bun.Trebuie sa aveti rabdare, de-abea s-a operat.Periodic trebuie verificata glicemia, probele hepatice si lipidele sanguine.Alaturi de tratamentul medicamentos este foarte important si regimul alimentar care trebuie sa fie hepatoprotector, cu putine grasimi si dulciuri.Numai bine!
0
11-03-2009, ora 22:47
GYANYNA
Nu este medic/terapeut
GYANYNA
Va multumesc frumos pentru raspuns.As dori sa stiu ce vitamine poate sa ia pentru ca e f slabita, timp de o luna a mancat doar supa de legume.As dori sa stiu daca e vreo problema daca ia alaturi de medicatia data de doctor si aloe vera gel, green of fields si aloe blossom herbal tea, aceste produse fiind special recomandate pentru afectiunea de care sufera-(pancreatita cronica).
0
12-03-2009, ora 17:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu-i nici o problema daca ia si medicatia pentru pancreatita cronica dupa cum vad este naturista. Farcovit, Ginsavit sunt bune pentru a o intari putin.Poti cere si parerea medicului de familie.
0
13-03-2009, ora 21:47
GYANYNA
Nu este medic/terapeut
GYANYNA
As dori sa stiu daca starile de greata pe care le are mama mea sunt de la tratamentul pe care il ia, mai exact de la (kreon).
As vrea sa stiu cat de grava este pancreatita cronica si la cat timp ar trebui sa repete analize cum ar fi
glicemia, probele hepatice si lipidele sanguine.Astept un raspuns.Va multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.