AM SECRETII CU PUROI DE 6 LUINI IN GAT.

23-04-2012
ramoniqque
Nu este medic/terapeut
ramoniqque
Am baut ceva rece in iarna si de atunci am o durere in gat si secretie cu puroi aproape in fiecare dimineata. Cateodata miroase si altadata nu.. Din pacate nu ma pot duce la un medic ORL deoarece sunt in Statele Unite si nu am asigurare medicala si nici buget pt o astfel de vizita. La o luna dupa ce a inceput secretiile am luat niste amoxicillina dar nu am avut destula si nu a servit la nimic. Am mai primit, si am inceput sa iau astazi. Este Amoxicilina de 500 mg. din 6 in 6 ore. Credeti ca e medicamentul/ doza adecvata pt aceasta problema? Nu am febra...dar din cand in cand imi curge nasul. Nu stiu daca e sinuzita sau amigdalita. Exista vreun tratament care sa fie benefic pt amandoua ?.. Am incercatieri sa fac si gargara cu tuica... nu mai stiu ce sa fac..
3 comentarii
0
23-04-2012, ora 16:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate sa nu fie nici una nici alta
poate fi doar o problema gastrica cu reflux.. care afecteaza faringele si ducela formarea secretiilor
in asa caz.. nu ajuta antibioticul ( mai mult strica mucoasa gastrica)
in acets caz se renunta categoric si pentru mult timp la toate bauturile acidulate, fructele citrice, mancare acra, iute
se fac inhalatii, gargara, aromoterapie.. si se folosesc tab sau spreiuri antiinflamatoare pentru faringe
0
23-04-2012, ora 17:19
ramoniqque
Nu este medic/terapeut
ramoniqque
Dar nu ar trebui sa simt un discomfort la stomac sau senzatia de arsura ?Niciodata nu am avut nici un fel de probleme cu stomacul sau macar vreo senzatie usoara de " a-mi veni inapoi" cum aud pe altii. Am fost intotdeauna sanatoasa si pina acum nu am prea avut probleme cu gatul. Deoarece schimbarea s-a produs imediat dupa ce am baut un milkshake foarte rece am fost convisa ca am facut un rosu in gat si apoi infectie.. In rest nu mi-am schimbat dieta in nici un fel... Totusi presupanand ca ar fii vreo sinuzita sau amigdalita.. ma ajuta amoxicilina ?Sau ce alte leacuri asa zis "babesti "as putea incerca?
0
23-04-2012, ora 17:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cand apar dureri la stomac deja se vorbeste de un posibil ulcer
2 da.. poate fi si sinuzita.. dar simptomele sinuzitie este nasul infundat, secretii purulente din nas
3 amigdalita se vede foarte bine in oglinda cu amigdalele acoperite cu depuneri albicioase
4 de la antibiotice luate aiurea poti face o dizbacterioza si o candidoza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Flegma în gât - ce este și de ce apare?
  •