Analize bune sau rele? Ajutor!

12-02-2010
brendy
Nu este medic/terapeut
brendy
Buna ziua!Ma numesc Brindusa, am 27 ani si as dori sa imi spuneti, daca se poate ce fel de rezultate sunt urmatoarele:
-leucocite=9.2 (um-10^9/L)
-limfocite=1.2 (um-10^9/L)
-celule medii=0.2 (um-10^9/L)
-granulocite=7.8 (um-10^9/L)
-procentul de limfocite=12.6 %
-procentul de celule medii=3.1%
-procentul de granulocite=84.2%
-eritrocite=3.77 (um-10^12/L)
-hemoglobina=105 g/L
-hematocrit=31.7%.
Si inca o rugaminte, sotul meu si-a facut analiza numita TGP(ALT) avind un rezultat 70 U/L.Vazind acest rezultat am facut si antigen HBS si anticorpi anti HCV-rezultatul=negativ.adica nu are hepatita?..insa acel rezultat de 70...arata totusi ca ar trebui sa ia un tratament ceva nu...VA ROG..ASTEPT NAMURIRI.
MA MULTUMESC FRUMOS SI MULTE REALIZARI TUTROR!
4 comentarii
0
12-02-2010, ora 18:22
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
se băuse ceva alcool cu câteva zile îaninte de analize?
0
12-02-2010, ora 18:31
brendy
Nu este medic/terapeut
brendy
sotul meu??? nu, nu consumase si nu obisnuieste sa consume, decit ocazional!
0
13-02-2010, ora 10:30
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
ah nu vă întrebam dacă este alcoolic sau nu, era vorba dacă băuse un pahar două de ceva- săptămâna trecuta chiar un coleg de al meu şi a făcut analize şî îi ieşise un pic crescută enzima TGP- el în weekend băuse 2-3 beri cu prietenii- şi uneori acest lucru iese la analize mai ales dacă sunt făcute la puţine zile de la ingestia de alcool.
la fel am avut un pacient, fără probleme cu ficatul, care băuse jumătate de sticlă de whisky pt că îi născuse soţia- i-au ieşit enximele crescute-
deci soţul dvs nu are hepatită dacă nu i-au ieşit la analiză, dar ceva i-a afectat ficatul- poate ar trebui să faceţi o ecografie să vadă un medic starea ficatului
0
13-02-2010, ora 10:40
brendy
Nu este medic/terapeut
brendy
aha..am inteles..multumesc pt sfaturi si indrumari!Insa despre analizele de mai sus imi puteti spune ceva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •