degetul mare de la piciorul drept e fracturat

10-04-2009
dani suciu
Nu este medic/terapeut
dani suciu
am degetul mare de la piciorul drept fracturat.momentan e in gips.dar problema este ca mi-a pus tot piciorul in gips...si am vrut sa va intreb daca pot sa nu mai tin gipsul si sa pun o fasa elastica.k sa pot merge cat de cat.
8 comentarii
0
10-04-2009, ora 17:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Fara sa neg competenta colegului ce va trateaza, mi se pare putin cam exagerata marimea gipsului.
Pana la urma insa, fara sa fi vazut radiografiile D-voastra, nimeni nu se poate pronunta.
Cu deosebita stima,
Dr; Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
10-04-2009, ora 18:22
dani suciu
Nu este medic/terapeut
dani suciu
dani suciu: multumes pt raspuns, deci rezulatatul radiografiei este fractura epifiza falanga maximala halice drept, fara deplasare, necesita neaparat aparat gipsat, sau as putea pune si o fasa elastica??
0
10-04-2009, ora 18:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Eu ma refeream strict la contactul vizual direct cu radiografiile, si nu doar la interpretarea cuiva...;exista zeci, poate sute de tipuri de fracturi diferite ca localizare, grad al deplasarii, numar de fragmente etc.
Asa cum va spuneam, "fara sa fi vazut radiografiile D-voastra, nimeni nu se poate pronunta".
Afirmatia ramane perfect valabila.
Cu deosebita stima,
Dr; Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
10-04-2009, ora 23:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimati pacienti,
Tratamentul fracturilor halucelui (popular, "degetul mare") este mult mai liberal decat va imaginati si nu necesita un aparat gipsat pana la genunchi. Uneori poate necesita operatie.
Imobilizarea gipsata este nu numai riscanta prin complicatiile ei cat mai ales inutila in aceste cazuri. Este infinit preferabila o interventie chirurgicala minora, cu evitarea gipsului si mers cu sprijin imediat...
Nu stiu daca este corect sa faceti relama aici unor produse...
Cu deosebita stima,
Dr; Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
11-04-2009, ora 12:18
dani suciu
Nu este medic/terapeut
dani suciu
pai si ce legatura este intre gamba si deget????
0
11-04-2009, ora 12:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Aveti perfecta dreptate sa va mirati, dar asta era vechiul tratament la fracturilor de haluce, prezentat ca atare in vechile carti de ortopedie.
Logica este cea a imobilizarii articulatiilor adiacente, mai ales ca muschii lungi ai halucelui (flexor hallucis longus, extensor hallucis longus) pleaca de la nivelul gambei.
Cu deosebita stima,
Dr; Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
14-04-2009, ora 12:49
dani suciu
Nu este medic/terapeut
dani suciu
mai am o problema:gipsu sa rupt in partea de fata exact acolo unde este degetul si am taiat gipsu de tot si am pus in loc o fasa elastica.am procedat corect???
0
14-04-2009, ora 12:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Va repet din raspunsurile mele precedente: noi, chirurgii ortopezi, nu putem trata un pacient fara sa-l vedem, sau macar sa studiem radiografiile.
Cu deosebita stima,
Dr; Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.